مقالات مفید

استاندارد اروپا

استاندارد اروپا

استاندارد اروپا تحت مسئولیت سازمان های استاندارد سازی اروپا ( CEN, CENELEC, ETSI) است، و می تواند برای حمایت از قوانین و سیاست های اتحادیه اروپا مورد استفاده قرار گیرد. استاندارد اروپا با نشان اختصاری CE مارک نمایش داده میشود، بنابراین نشان CE روی محصولات درج شده همان CE مارک استاندارد اروپا هست.

تمامی محصولاتی کهوارد اتحادیه اروپا می شوند یا می خواهند از اتحادیه اروپا خارج شوند می بایست دارای نشان CE ارستاندارد اروپا باشند. حال اینکه نحوه دریافت گواهینامه  استاندارد اروپا چگونه هست.

 

استاندارد اروپا

 

 

 

 

 

 

 

 

استاندارد چیست:

استاندارد ها مشخصات فنی هستند که الزامات مربوط به محصولات، فرآیندهای تولید، خدمات یا روش های آزمایش را تعریف می کنند. آنها توسط فعالان صنعت و بازار پیروی از برخی اصول اساسی مانند اجماع، صراحت، شفافیت و عدم تبعیض توسعه داده شده اند. استاندارد ها قابلیت همکاری و ایمنی را تضمین می کنند، هزینه ها را کاهش می دهند، و ادغام شرکت ها در زنجیره ارزش و تجارت را تسهیل می کنند.

فعالیت کمیسیون استاندارد اروپا:

استاندارد سازی ابزاری قدرتمند و استراتژیک جهت بهبود کارایی سیسات های اروپا هست. کمیسیون توجه ویژه ای به استاندارد سازی دارد زیرا استاندارد ها می توانند در بیشتر زمینه های عمومی مانند رقابت صنعت، عملکرد بازار واحد، حفاظت از محیط زیست و سلامت انسان تاثیر بگذراند.

CE مارک:

حروف CE مارک در بسیاری از محصولات مورد معامله در منطقه اقتصادی اروپا (EEA) وجود دارد. آنها نشان می دهد که محصولات فروخته شده در EEA ارزیابی شده تا از شرایط ایمنی، بهداشت و حفاظت بالایی برخوردار باشند. با چسباندن مارک CE به روی یک محصول، یک تولید کننده اعلام میکند که این محصول تمام شرایط قانونی مارک CE را برآورده می کندو در سراسر EEA فروخته می شود.

تفاوت استاندارد ایزو و استاندارد اروپا:

استاندارد ISO توسط سازمان بین المللی ایزو جهت پیاده سازی الزامات استاندارد بین المللی جهت همگام سازی استاندارد بین سازمان ها در سطح بین الملل تدوین شده هست. استاندارد اروپا یا CE مارک بابت برخی محصولات هستند که انطباق داشته با مسائل زیست محیطی و ایمنی محصول. به واقع استاندارد ایزو برای سازمان ها استفاده می شود، و استاندارد اروپا CE مارک جهت فرآیند استاندارد سازی محصول کاربرد دارد.

اخذ گواهینامه CE برای محصول:

گواهینامه CE توسط نهاد صادر کننده به نام  اختصار NB برای محصولات صادر می گردد. محصولات تعریف شده توسط اتحادیه اروپا جهت فروش آزاد در سطح جهان می بایست گواهینامه CE داشته باشند. جهت اخذ گواهینامه CE بابت صادرات محصول متقاضیان می توانند از خدمات مشاوره مرکز ایران گواه استفاده کنند.

 

بیشتر بخوانیم:

شرایط اخذ گواهینامه CE

استاندارد ایزو چیست

کلمات کلیدی:

استاندارد اروپا، CE مارک، مارک CE، خرید مارک CE، دریافت CE مارک

شرکتهایی که از ایران گواه گواهینامه گرفته اند