ISO 14268 (ایزو ۱۴۲۶۸): صنعت چرم

استاندارد ایزو ۱۴۲۶۸، تحت عنوان “چرم – آزمایشات فیزیکی و مکانیکی – تعیین نفوذپذیری بخار آب” به ثبت رسیده است. این استاندارد توسط کمیته فنی استانداردسازی اروپا (CEN) به همراه همکاری کمیسیون آزمایشات فیزیکی اتحادیه بین‌المللی انجمن‌های فناوران و شیمی‌دانان چرم (IUP) طراحی شده است و به توافقنامه همکاری فنی بین ISO و CEN تطابق دارد. در ادامه این محتوا با ایران گواه همراه باشید.

به وسیله این استاندارد، می‌توان گواهینامه استاندارد را برای محصولات چرمی مختلف صادر کرد. از محصولات چرمی نیمه تکمیل شده مانند وت بلو، وت وایت و غیره تا محصولات تکمیل شده از جمله الیاف چرمی، لباس‌های چرمی، لوازم جانبی چرمی نظیر دستکش، کیف و کفش و حتی برخی از پوست‌ها مانند پوست گوسفند، پوست بره و پوست گاو، می‌تواند شامل این گواهینامه‌ها باشند.

ISO 14268 (ایزو ۱۴۲۶۸) صنعت چرم 2023

IULTCS که یک سازمان جهانی از انجمن‌های حرفه‌ای چرم است، به منظور پیشبرد علم و فناوری در صنعت چرم فعالیت می‌کند. این سازمان از سه کمیسیون تشکیل شده است که روش‌های بین‌المللی برای نمونه‌برداری و آزمایش چرم را ایجاد می‌کنند. ISO نیز IULTCS را به عنوان یک سازمان استاندارد بین‌المللی برای آماده‌سازی روش‌های آزمایش چرم تائید کرده است.

در این استاندارد، دو روش برای تعیین نفوذپذیری بخار آب شرح داده شده است. روش اول، تست استانداردی است که برای اندازه‌گیری نفوذپذیری بخار آب به کار می‌رود. روش دوم نیز یک کنترل معمولی و سریع در فرآیندهای تولید محصولات چرمی است.

ISO 14268 (ایزو ۱۴۲۶۸) استاندارد مخصوص صنعت چرم

این استاندارد ایزو ۱۴۲۶۸ درباره‌ی تعیین نفوذپذیری بخار آب در چرم و محصولات چرمی صدق می‌کند و روش‌های جایگزین برای آماده‌سازی نمونه‌ها را ارائه می‌دهد.

این استاندارد اولین بار در سال ۱۹۶۱ بر اساس IUP 15 منتشر شد و سپس در مارس ۲۰۰۱ به عنوان یک روش رسمی تأیید شد. نسخه جدید آن (ISO 14268:2012) بازبینی فنی شده و به جای نسخه قبلی آن قرار گرفت. تغییرات اصلی نسبت به نسخه قبلی عبارتند از:

  1. اصطلاحات و تعاریف در بند ۳.
  2. روش جدید آزمایش شتاب در بند ۸.
ISO 14268 (ایزو ۱۴۲۶۸) صنعت چرم 2023

در کنار این استاندارد، استاندارد ایزو ۳۳۷۹ نیز در این صنعت استفاده می‌شود. این استاندارد بین‌المللی یک روش آزمایشی را برای تعیین انبساط و استحکام دانه چرم یا سطح نهایی مشخص می‌کند. این روش به تمام چرم‌های انعطاف‌پذیر قابل‌استفاده است و به ویژه برای تعیین ماندگاری چرم‌ها در رویه کفش‌ها مناسب است.

برای کمک به تعیین استاندارد مناسب، می‌توانید به استانداردهای مشابه نیز نگاه کنید، مانند:

  1. ISO 2418، چرم، آزمایشات شیمیایی، فیزیکی و مکانیکی و استحکام، محل نمونه‌برداری
  2. ISO 2419، چرم، تست‌های فیزیکی و مکانیکی، آماده‌سازی و آماده‌سازی نمونه
  3. ISO ۲۵۸۹، چرم، آزمایشات فیزیکی و مکانیکی، تعیین ضخامت
ISO 14268 (ایزو ۱۴۲۶۸) صنعت چرم 2023

جهت اخذ انواع گواهینامه های معتبر ایزو می توانید از طریق WhatsApp با مرکز مشاوره ایران گواه در تماس باشید.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 1 میانگین: 5]

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا