مقالات مفید

ایمنی مواد غذایی - خطرات و مقصران

ایمنی مواد غذایی - خطرات و مقصران

حتی یک حادثه مرتبط با غذا می تواند ضربه سختی به کسب و کار شما وارد کند، بنابراین ایمنی مواد غذایی باید همیشه در اولویت باشد. تنها دفاع در دادگاه این است که تمام کارهای مربوط به بررسی اسناد و مدارک شما تکمیل شود. برای اطلاع از خطراتی که باید مراقب آنها باشید و کارهایی که می توانید برای اطمینان از ایمن بودن غذایتان انجام دهید، بخوانید.
3 نوع خطر

1. خطرات بیولوژیکی: شامل باکتری ها، انگل ها، قارچ ها و ویروس ها می باشد. آنها می توانند در مواد غذایی بد دستکاری شده یا از طریق آلودگی از منبع خارجی ایجاد شوند. اطمینان حاصل کنید که تمام محصولات شما از یک تامین کننده تایید شده خریداری شده است. از تامین کننده خود شواهدی مبنی بر ممیزی خارجی مانند BRC یا SALSA بخواهید. در تمام موارد مشکوک به مواد غذایی آلوده، فوراً آن را دور بریزید.

2. خطرات شیمیایی: مواد مضری مانند آفت کش ها یا روغن های ماشینی هستند. این خطرات در هر مرحله از کار با مواد غذایی وجود دارد. با بررسی مواد غذایی در هنگام تحویل، خطر را به حداقل برسانید تا مطمئن شوید کالاهای وارد شده برای مصرف مناسب هستند - تحویل را در محل خود ثبت کنید و هرگونه مشکلی را در سند علامت بزنید. همیشه اطمینان حاصل کنید که همه غذاها به درستی نگهداری و محافظت شوند. اطمینان حاصل کنید که برای مواد شیمیایی مورد استفاده در عملیات خود انبار جداگانه ای دارید.

3. خطرات فیزیکی: اشیایی هستند که مواد غذایی شما را آلوده می کنند مانند قطعات شیشه یا فلز، خلال دندان، جواهرات یا مو. در طول فرآیند آماده سازی باید مراقب باشید تا خطر آلودگی کاهش یابد. اطمینان از پوشاندن تمام مواد غذایی در انبار به جلوگیری از آلودگی فیزیکی کمک می کند.

 

بیشتر بخوانید: طرح ایمنی غذا برای صنعت خشکبار.

 

بیماری های ناشی از غذا

بیماری های ناشی از غذا یا مسمومیت غذایی زمانی رخ می دهد که مواد غذایی فاسد شوند. این می تواند ناشی از غذای آلوده، باکتری های بیماری زا، ویروس ها یا انگل هایی باشد که مواد غذایی را آلوده می کنند. برای بررسی خطرات مواد غذایی پیشنهاد می شود مقاله "اصول HACCP و دستورالعمل های کاربردی" را مطالعه کنید.

بهترین راه برای اطمینان از اینکه خطر به حداقل می رسد با اطمینان از اینکه تمام مراحل کلیدی خط مشی HACCP شما نظارت و ثبت می شود. ذخیره سازی ایمن، حداقل زمان آماده سازی برای اطمینان از اینکه کنترل دما به طور موثر مدیریت می شود و سوابق پخت خوب (حصول اطمینان از اینکه غذا به دمای اصلی می رسد) به کاهش خطر ناشی از این باکتری ها کمک می کند.

3 مقصر رایج

1. سوء استفاده از زمان و دما در اثر پخت نادرست، نگهداری، سرد کردن و گرم کردن مجدد غذا ایجاد می شود که منجر به رشد عوامل بیماری زا می شود.

2. آلودگی متقاطع زمانی رخ می دهد که غذاهای پخته و نپخته، به ویژه گوشت یا ماهی خام را با هم مخلوط کنید. ظروف مختلفی را برای تهیه هر نوع غذا اختصاص دهید و از سطوح، ظروف و تجهیزات مواد غذایی ضدعفونی نشده خودداری کنید.

3. بهداشت شخصی ضعیف یک مقصر رایج است که با رعایت این قوانین به راحتی قابل اجتناب است:
- دست ها را در بین کارها و هر زمان که کثیف شد، به درستی بشویید و ضدعفونی کنید.
- هنگام تهیه یا سرو غذای آماده از دستکش یکبار مصرف استفاده کنید
- ناخن ها را تمیز و کوتاه کنید.
- روزانه حمام یا دوش بگیرید.
- موها را با موهای بلند به پشت شانه زده نگه دارید.
- همیشه از تور یا کلاه مو و پیش بند استفاده کنید.
- زخم ها را همیشه بپوشانید و از دست زدن به غذا خودداری کنید.
- در هنگام بیماری از آشپزخانه دوری کنید و با پزشک مشورت کنید
- لباس فرم بپوش
- قبل از کار جواهرات را بردارید.

اطمینان حاصل کنید که تیم شما آموزش های لازم را در مورد عملکرد شما و دسترسی به خط مشی ایمنی مواد غذایی دیده است. همچنین مطمئن شوید که آنها یک آموزش معتبر ایمنی مواد غذایی در سطح مناسب با نقش و مسئولیت خود دارند.

این مقاله از منبع https://www.unileverfoodsolutions.ie/chef-inspiration/from-chefs-for-chefs/work-smart/food-safety-hazards-and-culprits.html دانلود و ترجمه شده است.

شرکتهایی که از ایران گواه گواهینامه گرفته اند