مقالات مفید

اخذ گواهینامه ایزو مربوط به دندانپزشکی

اخذ گواهینامه ایزو مربوط به دندانپزشکی، استاندارد های ایزو مربوط به دندانپزشکی چیست؟

اخذ گواهینامه ایزو مربوط به دندانپزشکی، استانداردهای بین المللی دندانپزشکی برای حفظ ایمنی و کیفیت محصولات و مواد مورد استفاده متخصصان دندانپزشکی و بسیاری از محصولات بهداشت دهان و دندان که توسط عموم مردم استفاده می شود حیاتی است، با این حال بسیاری از دندانپزشکان از نقش استانداردها در عملکرد روزانه خود بی اطلاع خواهند بود. . در این مقاله، "اخذ گواهینامه ایزو مربوط به دندانپزشکی" به تشریح کارهای حیاتی سازمان استاندارد بین المللی پرداخته و چگونگی فراگیر شدن استانداردها در تقریباً هر روش دندانپزشکی را برجسته می کند.

با میلیون ها محصول دندانپزشکی فروخته شده در سراسر جهان، توسعه استانداردهای دندانپزشکی بین المللی برای اطمینان از ایمنی و کیفیت آن محصولات مهم است. کمیته دندانپزشکی سازمان بین المللی استاندارد (ISO/TC 106) در حال حاضر حدود 156 استاندارد دندانپزشکی را توسعه داده است. استانداردهای بین‌المللی تجارت بین‌المللی محصولات و ساخت دندان را تسهیل می‌کند، که اکنون به 10 میلیارد یورو در سال رسیده است. این استانداردها به ارائه طیف وسیع تری از محصولات دندانپزشکی در سراسر جهان کمک می کند. استانداردهای دندانپزشکی ISO نقشی حیاتی در کمک به کیفیت و ایمنی محصولات مورد استفاده متخصصان مراقبت های بهداشتی دندان در درمان های دندانپزشکی و همچنین محصولات بهداشت دهان و دندان که به طور روزانه توسط عموم استفاده می شود، ایفا می کند.

کمیته ISO/TC 106 دارای 46 کشور عضو (25 کشور فعال و 21 ناظر) است. علاوه بر کمیته فنی کامل، هفت کمیته فرعی و حدود 44 کارگروه وجود دارد که نزدیک به 300 متخصص دندانپزشکی بین‌المللی از کشورهای عضو، نظر و مشارکت دارند. کمیته استانداردهای دندانپزشکی ISO از نزدیک با اتحادیه اروپا همکاری می کند، که نشان دهنده این واقعیت است که در مجموع 123 استاندارد ISO (به عنوان استانداردهای EN ISO) توسط کمیته استانداردهای اروپایی CEN/TC 55 تا اوت 2006 پذیرفته شده است. علاوه بر این، کمیته ISO همچنین با فدراسیون جهانی دندانپزشکی (FDI) و سازمان بهداشت جهانی (WHO) همکاری می کند.

 

بیشتر بخوانید: استاندارد های مدیریت کیفیت چیست؟

 

استاندارد های ایزو مربوط به دندانپزشکی:

چیزی که ممکن است برای بسیاری از دندانپزشکان تعجب آور باشد این واقعیت است که بیش از 20 استاندارد دندانپزشکی ایزو شامل تعاریف، کدها و نامگذاری ها، مواد، دستگاه ها و تجهیزات برای تولید و قرار دادن روکش ژاکت قدامی استفاده می شود. یک سیستم تعیین شده ایزو برای ثبت مکان هر دندان در نمودار دندانی بیمار استفاده می شود و شکل دادن به آماده سازی تاج نیاز به ابزارهای مختلفی مطابق با استانداردهای ایزو دارد.
علاوه بر استانداردهای عملکرد، سیستم های کدگذاری گسترده ای برای طبقه بندی ابزارهای دوار با محدودیت برای اندازه و ابعاد سوراخ برای دیسک ها، چرخ ها و فرزهای برش استفاده می شود. استانداردهای ایزو برای مواد قالب گیری، مواد قالب، آلیاژهای ریخته گری برای پوشش ها و همچنین برای مواد سرامیکی ایجاد شده است. مواد مختلف مورد استفاده نیز تحت آزمایش های زیست سازگاری ایزو (استاندارد ایزو 14001) قرار می گیرند و به منظور مطابقت با مشخصات ایزو، فلز مورد استفاده برای مقابله نیز باید با استاندارد خوردگی مطابقت داشته باشد. سیمان های لایتینگ که برای آب بندی تاج در محل مورد استفاده قرار می گیرند نیز تحت پوشش استاندارد ایزو هستند. اگر روی بسته بندی محصولی که استفاده می کنید عبارتی وجود دارد که مطابق با استاندارد ایزو مربوطه است، محصول شرکت باید برای مطابقت با مشخصات مختلف ارزیابی شده باشد.

سازمان بین المللی استاندارد ایزو، استاندارد ISO 13485 را جهت تجهیزات و ابزارهای پزشکی ایجاد کرده است که مهمترین استاندارد مربوط به تجهیزات پزشکی است. بنابرابن متقاضیان، مطب های دندانپزشکی، شرکت های وارد کننده تجهیزات پزشکی می توانند اقدام به اخذ گواهینامه ایزو 13485 نمایند.

استادارد مربوط به ارتدنسی و دندانپزشکی استاندارد ایزو 21606 می باشد که متقاضیان اخذ گواهینامه ایزو مربوط به دندانپزشکی می توانند اقدام به اخذ گواهینامه ISO 21606 نمایند.
چنانچه که برای مجموعه یا کسب و کار خود نیاز به اخذ گواهینامه ایزو دارید می توانید با ما در ارتباط باشید. کارشناسان شرکت ایران گواه می توانند شما را در سریع ترین زمان ممکن به گواهینامه ایزو مربوط به دندانپزشکی برسانند.

 

شرکتهایی که از ایران گواه گواهینامه گرفته اند