مقالات مفید

شرایط اخذ گواهینامه ایزو

شرایط اخذ گواهینامه ایزو

شرایط اخذ گواهینامه ایزو چیست؟ برای دریافت گواهینامه ایزو چه مدارکی نیاز است.

گواهی ISO نشان می دهد که سازمان شما بالاترین استانداردهای ایمنی، کیفیت و کارایی را دارد. همچنین نشان می دهد که شرکت شما تمام الزامات نظارتی و مشتری را برآورده می کند. علاوه بر این، گواهینامه ایزو کمک می کند تا نشان دهید که سیستم مدیریت سازمان شما با یک استاندارد شناخته شده بین المللی که برای مشتریان، کارمندان و کسب و کار مهم است، مطابقت دارد.

پیش نیازهای مهم شرایط اخذ گواهینامه ایزو

1. انتخاب استاندارد ایزو

انواع مختلفی از گواهینامه های ایزو وجود دارد. برخی از رایج ترین دسته های گواهینامه های ایزو شامل ISO 9001-2015، ISO 14001، ISO 27001، ISO 45001، و ISO 55001 است. بسته به اینکه می خواهید مدیریت کیفیت، مدیریت زیست محیطی را بهبود بخشید، می توانید هر یک از این گواهینامه های ISO را انتخاب کنید. مدیریت امنیت اطلاعات، مدیریت ایمنی و بهداشت شغلی، یا سیستم های مدیریت دارایی سازمان شما.

2. انتخاب مرجع صادر کننده گواهینامه ایزو

سازمان بین المللی استاندارد ISO فقط استانداردهای کیفیت، کارایی و ایمنی را توسعه می دهد، اما آنها در فرآیند صدور گواهینامه دخالتی ندارند. برای دستیابی به گواهینامه ایزو، سازمان ها باید با نهادهای صدور گواهینامه ایزو همکاری کنند. هنگام انتخاب یک مرجع صدور گواهینامه، باید اعتبارسنجی را بررسی کنید.

شرکت ایران گواه می تواند مراجع مختلفی که دارای اعتبار بین المللی برای صدور گواهینامه ایزو هستند را به شما معرفی کند. سازمان صدور گواهینامه باید آموزش ارائه دهد، چک لیست تجزیه و تحلیل شکاف، ممیزی داخلی و صدور گواهینامه طبق استانداردهای ISO را انجام دهد.

3. ایجاد سیستم مدیریت کیفیت

بسته به نیاز گواهینامه ایزو یا نیازهای تجاری شما، ممکن است نیاز به اتخاذ یک سیستم مدیریت جدید برای انطباق طولانی مدت با استانداردها داشته باشید. بنابراین پیشنهاد می شود سیستم مدیریت کیفیت (qms) را در سازمان خود پیاده سازی کنید. شما می توانید نحوه ی تعریف محدوده QMS بر اساس ایزو 9001 ویرایش 2015 را در مقاله فوق مطالعه کنید.

 

بیشتر بخوانید: ایزو 9001 چیست؟

 

4. اقدام به پیاده سازی الزامات استاندارد ایزو درخواستی نمایید

پیاده سازی الزامات استاندارد ایزو می تواند طولانی ترین مرحله از شرایط اخذ گواهینامه ایزو در کل فرآیند است. در اینجا، اصول و الزامات استاندارد ایزو بخشی از سازمان شما می شود. ارائه آموزش داخلی برای اطمینان از اینکه همه در جهت دستیابی به گواهینامه ISO تلاش می کنند ضروری است.

5. ممیزی داخلی و حسابرسی توسط مرجع صدور گواهینامه ایزو انتخاب شده

برای تأیید انطباق سازمان شما با استاندارد ISO ضروری است که یک حسابرس از یک نهاد خارجی، ترجیحاً مرجع صدور گواهینامه ایزو، دریافت کنید. ممیزی داخلی منظم همچنین ممکن است به ایجاد کنترل‌های داخلی قوی کمک کند و اطمینان حاصل کند که سازمان شما می‌تواند به سرعت به تغییرات در صدور گواهینامه ایزو پاسخ دهد.
ذکر این نکته ضروری است که هر گواهینامه شرایط خاص خود را دارد. برای مثال الزامات ISO 9001 عبارتند از:
- سیستم مدیریت کیفیت.
- مسئولیت مدیریت.
- مدیریت منابع.
- تحقق محصول.
- اندازه گیری، تجزیه و تحلیل و بهبود.
برای دستیابی به گواهینامه ISO 9001:2015، باید یک سیستم مدیریت کیفیت راه اندازی کنید و اطمینان حاصل کنید که یک نهاد معتبر آن را ممیزی می کند. اگر نتایج ممیزی نشان داد که شما آخرین الزامات استانداردهای ISO را دارید، می توانید گواهینامه خود را دریافت کنید. گواهینامه ای که دریافت می کنید فقط برای سه سال اعتبار دارد و پس از آن باید سازمان خود را مجدداً تأیید کنید.

 

بیشتر بخوانید: اخذ فوری گواهیامه ایزو.

 

مدارک مورد نیاز برای اخذ گواهینامه ایزو چیست؟

- سوابق صلاحیت، آموزش و تجربه.
- سوابق نیاز به بررسی محصولات و خدمات.
- سوابق خروجی های منطبق و غیر منطبق.
- نتایج حسابرسی داخلی.
- نتایج اقدامات اصلاحی.

 

شرکتهایی که از ایران گواه گواهینامه گرفته اند