مقالات مفید

نحوه تعریف محدوده QMS بر اساس ISO 9001:2015

تعیین محدوده سیستم مدیریت کیفیت (QMS) برای مدت طولانی بخشی از الزامات ISO 9001 بوده است. این محدوده بخش مهمی از کتابچه راهنمای کیفیت است، زیرا تعیین می‌کند که QMS تا چه اندازه در عملیات شرکت گسترش می‌یابد، و هر گونه استثنا از الزامات ISO 9001 و توجیه این موارد را به تفصیل شرح می‌دهد. از طریق این محدوده است که شما تعریف می کنید که سیستم مدیریت کیفیت شما چه چیزی را در سازمان شما پوشش می دهد.
با انتشار به روز رسانی جدید برای الزامات ISO 9001، ISO 9001:2015، برخی توضیحات اضافی در مورد تعریف محدوده QMS وجود دارد. این شفاف‌سازی‌ها به استاندارد کردن نحوه تعریف شرکت‌ها از محدوده QMS خود کمک می‌کند، حتی اگر تصمیم بگیرند که کتابچه راهنمای کیفی نداشته باشند، که دیگر یک الزام ذکر شده در استاندارد نیست.

استاندارد ISO 9001:2015 چه می گوید؟

بخش 4.3 استاندارد الزامات مربوط به تعیین محدوده سیستم مدیریت کیفیت را به تفصیل شرح می دهد. در یادداشتی در مورد QMS، بیان شده است که QMS می تواند کل سازمان، وظایف مشخص سازمان، بخش های مشخص شده سازمان، یا یک یا چند کارکرد را در میان گروهی از سازمان ها شامل شود. برای شروع، سه ملاحظه در هنگام تعیین دامنه وجود دارد:
مسائل بیرونی و داخلی که با هدف سازمان، جهت گیری استراتژیک و توانایی دستیابی به نتایج مورد نظر مرتبط است
الزامات ذینفعان مربوطه
محصول و خدمات سازمان
علاوه بر این، محدوده شامل هر الزامات استاندارد ISO 9001 است که می تواند اعمال شود و اگر الزامی برای عدم اعمال تعیین شود، سازمان از این امر به عنوان دلیلی برای اطمینان از عدم انطباق محصول و خدمات استفاده نخواهد کرد. دامنه عبارت است از بیان محصولات و خدمات تحت پوشش QMS، و توجیه برای مواردی که استاندارد ISO 9001 نمی تواند اعمال شود.

این چگونه برای سازمان من اعمال می شود؟

بیشتر متداول است که دامنه QMS کل سازمان را در بر می گیرد. برخی از استثنائات ذکر شده زمانی است که QMS شما فقط یک مکان فیزیکی از یک شرکت چندمکانی را پوشش می دهد، یا زمانی که تولید یا خدمات شما به طور مشخص بین صنایع تقسیم می شود (به عنوان مثال، در کارخانه ای با سه خط مونتاژ که در آن خطوط مونتاژ 1 و 2 برای خودرو و باید یک QMS گواهی شده بر اساس استاندارد ISO/TS 16494 QMS برای خودرو داشته باشید، اما می‌خواهید خط 3 دارای گواهینامه ISO 9001 باشد زیرا بسیاری از الزامات خودرو اعمال نمی‌شوند.

بنابراین، حوزه شما باید مکان‌های فیزیکی QMS، محصولات یا خدماتی را که در فرآیندهای QMS ایجاد می‌شوند، و صنایعی که در صورت مرتبط بودن قابل اجرا هستند، شناسایی کند. باید به اندازه کافی واضح باشد تا مشخص شود که کسب و کار شما چه کاری انجام می دهد، و اگر همه بخش های کسب و کار قابل اجرا نیستند، باید به راحتی مشخص شود که کدام قسمت ها هستند.

بیانیه دامنه خود را واضح و مختصر بیان کنید

محدوده شما محدودیت اندازه ندارد و باید شامل اطلاعات کافی برای تعیین آنچه تحت پوشش فرآیندهای QMS است باشد. با این حال، مهم است که مشخص شود چه چیزی شامل و چه چیزی نیست. اگر برای شما روشن نیست که چه فرآیندهایی در شرکت شما تحت پوشش QMS شما قرار می گیرد، پس چگونه برای حسابرس خارجی یا سایر طرف های ذینفع مشخص خواهد شد؟ ساده و خواندنی بیانیه محدوده خود می تواند به تمرکز تلاش های QMS شما و جلوگیری از سوالات غیرضروری در مورد فعالیت هایی که ممکن است انجام دهید و ممکن است برای گواهی QMS شما قابل اجرا نباشد کمک کند.

شرکتهایی که از ایران گواه گواهینامه گرفته اند