6 چالش CDO که مانع ابتکارات داده محور می شود

در این مقاله به 6 چالش CDO که مانع ابتکارات داده محور می شود خواهیم پرداخت. افسران ارشد داده اغلب در اجرای پروژه ها با مشکل مواجه می شوند. در اینجا شش چالش وجود دارد که مانع پروژه‌ها و استراتژی‌های مبتنی بر داده CDOهای مدرن می‌شوند.

6 چالش CDO که مانع ابتکارات داده محور می شود

اهمیت، برجستگی و تعداد CDOها از زمانی که 20 سال پیش Capital One اولین نقش رسمی مدیر ارشد داده را تأسیس کرد، به طور قابل توجهی افزایش یافته است. اما با وجود اهمیت قابل توجه این نقش در شرکت های دیجیتالی، غلبه بر چالش های CDO بخش بزرگی از کار باقی مانده است.

6 چالش CDO که مانع ابتکارات داده محور می شود

اکثر شرکت های بزرگ اکنون دارای CDO هستند. در نظرسنجی NewVantage Partners 2022، هفتاد و سه درصد از شرکت‌های فورچون 1000 دارای یک مدیر ارشد داده یا مدیر ارشد داده‌ها و تجزیه و تحلیل (CDAO) هستند. این یک جهش قابل توجه از 65٪ با موقعیت CDO در سال 2021 و 12٪ از شرکت های Fortune 1000 با پست CDO یک دهه پیش در سال 2012 است.

علیرغم چنین رشدی، سازمان‌ها گفتند که هنوز با طرح‌های داده‌ای خود درگیر هستند. به عنوان مثال، در نظر بگیرید که تنها 26.5٪ از کسانی که به نظرسنجی NewVantage Partners پاسخ دادند، علیرغم داشتن CDO در کارکنان، خود را سازمان های داده محور می دانستند.

رهبران داده‌های سازمانی، همراه با مشاوران اجرایی و مشاوران مدیر ارشد داده، گفتند که از چنین ارقامی شگفت‌زده نمی‌شوند، زیرا چندین چالش CDO همچنان که تلاش می‌کنند استراتژی‌های داده سازمانی را پیاده‌سازی کنند، ادامه دارد. آنها شش مانع اصلی که CDOها امروز با آن روبرو هستند را شرح دادند.

شرح شغل نامشخص، نامشخص و متفاوت

پیج بارتلی، تحلیلگر ارشد تحقیقاتی در S&P Global Market Intelligence، گفت: یکی از بزرگترین چالش‌هایی که امروزه CDOها با آن روبرو هستند، صرفاً تعریف نقش‌ها و مسئولیت‌های خود است.

بارتلی گفت: «خود نقش هنوز در حال تکامل است و همگن نیست. حتی همه سازمان‌ها نقش CDO ندارند و سازمان‌هایی که نقش CDO دارند ممکن است در ساختار گزارش‌دهی CDO تعریف‌شده‌شان به طور قابل‌توجهی متفاوت باشد. گزارش CDO به یک مدیر عامل ممکن است منابع بودجه و انگیزه‌های بسیار متفاوتی نسبت به گزارش CDO به یک CTO یا CTO داشته باشد. CIO.”

او افزود، بخشی از چالش نقش CDO قضاوت دقیق منحنی بلوغ داده‌های سازمان و به‌کارگیری استراتژی فناوری به روش‌هایی است که فوراً سودمند هستند.

تحلیلی که توسط Strategy&، یک واحد تجاری مشاوره PwC انجام شده است، نشان می‌دهد که علیرغم بخش اصلی عنوان، 42 درصد از CDOها اعضای C-suite نیستند. همچنین دریافت که در گروه سازمان‌هایی که مورد مطالعه قرار گرفت، حدود 79 درصد از شرکت‌ها هنوز CDO ندارند.

نظرسنجی NewVantage Partners به طور مشابه به این موضوع اشاره کرد، زیرا “59.8٪ از سازمان‌ها همچنان گزارش می‌دهند که این نقش در حال ظهور، در حال تکامل یا در معرض تغییر است.”

فقدان فرهنگ داده در سطح سازمانی

به گفته کارشناسان متعدد، فقدان فرهنگ سازمانی که داده ها را درک کرده و در بر می گیرد، یکی دیگر از چالش های اصلی پیش روی CDO ها است.

جوزف دپا، رهبر جهانی تحول مبتنی بر داده در Accenture گفت: بسیاری از رهبران کسب و کار نیاز به داده محور شدن را درک می کنند، اما نمی دانند که چگونه استراتژی را در حوزه های تجاری خود بگنجانند.

دپا گفت: «بسیاری ابتکارات داده را یک محرک هزینه می دانند، نه یک محرک ارزش. “این عدم درک منجر به سیلوها می شود، جایی که بخش های مختلف کسب و کار سیستم ها، برنامه ها و روش های مختلف جمع آوری و پردازش داده ها را حفظ می کنند.”

حدود 47 درصد از CDOهای پاسخ‌دهی شده «تعارض‌های فرهنگی در سازمان/ پذیرش آهسته یا تأخیر کسب‌وکار» را به‌عنوان یک چالش در نظرسنجی Accenture و MIT CDOIQ در سال 2021 ذکر کردند و آن را به دومین مانع برای ارائه ارزش CDO تبدیل کرد. 53 درصد از پاسخ دهندگان به آن «عدم استعداد برای عملیاتی کردن» اشاره کردند.

همین چالش توسط 91.9 درصد از پاسخ دهندگان در گزارش NewVantage Partners شناسایی شد و گفت: “موانع فرهنگی همچنان بزرگترین مانع برای داده محور شدن سازمان ها هستند.”

از آنجایی که سازمان‌ها در تلاش برای جمع‌آوری و جمع‌آوری منابع داده بیشتر و حجم داده‌های بالاتر از همیشه هستند، مفهوم فرهنگ داده‌های سازمانی تعداد کاربران تجاری را که به طور بالقوه به این داده‌ها برای منافع تجاری دسترسی دارند و از آنها استفاده می‌کنند، افزایش می‌دهد.

بارتلی گفت که کاربران باید اطمینان حاصل کنند که داده ها قابل اعتماد و نماینده سوالاتی هستند که سعی دارند به آنها پاسخ دهند.

او گفت: “از این نظر، نقش CDO برای کمک به مدیریت – در سطح بالا – الزامات خارجی مرتبط با داده ها و همچنین ابتکارات و انتظارات داخلی مرتبط با یکپارچگی داده ها بسیار مهم است.”

فقدان سواد داده ای در بین کارکنان به طور کلی

به گفته کارشناسان، علیرغم این عنوان، افسران ارشد داده در تمام کارهای مربوط به داده های سازمان دیده نمی شوند – و احتمالا نمی توانند از عهده آن برآیند. در عوض، آنها باید دیگران را در سرتاسر سازمان برای کمک به جمع‌آوری و استفاده از داده‌ها به بلوغ ببخشند.

با این حال، این مستلزم آن است که کارگران از سواد داده ای کافی برخوردار باشند – توانایی هدایت اطلاعات معنی دار از داده ها.

پیتر آیکن، دانشیار سیستم های اطلاعاتی در دانشگاه مشترک المنافع ویرجینیا، معاون مدیر انجمن بین المللی افسران ارشد داده و رئیس انجمن حرفه ای مدیریت داده DAMA، گفت: با این حال، سواد داده در بسیاری از سازمان ها وجود ندارد.

آیکن گفت: “شما افرادی را می بینید که واقعا در حال مبارزه هستند و این یک چالش بزرگ برای CDO ها است.” این برای CDO ها کافی نیست که فقط متخصصان داده را استخدام کنند، مردم در سراسر شرکت باید سواد داده بیشتری داشته باشند.

او افزود که امروزه اکثر کارگران مجبورند به تنهایی در مورد داده ها بیاموزند، به این معنی که آنها عموماً تکنیک ها، روش ها و بهترین شیوه ها را برای مدیریت و استفاده از داده ها یاد نگرفته اند.

دپا گفت فقدان سواد داده چالشی مهم برای CDOها است. تحقیقات نشان داد که تنها 11 درصد از کارمندان در این زمینه احساس اعتماد کامل دارند.

او گفت: «در کمال تعجب، تقریباً نیمی از آنها اغلب بر اساس احساس درونی به جای بینش مبتنی بر داده تصمیم می گیرند. “افزایش هوش و ذکاوت شرکت برای درک داده ها و درک آنچه که می توانید با آن انجام دهید، برای ایجاد پذیرش و تغییر در فرهنگ یک سازمان بسیار مهم است.”

کیم هرینگتون، تحلیلگر ارشد تیم Business Insights در تحقیقات Forrester، گفت که به نظر می رسد سازمان ها این پیام را دریافت کرده اند. هفتاد و سه درصد از تصمیم گیرندگان داده و تجزیه و تحلیل پاسخ دهندگان گفتند که قصد دارند سواد داده ای را در سطح شرکت گسترش دهند، در یک نظرسنجی فناوری اطلاعات و تجزیه و تحلیل تجاری Forrester Analytics در سال 2021.

هرینگتون گفت: «جالب است که ببینیم آیا CDOها برای اولویت‌بندی و ایجاد زمان برای ارتقای مهارت‌های کارکنان فراتر از ارائه یک دوره آموزشی و انتظار از کارمندان برای داشتن سواد داده‌ای، گام بر می‌دارند یا خیر».

ارائه ارزش، بازده سرمایه گذاری داده ها

دن سیورز، مدیر علوم داده و تجزیه و تحلیل در Lexmark گفت که ایجاد ارزش یک هدف اصلی برای CDOها است.

او گفت: “شما نمی خواهید داده ها را فقط برای جمع آوری داده ها جمع آوری کنید.” “شما می خواهید آن را متحول کنید و ارزش را استخراج کنید و ارزش را به مشتری، سهامداران و خود سازمان برگردانید.”

این یک چالش برای بسیاری از رهبران داده های سازمانی باقی می ماند زیرا برنامه های داده به سرمایه گذاری های فنی و استعدادهای سنگین نیاز دارند.

آمارش تریپاتی، معاون ارشد و رهبر تجارت جهانی برای تجزیه و تحلیل داده ها در شرکت خدمات حرفه ای Genpact، می گوید: «اگر آن را به ارزش تجاری مرتبط نکنید، خیلی سریع به مرکز هزینه تبدیل می شود.

در نتیجه، CDOها تحت فشار هستند تا نشان دهند که چگونه این سرمایه‌گذاری‌ها از طریق هزینه‌های پایین‌تر، افزایش فروش یا جریان‌های درآمدی جدید، ارزش را به شرکت می‌رسانند. Tripathy گفت که با توجه به اینکه بسیاری از سازمان ها هنوز در حال ساخت برنامه های داده خود هستند، این یک تقاضای چالش برانگیز است.

تحقیقات نشان می دهد که بسیاری از CDO ها هنوز برای ارائه ارزش تلاش می کنند. بر اساس مطالعه مه 2022 از Genpact و Corinium Global Intelligence، 12 درصد از سازمان ها در مراحل اولیه استفاده از داده هستند، در حالی که 39 درصد دیگر «پذیرندگان جزئی» در نظر گرفته می شوند که از راه حل های تحلیلی تنها بر اساس موارد استفاده استفاده می کنند. علاوه بر این، 52 درصد از سازمان‌ها «به دلیل ناتوانی در اتخاذ تصمیم‌های منسجم و مبتنی بر داده، از دست دادن درآمد را تجربه کردند».

در نظرسنجی Forrester Analytics در سال 2021 تحویل ارزش نیز به عنوان یک چالش برتر شناخته شد. تصمیم گیرندگان داده و تجزیه و تحلیل، “ارائه ارزش به کسب و کار خیلی طول می کشد” را به عنوان دومین چالش اصلی خود ذکر کردند. بلوغ فناوری پیرامون امنیت در ابتدا فهرست شد.

شروین خدابنده، مدیر عامل و شریک ارشد گروه مشاوره بوستون، گفت که CDO ها تشویق می شوند که این چالش را به عنوان یک فرصت ببینند.

او گفت: “اگر من یک CDO در سازمانی هستم که برنامه تحلیلی و هوش مصنوعی قوی وجود ندارد، این فرصتی برای من است تا قدم بردارم و شروع به تکامل نقش کنم.” “این فرصتی است برای تبدیل نقش از مباشر، متصدی و تامین کننده داده ها به محرک نتایج.”

عالی شدن در حکومت

حجم داده ها و تعداد منابع تولید کننده داده همچنان در حال گسترش است، در عین حال سرعت ایجاد داده همچنان به سرعت افزایش می یابد. میلیاردها نقطه داده برای استفاده روزانه در دسترس هستند.

جفری اندرسون، مدیر ارشد داده و تجزیه و تحلیل، در شرکت مشاوره مدیریت و فناوری BearingPoint، گفت: در نتیجه، بسیاری از CDO ها برای اطمینان از اینکه می توانند داده های مناسب را در زمان مناسب به کاربران مناسب شناسایی، ضبط و تحویل دهند، تلاش می کنند.

اغلب اوقات، CDO ها متوجه می شوند که داده ها در سیلوهای واحدهای تجاری شرکت آنها به دام افتاده است، نمی توانند به اشتراک گذاشته شوند یا کیفیت مشکوکی دارند.

زیرساخت های Siled به عنوان مانعی برای موفقیت توسط 37٪ از CDO ها در مطالعه Accenture ذکر شده است. علاوه بر این، 32٪ به “کیفیت داده ضعیف / عدم اعتماد به داده ها” و 21٪ “عدم مکانیزم برای اشتراک گذاری داده ها / عدم کنترل دسترسی صحیح” اشاره کردند.

اندرسون و دیگران گفتند با توجه به این واقعیت‌ها، CDOها باید شیوه‌های حاکمیت داده قوی داشته باشند تا فرآیندهای مناسبی برای مدیریت جمع‌آوری، ذخیره‌سازی، امنیت و قابلیت استفاده از داده‌ها داشته باشند تا از داده‌ها و برنامه‌های تحلیلی خود بهره ببرند.

داشتن مهارت های مناسب در تیم هایشان — و در خودشان

طبق نظرسنجی CDO در سال 2022 از شرکت تحقیقاتی فناوری گارتنر، CDOها کمبود استعداد را به عنوان یکی از موانع اصلی موفقیت داده‌ها و ابتکارات تحلیلی خود ذکر کردند و 45 درصد آن را به عنوان یک چالش ذکر کردند.

دپا گفت: «استعداد بزرگترین چالشی است که امروزه CDOها با آن مواجه هستند. “یافتن و حفظ دانشمندان و متخصصان داده همیشه دشوار بوده است. اکنون رقابت برای داده ها و مهارت های هوش مصنوعی شدیدتر شده است زیرا درک تصمیم گیری مبتنی بر داده در دو سال گذشته به شدت افزایش یافته است.”

این چالش های CDO به استخدام استعدادها ختم نمی شود. همچنین توسعه طیف کامل مهارت هایی که برای موفقیت نیاز دارند دشوار است.

اندرسون گفت که موقعیت CDO به فردی نیاز دارد که مدیریت داده و علم داده را بداند، اما همچنین فناوری های مورد نیاز برای پشتیبانی از آن کار و اینکه چگونه آن کار خود کسب و کار را قادر می سازد و پیشرفت می کند را نیز می داند.

اندرسون گفت، علاوه بر این، برای اجرا و تحقق اهداف تجاری خود، CDOها باید «تقریباً تا حدی که انجیلی باشند، فروش هنر ممکن، فروش آنچه که می‌شود انجام دهند، فروشنده باشند».

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا