OLAP (پردازش تحلیلی آنلاین)

OLAP (پردازش تحلیلی آنلاین) یک روش محاسباتی است که کاربران را قادر می سازد تا به راحتی و به طور انتخابی داده ها را استخراج و پرس و جو کنند تا آن ها را از دیدگاه های مختلف تجزیه و تحلیل کنند. پرس و جوهای هوش تجاری پردازش تحلیلی آنلاین اغلب به تحلیل روندها، گزارشگری مالی، پیش بینی فروش، بودجه بندی و سایر اهداف برنامه ریزی کمک می کنند. با ایران گواه همراه باشید.

OLAP (پردازش تحلیلی آنلاین)

برای مثال، کاربر می‌تواند درخواست کند که داده‌ها تجزیه و تحلیل شوند تا صفحه‌گسترده‌ای را نشان دهد که تمام محصولات توپ ساحلی یک شرکت را که در ماه جولای در فلوریدا فروخته شده است، مقایسه کند و ارقام درآمد را با همان محصولات در سپتامبر مقایسه کند و سپس مقایسه سایر محصولات را مشاهده کند. فروش محصول در فلوریدا در همان دوره زمانی.

سیستم های پردازش تحلیلی آنلاین OLAP چگونه کار می کنند

برای تسهیل این نوع تجزیه و تحلیل، داده‌ها از چندین منبع داده جمع‌آوری شده و در انبارهای داده ذخیره می‌شوند و سپس پاکسازی و در مکعب‌های داده سازماندهی می‌شوند. هر مکعب پردازش تحلیلی آنلاین حاوی داده‌هایی است که بر اساس ابعاد (مانند مشتریان، منطقه فروش جغرافیایی و دوره زمانی) طبقه‌بندی شده‌اند که توسط جداول ابعادی در انبارهای داده به دست آمده‌اند. سپس ابعاد توسط اعضایی (مانند نام مشتریان، کشورها و ماه ها) که به صورت سلسله مراتبی سازماندهی شده اند، تکمیل می شوند. مکعب های پردازش تحلیلی آنلاین OLAP اغلب در ابعاد از قبل خلاصه می شوند تا زمان پرس و جو را به طور چشمگیری در پایگاه داده های رابطه ای بهبود بخشند.

سپس تحلیلگران می توانند پنج نوع عملیات تحلیلی پردازش تحلیلی آنلاین را در برابر این پایگاه داده های چند بعدی انجام دهند:

  • رول آپ. این عملیات که به عنوان تثبیت یا تمرین نیز شناخته می شود، داده ها را در طول بعد خلاصه می کند.
  • مته کردن. این به تحلیلگران اجازه می‌دهد تا بین ابعاد داده‌ها عمیق‌تر حرکت کنند، به عنوان مثال، از «دوره زمانی» به «سال‌ها» و «ماه‌ها» برای نمودار رشد فروش یک محصول را بررسی کنند.
  • تکه. این یک تحلیلگر را قادر می سازد تا یک سطح از اطلاعات را برای نمایش در نظر بگیرد، مانند «فروش در سال 2017».
  • تاس. این به یک تحلیلگر اجازه می دهد تا داده ها را از ابعاد مختلف برای تجزیه و تحلیل انتخاب کند، مانند “فروش توپ های ساحلی آبی در آیووا در سال 2017”.
  • محوری. تحلیلگران می توانند با چرخاندن محورهای داده های مکعب، دید جدیدی از داده ها به دست آورند.

سپس نرم‌افزار پردازش تحلیلی آنلاین محل تلاقی ابعاد را مشخص می‌کند، مانند تمام محصولات فروخته شده در منطقه شرقی در یک بازه زمانی خاص، بالاتر از یک قیمت مشخص، و آنها را نمایش می‌دهد. نتیجه “میزان” است. هر مکعب OLAP حداقل یک تا شاید صدها اندازه دارد که از اطلاعات ذخیره شده در جداول واقعی در انبار داده به دست می آید.

OLAP e1683140816886

انواع سیستم های پردازش تحلیلی آنلاین

سیستم های پردازش تحلیلی آنلاین (پردازش تحلیلی آنلاین) معمولاً به یکی از سه نوع تقسیم می شوند:

OLAP چند بعدی (MOLAP) پردازش تحلیلی آنلاین است که مستقیماً در یک پایگاه داده چند بعدی نمایه می شود.

OLAP رابطه ای (ROLAP) OLAP است که تجزیه و تحلیل چند بعدی پویا از داده های ذخیره شده در یک پایگاه داده رابطه ای را انجام می دهد.

OLAP ترکیبی (HOLAP) ترکیبی از ROLAP و MOLAP است. HOLAP برای ترکیب ظرفیت داده بیشتر ROLAP با قابلیت پردازش برتر MOLAP توسعه یافته است.

موارد استفاده از پردازش تحلیلی آنلاین

OLAP را می توان برای داده کاوی یا کشف روابط ناشناخته قبلی بین اقلام داده استفاده کرد. لازم نیست پایگاه داده OLAP به اندازه یک انبار داده بزرگ باشد، زیرا همه داده های تراکنش برای تجزیه و تحلیل روند مورد نیاز نیستند. با استفاده از Open Database Connectivity (ODBC)، داده ها را می توان از پایگاه های داده رابطه ای موجود برای ایجاد یک پایگاه داده چند بعدی برای OLAP وارد کرد.

محصولات OLAP عبارتند از IBM Cognos، Oracle OLAP و Oracle Essbase. ویژگی های OLAP نیز در ابزارهایی مانند Microsoft Excel و Microsoft SQL Server’s Analysis Services گنجانده شده است. محصولات OLAP معمولاً برای محیط‌های چند کاربره طراحی می‌شوند و هزینه نرم‌افزار بر اساس تعداد کاربران است.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا