گواهینامه RoHS چیست؟ – استاندارد RoHS چیست؟ – RoHS مخفف

دستورالعمل RoHS مواد شیمیایی و فلزات سنگین را در قطعات الکترونیکی، لحیم کاری و مواد (به عنوان مثال، پوشش) محدود می کند. این برای تجهیزات الکتریکی و الکترونیکی (EEE) وارد شده یا تولید شده در اتحادیه اروپا اعمال می شود.

گواهینامه RoHS چیست؟

قوانین اتحادیه اروپا استفاده از مواد خطرناک در تجهیزات الکتریکی و الکترونیکی را برای حفاظت از محیط زیست و سلامت عمومی محدود می کند.

افزایش تولید و استفاده از محصولات الکتریکی و الکترونیکی مانند تلفن همراه، رایانه و لوازم آشپزخانه منجر به افزایش حجم زباله های الکتریکی و الکترونیکی شده است. در حین استفاده، جمع‌آوری، تصفیه و دفع چنین زباله‌هایی، محصولات ممکن است مواد مضر (خطرناک) مانند سرب، جیوه و کادمیوم را آزاد کنند که می‌تواند باعث مشکلات زیست‌محیطی و بهداشتی شود.

برای رسیدگی به چنین چالش هایی، قوانین اتحادیه اروپا استفاده از برخی مواد خطرناک در تجهیزات الکتریکی و الکترونیکی را از طریق دستورالعمل RoHS محدود می کند. به موازات آن، دستورالعمل WEEE جمع آوری و بازیافت چنین تجهیزاتی را ترویج می کند. ما از طریق این مقاله به استاندارد RoHS چیست و چگونه می توان گواهینامه RoHS را دریافت کرد، می پردازیم. با ما همراه شوید.

RoHS مخفف چیست؟

RoHS مخفف عبارت Restriction of Hazardous Substances است. استاندارد RoHS به نام دستورالعمل EC/2002/95  نیز شناخته می شود.

RoHS چیست؟

RoHS یک دستورالعمل اتحادیه اروپا (EU) است که صنعت الکترونیک جهانی را تحت تأثیر قرار داده است. تمامی تولیدکنندگان، نمایندگان مجاز، واردکنندگان و توزیع کنندگان تجهیزات الکتریکی و الکترونیکی که قصد واردات کالا به اتحادیه اروپا را دارند، باید از این مقررات پیروی کنند.

مواد محدود شده در دستورالعمل RoHS کدامند؟

دستورالعمل RoHS در حال حاضر استفاده از مواد زیر را محدود می کند:

 • سرب (Pb)
 • جیوه (HG)
 • کادمیوم (Cd)
 • کروم شش ظرفیتی (Cr6+)
 • بی فنیل های پلی برومینه (PBB)
 • دی فنیل اتر پلی برومینه (PBDE)
 • بیس (2-اتیل هگزیل) فتالات (DEHP)
 • بوتیل بنزیل فتالات (BBP)
 • دی بوتیل فتالات (DBP)
 • دی ایزو بوتیل فتالات (DIBP)
گواهینامه RoHS به چه محصولاتی تعلق می گیرد

گواهینامه RoHS به چه محصولاتی تعلق می گیرد؟

RoHS یک دستورالعمل در اتحادیه اروپا است که مخفف محدودیت مواد خطرناک است. این برای کنترل استفاده از مواد خطرناک که اغلب در تجهیزات و کالاهای الکتریکی و الکترونیکی یافت می شود ایجاد شد. علاوه بر این، این دستورالعمل برای محافظت از سلامت انسان ها، وضعیت محیط زیست و تضمین بازیافت یا دفع ایمن محصولات الکتریکی و الکترونیکی ارائه شده است. هر محصول جدیدی که پس از 1 ژوئیه 2006 تولید شده است باید با دستورالعمل RoHS مطابقت داشته باشد.

دسته‌های زیر تحت دستورالعمل RoHS قرار می‌گیرند و چند نمونه از انواع محصولات تحت تأثیر قرار گرفته است:

 1. لوازم خانگی بزرگ (یخچال، اجاق گاز، ماشین ظرفشویی، ماشین لباسشویی)
 2. لوازم خانگی کوچک (سشوار، جاروبرقی، قهوه ساز)
 3. تجهیزات ارتباطی و محاسباتی (رایانه رومیزی، لپ تاپ، چاپگر، تلفن)
 4. لوازم الکترونیکی مصرفی (تلویزیون، پخش کننده دی وی دی، استریو، دوربین فیلمبرداری)
 5. روشنایی (لامپ، لامپ)
 6. ابزار برقی (دریل، اره، موبر، دمنده)
 7. اسباب بازی، وسایل تفریحی و ورزشی (بازی های ویدئویی، تردمیل، ردیاب های تناسب اندام)
 8. تجهیزات و تجهیزات پزشکی – (دستگاه های پزشکی تشخیصی آزمایشگاهی)
 9. تجهیزات مانیتورینگ و کنترل (ترموستات، دتکتور دود، اعلام حریق)
 10. تلگراف های اتوماتیک (دستگاه های خودپرداز، دستگاه های خودپرداز)
 11. انواع متفرقه تجهیزات الکترونیکی و الکتریکی که در دسته های قبلی قرار نمی گیرند (خودروهای برقی دو چرخ، سیگارهای الکترونیکی، خودکارهای ویپ، کابل های برق کمتر از 250 ولت)

گواهینامه RoHS به چه محصولاتی تعلق نمی گیرد؟

 • محصولات نظامی و دفاع ملی
 • محصولاتی که برای انجام عملکرد خود به دنبال قدرت نیستند
 • مجموعه فرعی یا جزئی که در رده محصول مستثنی قرار می گیرد
 • محصولاتی که از شرکت های تولیدی و خدماتی حمایت می کنند که فاقد الف
 • ردپای قابل توجه، همانطور که توسط قانون MSME، 2006 تعریف شده است
 • باتری ها
 • زباله رادیواکتیو

چرا اخذ گواهینامه RoHS برای تولید کنندگان مهم است؟

از سال 2006، تمام محصولات الکتریکی فروخته شده در بازار اتحادیه اروپا باید برای انطباق با RoHS آزمایش شوند. محدوده دستورالعمل RoHS شامل همه چیز از لوازم آشپزخانه (به عنوان مثال توستر و یخچال) گرفته تا تلفن همراه، لپ تاپ و تجهیزات روشنایی است. بین EEE برای استفاده مصرف کننده و EEE برای استفاده حرفه ای و صنعتی تمایزی قائل نمی شود.

بنابراین، اگر شما کالاهای تحت پوشش این دستورالعمل را تولید، وارد یا توزیع می کنید، محصولات نباید بیش از حد مجاز مواد مضر داشته باشند. به عنوان یک طرف اقتصادی، باید مواد خطرناک موجود در محصولات خود را شناسایی کنید و در صورت امکان، جایگزین های مناسب را پیدا کنید.

اگر دومی نمی تواند به دست آید، باید معافیت از قوانین را بررسی کنید. علاوه بر این، باید اطمینان حاصل کنید که تامین کنندگان شما برای قطعاتی که ارائه می دهند گواهینامه CE معتبر داشته باشند. بنابراین، اگر با تامین کنندگان آسیایی سروکار دارید، به خاطر داشته باشید که چین دستورالعمل RoHS را پذیرفته است و کره جنوبی به برنامه انطباق داوطلبانه RoHS پایبند است.

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد “نشان CE و چگونگی دریافت گواهی CE اروپا” اینجا کلیک نمایید.

الزامات استاندارد RoHS چیست؟

قبل از قرار دادن یک محصول الکتریکی در بازار اتحادیه اروپا، باید یک روش ارزیابی انطباق خاص را برای اثبات انطباق با مفاد RoHS انجام دهید. این روش ارزیابی شامل آزمایش محصول در یک آزمایشگاه تست معتبر و ایجاد یک پرونده فنی و یک اعلامیه انطباق اتحادیه اروپا است.

در طول آزمایش، آزمایشگاه سطوح برخی از عناصر محدود شده را در اجزای همگن هر یک از محصولات شما تعیین می کند. برخی از آزمایشات انجام شده عبارتند از:

 • طیف سنجی فلورسانس اشعه ایکس (XRF) برای تعیین سطوح فلزات و آلیاژها.
 • طیف‌سنج مادون قرمز تبدیل فوریه (FTIR) برای شناسایی پلیمرها و مخلوط‌های پلیمری.
 • میکروسکوپ الکترونی اسکن (SEM/EDX) برای بررسی لحیم‌های بدون سرب.
 • گاهی اوقات اسپکتروفتومتری جذب اتمی (AAS) برای شناسایی سرب و جیوه.

هنگام ایجاد اسناد فنی، باید شرایط مندرج در پیوست II (1) دستورالعمل را برآورده کنید. در مورد اعلامیه اتحادیه اروپا، باید اطلاعاتی در مورد چگونگی رعایت مقررات مربوطه RoHS ارائه دهد. در آخر، توجه داشته باشید که مقامات نظارت بر بازار، عدم رعایت را به شدت مجازات می کنند. این مجازات ها سخت است و به طور قابل توجهی بین کشورهای اتحادیه اروپا متفاوت است، اما معمولا شامل جریمه های سنگین و زندان می شود.

RoHS مخفف چیست؟

مراحل صدور گواهینامه RoHS چگونه است؟

فرآیند صدور گواهینامه RoHS با آزمایش آغاز می شود. برای محاسبه مقادیر شش ماده ممنوعه تحت RoHS، آزمایش استخراج با حلال فتالات در محل یا آزمایشگاه یا آزمایش XRF در حال انجام است. این آزمایش ها به تعیین اینکه آیا سطح ماده زیر آستانه RoHS است یا خیر کمک می کند.

مرحله 1: بازرسی اسناد

ارزیابی و تأیید وضعیت مدارک و دامنه آزمایش مورد نیاز. صورت‌حساب‌ها بررسی می‌شوند، اعلامیه‌های مواد برای هر محصول تهیه می‌شود، نقشه‌های مونتاژ، گواهی انطباق و نتایج آزمایش به شبکه شرکت ارائه می‌شود و پرونده انطباق‌ها تهیه می‌شود.

مرحله 2: تأیید از طریق آزمایش

فرآیند صدور گواهینامه RoHS با آزمایش آغاز می شود. برای محاسبه مقادیر شش ماده ممنوعه تحت RoHS، آزمایش استخراج با حلال فتالات در محل یا آزمایشگاه یا آزمایش XRF در حال انجام است. این آزمایش ها به تعیین اینکه آیا سطح ماده زیر آستانه RoHS است یا خیر کمک می کند.

مرحله 4: تجزیه و تحلیل محصول نهایی

پس از آزمایش، مرحله بعدی بررسی دقیق تمام فرآیندهای تولید برای انطباق با RoHS است. فرآیند حسابرسی شامل بازرسی کالا، سیستم مدیریت کیفیت و غیره است. برخی از شرکت‌های حسابرسی پیگیری‌های سالانه از جمله نمونه‌برداری را برای اطمینان از انطباق انجام می‌دهند.

مرحله 5: اعطای گواهینامه

هنگامی که فرآیند ممیزی با موفقیت به پایان رسید، گواهی RoHS اعطا می شود. همچنین به عنوان گواهی انطباق RoHS یا اعلامیه انطباق RoHS نامیده می شود.

الزامات فایل فنی مربوط به اخذ گواهینامه RoHS چیست؟

 1. جزئیات محصول، طراحی و اطلاعات ساختار
 2. ارزیابی ریسک مربوط به مواد، قطعه، و مونتاژ فرعی
 3. اطلاعات انطباق در مورد مواد، قطعه و مجموعه فرعی
 4. سوابق و اسناد فرآیند تولید
 5. استانداردها، مشخصات، و روش انطباق که همه با هم هماهنگ هستند

اهمیت ارائه گواهی انطباق RoHS برای خذ مجوز EPR چیست؟

طرح EPR به برنامه اجرای یک تولید کننده اشاره دارد. بر اساس این طرح، تولیدکننده یک طرح جامع برای پاسخگویی به مسئولیت تولیدکننده گسترده خود برای دستیابی به اهداف ارائه می‌کند و روش انباشت و بسیج زباله‌های الکترونیکی تولید شده را توضیح می‌دهد. طرح EPR به دنبال این است که:

 • تخمین کوانتومی زباله های الکترونیکی تولید شده از اقلام نهایی آنها.
 • پیش نویس طرحی برای انباشت و بسیج اقلام پایان عمر آنها با کد EEE یکسان برای بازیافت / برچیده کننده گواهی
 • تخمین بودجه برای اجرای EPR
 • ترسیم طرح هایی برای ایجاد آگاهی

اعلامیه انطباق با ROHS و ارائه مستندات در این زمینه قبل از درخواست مجوز EPR با هیئت کنترل مرکزی آلودگی، متقاضی باید تمام این نکات را پوشش دهد، از جمله اعلامیه انطباق با RoHS در برنامه اقدام EPR. همچنین بدیهی است که متقاضی باید قبل از تدوین طرح EPR گواهی RoHC را دریافت کند.

مرجع صدور گواهینامه RoHS کیست؟

مرجع صدور گواهینامه RoHS همان NBهایی هستند که توسط انجمن ناندو جهت صدور گواهی CE مارک تایید شده اند. برای شناسایی یک NB معتبر جهت دریافت گواهینامه RoHS باید دقت کنید که NB براساس دستورالعمل EC/2002/95   تاییدیه انطباق را از Nando دریافت کرده باشد.

تولیدکنندگان، واردکنندگان/بازرگانان در ایران جهت دریافت گواهینامه RoHS می توانند با مرکز مشاوره ایران گواه ارتباط برقرار نمایند. متقاضیان اخذ گواهینامه RoHS در اهواز، شیراز، تهران، اراک، سمنان، تبریز یا هر استان دیگری می توانند با ارائه برگه تست ریپورت انطباق با دستورالعمل RoHS اقدام به اخذ گواهینامه RoHS از نهادهای معتبر نمایند.

پیشنهاد می شود قبل از ثبت درخواست جهت صدور گواهینامه RoHS الزامات ایزو سیستم مدیریت کیفیت (ISO 9001) همچنین الزامات CE مارک اروپا را رعایت کنید.

گواهینامه RoHS چقدر اعتبار دارد؟

گواهی RoHS به مدت پنج سال معتبر است. در صورتی که محصولات از نظر مواد اولیه، طراحی یا روش های منبع یابی، تغییرات متعددی داشته باشند، صدور گواهینامه مجدد ضروری می شود.

هزینه دریافت گواهینامه RoHS چقدر است؟

هزینه دریافت گواهی انطباق RoHS بستگی به نوع محصول، میزان خطرات محصول، انجام آزمایشات، مرجع صادرکننده گواهینامه RoHS همینطور بزرگی یا کوچکی خط تولید محصول متفاوت است. برآرود هزینه اخذ گواهینامه RoHS توسط مرکز ایران گواه از یک مرجع معتبر صدور RoHS حدود دوازده هزار یورو )12000€( می باشد.

برخی از CBهای صادرکننده گواهینامه ایزو اقدام به صدور گواهینامه RoHS می کنند. گواهینامه صادر شده دارای کد رهگیری و قابل استعلام است ولی مورد تایید برای ورود محصول به اتحادیه اروپا و یا حتی برخی از ارگان های دولتی ایران نیست. پس برای انتخاب مرجع صدور گواهی RoHS دقت کنید یا از مشاوره رایگان ایران گواه استفاده کنید.

پرسش های متداول

RoHS مخفف چیست؟

RoHS مخفف عبارت Restriction of Hazardous Substances است. استاندارد RoHS به نام دستورالعمل EC/2002/95  نیز شناخته می شود.

RoHS چیست؟

RoHS یک دستورالعمل اتحادیه اروپا (EU) است که صنعت الکترونیک جهانی را تحت تأثیر قرار داده است. تمامی تولیدکنندگان، نمایندگان مجاز، واردکنندگان و توزیع کنندگان تجهیزات الکتریکی و الکترونیکی که قصد واردات کالا به اتحادیه اروپا را دارند، باید از این مقررات پیروی کنند.

استاندارد RoHS چیست؟

استاندارد RoHS تحت دستورالعمل 2011/65/EU در مورد محدودیت استفاده از برخی مواد خطرناک در تجهیزات الکتریکی و الکترونیکی در تصمیم اجرایی کمیسیون (EU) 2020/659 مورخ 15 مه 2020 توسط اتحادیه اروپا تدوین شده است.

الزامات استاندارد RoHS چیست؟

–         طیف سنجی فلورسانس اشعه ایکس (XRF) برای تعیین سطوح فلزات و آلیاژها.
–         طیف‌سنج مادون قرمز تبدیل فوریه (FTIR) برای شناسایی پلیمرها و مخلوط‌های پلیمری.
–         میکروسکوپ الکترونی اسکن (SEM/EDX) برای بررسی لحیم‌های بدون سرب.
–         گاهی اوقات اسپکتروفتومتری جذب اتمی (AAS) برای شناسایی سرب و جیوه.

مراحل صدور گواهینامه RoHS چگونه است؟

مرحله 1: بازرسی اسناد
مرحله 2: تأیید از طریق آزمایش
مرحله 3: تجزیه و تحلیل محصول نهایی
مرحله 4: اعطای گواهینامه

مرجع صدور گواهینامه RoHS کیست؟

مرجع صدور گواهینامه RoHS همان NBهایی هستند که توسط انجمن ناندو جهت صدور گواهی CE مارک تایید شده اند. برای شناسایی یک NB معتبر جهت دریافت گواهینامه RoHS باید دقت کنید که NB براساس دستورالعمل EC/2002/95   تاییدیه انطباق را از Nando دریافت کرده باشد.

گواهینامه RoHS چقدر اعتبار دارد؟

گواهی RoHS به مدت پنج سال معتبر است. در صورتی که محصولات از نظر مواد اولیه، طراحی یا روش های منبع یابی، تغییرات متعددی داشته باشند، صدور گواهینامه مجدد ضروری می شود.

هزینه دریافت گواهینامه RoHS چقدر است؟

هزینه دریافت گواهی انطباق RoHS بستگی به نوع محصول، میزان خطرات محصول، انجام آزمایشات، مرجع صادرکننده گواهینامه RoHS همینطور بزرگی یا کوچکی خط تولید محصول متفاوت است. برآرود هزینه اخذ گواهینامه RoHS توسط مرکز ایران گواه از یک مرجع معتبر صدور RoHS حدود دوازده هزار یورو )12000€( می باشد.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا