مقالات مفید

طرح ایمنی غذا برای صنعت خشکبار

طرح ایمنی غذا برای صنعت خشکبار چیست؟

برای دومین قسمت از این مجموعه از سری قانون نوسازی ایمنی غذا (FSMA) سازمان غذا و دارو (FDA)، در مورد قانون «کنترل‌های پیشگیرانه» صحبت می‌کنیم که قانون اصلی برای غذاسازها است. این شبیه به نقطه کنترل بحرانی خطر و تجزیه و تحلیل (HACCP) است، با برخی از تفاوت های قابل توجه که در زیر به آنها خواهیم پرداخت، از جمله برخی الزامات خاص که ممکن است قبلاً ندیده باشید.

چه کسی تحت پوشش است؟

به طور کلی، تأسیساتی که تحت بخش 415 قانون FD&C در FDA ثبت می‌شوند (یعنی پردازنده‌های غذا) باید با این قانون مطابقت داشته باشند، مگر اینکه به طور خاص معافیت داده شود. معافیت‌های کمی وجود دارد که بر اساس بخش‌های خاص صنایع غذایی مانند کارخانه‌های تولید گوشت یا شرکت‌های تولید نوشیدنی‌های الکلی وجود دارد، که قبلاً مقررات دیگری در این زمینه وجود دارد، اما هیچ معافیت خاصی برای صنعت خشکبار وجود ندارد. اما برخی از الزامات اصلاح شده برای شرایط خاص مانند یک شرکت بسیار کوچک که با تعریف "تسهیلات واجد شرایط" مطابقت دارد، وجود دارد.

سوال کلیدی برای پوست‌کن‌های آجیل این است که آیا اکنون آنها ملزم به ثبت نام در FDA به عنوان یک پردازنده هستند و از این قانون پیروی می‌کنند؟ ابهاماتی در مورد نحوه قرار گرفتن هولرها در معادله FSMA وجود دارد. این مدت‌ها محل بحث بوده است، حتی زمانی که قانون هنوز در حال تدوین بود. خبر خوب این است که در تجدید نظر نهایی این قانون، بسیاری از پوست‌کن‌های آجیل مزرعه در نظر گرفته می‌شوند و بنابراین تحت قانون ایمنی تولید قرار می‌گیرند و باید از آن قانون پیروی کنند. اما برخی هستند که بر اساس مالکیت تحت قانون کنترل های پیشگیرانه قرار می گیرند.

"مزرعه های تولید اولیه" چیزی است که بسیاری از مردم آن را یک عملیات مزرعه سنتی در نظر می گیرند و همیشه تحت قانون ایمنی تولید قرار می گیرند. "مزارع فعالیت های ثانویه" که شامل برخی از هولرها می شود نیز تحت این قانون قرار می گیرند. قانون ایمنی تولید در مورد عملیات پردازش یک "کالای خام کشاورزی" اعمال می شود، زمانی که اکثر آجیل هایی که آنها در دست دارند متعلق به یک مالکیت است. یعنی پرورش دهنده نیز صاحب پردازنده است. کسب‌وکاری که فعالیت‌های مرتبط با کشاورزی مانند پوست‌کن کردن را انجام می‌دهد، اما اکثر خدمات ارائه‌شده بر روی خشکبار متعلق به سایر طرف‌ها است، تحت این قانون کنترل‌های پیشگیرانه قرار می‌گیرد و ملزم به داشتن یک برنامه مستند ایمنی مواد غذایی است. مطالب مورد نیاز برنامه بعداً بیان می شود.
در حال حاضر، حتی آن دسته از عملیات‌هایی که در بالا ذکر شد و تحت قانون کنترل‌های پیشگیرانه قرار می‌گیرند، بر اساس صلاحدید اجرایی منتشر شده توسط FDA در ژانویه، همچنان از این قانون فاصله می‌گیرند. بر این اساس، این عملیات فقط برای اجرای الزامات GMP مورد نیاز است، و نه برنامه های ایمنی مواد غذایی. 

 

نگهدارنده آجیل خام و ایمنی تولید
چیزی که ممکن است ندانید این است که برخی از عملیات ها وجود دارد که فقط آجیل خام را پردازش می کنند، که بر اساس فرآیندهایی که اعمال می کنند، ممکن است از نظر فنی تحت قانون ایمنی محصولات کم تقاضا نیز قرار بگیرند. قانون ایمنی تولید در مورد عملیات پردازش یک "کالای خام کشاورزی" اعمال می شود، زمانی که اکثر آجیل هایی که آنها در دست دارند متعلق به یک مالکیت است. یعنی پرورش دهنده نیز صاحب پردازنده است. FDA، تحت قانون ایمنی تولید، به اپراتورها اجازه می دهد تا فعالیت هایی مانند پوست اندازی، پوست اندازی، غربالگری و بخور برای کنترل حشرات را انجام دهند. هنگامی که یک پردازنده شروع به کار با آجیل پاستوریزه، انجام بو دادن، آسیاب کردن، ساخت کره، طعم دهنده آجیل یا عملیات مشابه می کند، بلافاصله تحت قانون کنترل های پیشگیرانه قرار می گیرند.
همانطور که گفته شد، این یک مورد معمولی از فراتر رفتن انتظارات بازار از الزامات نظارتی است. به نظر می رسد اکثر مشتریان در سال های اخیر انتظارات خود را از گردانندگان افزایش داده اند و به سیستم ایمنی مواد غذایی مشابه HACCP نیاز دارند که با قانون کنترل های پیشگیرانه مطابقت دارد. بنابراین انتخاب محافظه کارانه برای هر کنترل کننده اجرای برنامه ای است که با این قانون مطابقت دارد.

قانون طرح ایمنی غذا برای صنعت خشکبار به بخش های زیر تقسیم می شود:
1. به روز رسانی به GMPs
2. الزامات برنامه ایمنی مواد غذایی
3. الزامات اصلاح شده و معافیت های قانون
4. الزامات سوابق
5. الزامات زنجیره تامین

الزامات طرح ایمنی مواد غذایی یا "HARPC" (خطر و تجزیه و تحلیل و کنترل‌های پیشگیرانه مبتنی بر ریسک) عبارتند از:
1. تجزیه و تحلیل خطر
2. کنترل های پیشگیرانه
3. برنامه زنجیره تامین
4. طرح فراخوانی
5. رویه های نظارت
6. رویه های اقدام اصلاحی
7. مراحل تأیید

مشخصات برای صنعت خشکبار
بر اساس الزامات این آیین نامه، طرح ایمنی مواد غذایی برای همه فرآورده های مواد غذایی اکنون باید شامل ارزیابی خطر خطرات رادیولوژیکی در محصولات آنها باشد. البته احتمال این مشکل برای اکثر پردازنده ها بسیار کم است. با این حال، در نظر نگرفتن آن در تجزیه و تحلیل خطر، به طور بالقوه از دست دادن یک نکته مهم در مقررات است.

 

بر اساس دستورالعمل FDA برای قانون کنترل های پیشگیرانه، خطرات زیر باید در برنامه ایمنی مواد غذایی شما در نظر گرفته شود:
• E.Coli بیماری زا
• گونه های سالمونلا
• لیستریا مونوسیتوژنز (برای هر کره آجیلی تولید شده)
• مایکوتوکسین ها (یعنی آفلاتوکسین)
• آلودگی مجدد با پاتوژن های محیطی در طول پردازش
• آلرژن های اعلام نشده به دلیل برچسب اشتباه
• آلرژن های اعلام نشده به دلیل تماس متقابل
• فلز
• شیشه (برای آجیل با پوست)
• رنگ ها و افزودنی های تایید نشده (برای آجیل های طعم دار)
• خطرات شیمیایی ناشی از فرمول نادرست (به عنوان مثال برای اقلام طعم دار)

شرکتهایی که از ایران گواه گواهینامه گرفته اند