مقالات مفید

سیستم های مدیریت یکپارچه، گواهینامه IMS

سیستم های مدیریت یکپارچه، گواهینامه IMS

یک سیستم مدیریت یکپارچه (IMS) چیست؟
یک سیستم مدیریت یکپارچه (IMS) سیستم های مدیریتی مختلف (مانند کیفیت، محیط زیست، بهداشت و ایمنی شغلی، امنیت اطلاعات، انرژی و مدیریت دارایی) را در یک سیستم مدیریت واحد، جامع و هماهنگ ترکیب می کند. رویکرد ترکیبی یک نمای کلی ارزشمند از فرآیندهای مهم تجاری ارائه می دهد، هم افزایی قابل توجهی ایجاد می کند و منابع را جمع می کند، در نتیجه پایه ای قوی برای شرکت های مدرن تشکیل می دهد.

ساختار سطح بالا (HLS) چیست؟

اگرچه هیچ استاندارد ISO برای IMS تاکنون منتشر نشده است، ساختار سطح بالا (HLS) از "استانداردهای سیستم مدیریت کلیدی" ایجاد یک IMS یا یکپارچه سازی سیستم های مدیریت را تسهیل می کند. استانداردهایی که از HLS استفاده می کنند، مانند ISO 9001، ISO 14001، ISO/IEC 27001، ISO 45001، ISO 50001 و ISO 55001، با اصطلاحات و تعاریف یکسان کار می کنند و ساختار یکسانی دارند.

در بیشتر موارد، یک IMS بر اساس یک سیستم مدیریت موجود ساخته می شود. از آنجایی که مدیریت کیفیت یکی از پایه های بسیاری از شرکت ها است، سیستم های مدیریت کیفیت اغلب محل خوبی برای شروع هستند. سیستم های مدیریتی بیشتر به طور متوالی یکپارچه شده و در یک سیستم مدیریت یکپارچه ترکیب می شوند.

مزایای IMS

یک سیستم مدیریت یکپارچه با کنترل فرآیندهای مرتبط، اهداف مرتبط را گرد هم می آورد. IMS همچنین تضمین می کند که شرکت شما به طور مستمر عملکرد خود را با روحیه حفاظت از محیط زیست پایدار بهبود می بخشد و بیشتر توسعه می دهد تا رضایت مشتریان و رفاه کارکنان شما را جلب کند.

سیستم یکپارچه
یک IMS همه الزامات و فرآیندها را در زمینه هایی که واقعاً برای شرکت شما مهم است - از کیفیت و حفاظت از محیط زیست گرفته تا ایمنی و بهداشت شغلی، امنیت اطلاعات، انرژی و مدیریت دارایی را پوشش می دهد.
نمای کلی متمرکز
یک IMS شفافیت جامع و کنترل واضح همه فرآیندها و رویه ها را فراهم می کند.
کارکنان با انگیزه
فرآیندهای شفاف و مستند از سطح بالایی از پذیرش در میان کارکنان برخوردار است و از کارهای روزمره پشتیبانی می کند.
مزیت رقابتی
یک IMS تضمین می کند که شما به اهداف خود خواهید رسید و شرکت شما به طور مستمر توسعه یافته و بهبود می یابد.
استفاده بهینه از منابع
سازمان شما از یکپارچه سازی سیستم مدیریت با صرفه جویی در منابع انسانی، زمان و هزینه ها سود می برد:

- مستندسازی ناب - اسناد کمتر به معنای دید واضح تر از فرآیندها است.
- صرفه جویی در زمان - دوره های آموزشی و ممیزی را می توان با هم ترکیب کرد.
- منابع انسانی - فقط یک یا چند نفر مسئول نیاز دارند.
- وظایف مرتبط را به عهده بگیرد.
- صرفه جویی در هزینه - هزینه های کمتر بر اساس فرآیندهای یکپارچه و اثرات هم افزایی.

 

چگونه می توان سیستم های مدیریت را ترکیب کرد

سازمان‌ها ممکن است اهداف و خواسته‌های بسیار متفاوتی داشته باشند، اما معمولاً شرکت‌ها با سیستم مدیریت کیفیت موجود خود مطابق با ISO 9001 شروع می‌کنند و به تدریج سیستم‌های مدیریتی بیشتری را ادغام می‌کنند. اینها می تواند شامل مدیریت زیست محیطی و انرژی مطابق با استانداردهای ISO 14001 و ISO 50001، مدیریت دارایی مطابق با ISO 55001 و یا سیستم مدیریت بهداشت و ایمنی مطابق با ISO 45001 باشد. سیستم مدیریت امنیت اطلاعات (ISMS) مطابق با با ISO/IEC 27001 می توان در یک IMS نصب کرد و بنابراین از همپوشانی و تکرار کار جلوگیری کرد. در هر صورت، سازمان هایی که سیستم مدیریت موجود خود را برای صدور گواهینامه یکپارچه از مراحل اولیه آماده می کنند، از فرآیندهای بهینه بهره مند می شوند.

ادغام فرآیندهای کسب و کار و بهره مندی از اثرات هم افزایی

یک IMS کارایی را از طریق استفاده از فرآیندها و اسناد ساده شده افزایش می دهد، در نتیجه رویکرد عنصری را حذف می کند، تلاش های تکراری را کاهش می دهد، عملکرد سیستم را بهبود می بخشد و هزینه ها را کاهش می دهد. گواهینامه IMS به این معنی است که صدور گواهینامه برای چندین استاندارد سیستم مدیریت معمولاً در یک ممیزی واحد و جامع ارزیابی می شود. سازمان‌ها زمان کمتری را صرف آماده‌سازی برای ممیزی و پاسخ‌گویی به یافته‌های آن‌ها می‌کنند که به طور قابل‌توجهی سرمایه‌گذاری کلی زمان و پول را کاهش می‌دهد.

آیا می خواهید در مورد گواهینامه سیستم های مدیریت یکپارچه بیشتر بدانید؟ امروز با ما تماس بگیرید!

شرکتهایی که از ایران گواه گواهینامه گرفته اند