مقالات مفید

AS9100D در مقابل ISO 9001 - تفاوت چیست و چرا هر دو را داریم؟

AS9100D در مقابل ISO 9001 - تفاوت چیست و چرا هر دو را داریم؟

برای کسانی که به خوبی مهارت ندارند، AS9100D یک استاندارد بین المللی مدیریت کیفیت است که الزامات استثنایی صنعت هوافضا را برآورده می کند. این گسترش استانداردهای ISO 9001 است. با توجه به ممیزی های دوره ای، پیش نیاز هر سازنده، پیمانکار یا پیمانکاری فرعی است که به دنبال به دست آوردن جایگاهی در سازمان های هوانوردی، فضایی یا دفاعی است. دقیقاً همان کاری است که وقتی تصمیم گرفتیم برای AS9100D ثبت نام کنیم، علاوه بر گواهینامه ISO 9001:2015، به دنبال انجام آن بودیم.

 

ISO 9001، پایه و اساس AS9100D

خوب است بدانید که عنوان توسعه یافته "سیستم های مدیریت کیفیت AS9100D - الزامات سازمان های هوانوردی، فضایی و دفاعی" است. همانطور که AS9100D بر اساس استانداردهایی است که قبلاً توسط ISO 9001 تحمیل شده است، نمی توان اولی را بدون تعریف دومی تعریف کرد.

ISO 9001 که توسط سازمان بین المللی استاندارد (ISO) توسعه یافته است، یک سیستم مدیریت کیفیت (QMS) است که برای صنایع تولیدی و خدماتی طراحی شده است. مانند هر QMS، ISO 9001 استانداردهایی را برای شناسایی، اندازه گیری و بهبود فرآیندهای تجاری اصلی ایجاد می کند که رضایت مشتری و عملکرد تجاری را بهبود می بخشد.

ایزو 9001 «کیفیت» را تعریف نمی کند - مسیری را برای سازمان هایی که به دنبال اصلاح روش های ارائه آن هستند، فراهم می کند. در اصل، یک سازمان باید نشان دهد که چگونه فرآیندهای آنها با استانداردهای گسترده ISO 9001 مطابقت دارد.

- تمرکز بر مشتری: نیازهای مشتریان را شناسایی کرده و رضایت آنها را اندازه گیری کنید.
- رهبری: نشان دادن و حفظ تعهد سطح بالا به روش های مؤثر مدیریت کیفیت.
- مشارکت افراد: هر کارمند را بدون در نظر گرفتن سطح، آموزش دهید و درگیر کنید.
- رویکرد فرآیندی: ایجاد و اصلاح فرآیندهای شفاف برای ارائه و بهبود کیفیت.
- بهبود: ایجاد و حفظ تعهد از بالا به پایین برای بهبود مستمر.
- تصمیم گیری مبتنی بر شواهد: جمع آوری و تجزیه و تحلیل داده ها برای هدایت اقدامات اصلاحی.
- مدیریت روابط: با تامین کنندگان و سایر طرف هایی که علاقه مشترک به مدیریت هزینه، بهینه سازی و کیفیت دارند، شریک شوید.

صدور گواهینامه ISO 9001 کار کوچکی نیست و نیاز به برنامه ریزی، تفویض اختیار و آموزش قابل توجهی در سراسر سازمان دارد. برای دریافت گواهی، یک سازمان باید ممیزی را توسط یک نهاد صدور گواهینامه معتبر (CB) یا ثبت کننده انجام دهد. سازمان ها باید هر سه سال یکبار مجدداً گواهی دهند تا گواهینامه خود را حفظ کنند.

الزامات خاص برای AS9100D

AS9100D شامل تمام محتوای ISO 9001 است و الزامات اضافی را درج می کند که نیازهای صنعت هوافضا را برآورده می کند. توسط بخش هوافضای SAE International و گروه بین‌المللی کیفیت هوافضا (IAQG) نگهداری می‌شود، و این افزودنی‌ها برای برآوردن الزامات کیفیت ناسا، وزارت دفاع آمریکا و FAA ایجاد شده‌اند. برای ارجاع آسان، هر یک از نیازهای خاص AS9100D با حروف کج برجسته است.

دامنه این اضافات در درجه اول شامل مدیریت ریسک است زیرا به ایمنی محصول و قطعات تقلبی مربوط می شود. همانطور که انتظار می رود، به دلیل خطرات بیشتر هوافضا، تحمل ریسک بسیار کمتر از الزامات ISO 9001 است.

صدور گواهینامه اولیه یک فرآیند طولانی مدت است که برای افشای و رفع هر یک از موارد عدم انطباق در یک سازمان طراحی شده است. اولین ارزیابی، ممیزی آمادگی است و برنامه عملیاتی را برای سازمان تحت ممیزی ارائه می کند. ممیزی دوم انطباق سازمان را برای صدور گواهینامه کامل تایید می کند. سازمان ها حداکثر تا شش ماه فرصت دارند تا هرگونه نقصی را اصلاح کنند و پس از آن باید ارزیابی دیگری را برای ادامه کار آغاز کنند.

مانند ISO 9001، AS9100D برای حفظ گواهینامه نیاز به ممیزی های دوره ای دارد. مانند ISO 9001، گواهینامه مجدد AS9100D هر 3 سال یکبار تکمیل می‌شود (با ممیزی‌های سالیانه برای انطباق با تراکت انجام می‌شود. ما می‌توانیم این واقعیت را تأیید کنیم که تبدیل شدن به AS9100D یک تلاش همه جانبه برای تیم ما بود، اگرچه کنترل‌های فرآیند اضافی برای مشتریان در بسیاری از بخش های صنعت دیگر مفید بوده است.

خلاصه ای از AS9100D Additions

در زیر لیستی از مهم ترین موارد اضافه شده به الزامات ISO 9001 آورده شده است. AS9100D هیچ یک از الزامات موجود را حذف نمی کند و الزامات اضافی مربوط به موارد زیر را ارائه می دهد:

کنترل تولید

- بررسی تجهیزات و فرآیندهای تولید
- کنترل تغییرات در تجهیزات و فرآیندها
- پشتیبانی پس از تحویل و کنترل تجهیزات تولید
- نگهداری محصول و کنترل ماندگاری

برنامه ریزی برای تحقق محصول

- مدیریت پروژه، مدیریت ریسک، مدیریت پیکربندی
- کنترل انتقال کار بین تاسیسات، به تامین کنندگان یا بین تامین کنندگان
- شناسایی و ارزیابی ریسک فراگیر

طراحی و توسعه

- تایید و تایید
- آزمایش کردن
- مستندات

خرید و فروش محصول

- کنترل تامین کننده
- اطلاعات ارسال شده به تامین کنندگان
- محصولی که برای استفاده به صورت کنترل شده یا محدود خریداری شده است

فرآیندهای ناسازگار

- نظارت و اندازه گیری محصول
- معیارهای رد و دستورالعمل های اندازه گیری خاص
- اقدام اصلاحی، از جمله کاهش جریان اقدامات اصلاحی به تامین کنندگان

شرکتهایی که از ایران گواه گواهینامه گرفته اند