OPRP مخفف چیست؟, طرحی برای اجرای الزامات ISO 22000 و HACCP

OPRP مخفف “Operational prerequisite program” یعنی برنامه پیش نیاز عملیاتی یک اقدام کنترلی است برای کنترل خطر ایمنی مواد غذایی که توسط FSMA تدوین شده و برای مدیریت ورود آنها به سیستم پردازش مواد غذایی ضروری است.

OPRP مخفف چیست؟, شرح در تصویر

تعریف OPRP چیست؟، اقدامات کنترلی یا ترکیبی از اقدامات کنترلی که برای جلوگیری یا کاهش خطر قابل توجه ایمنی مواد غذایی به سطح قابل قبولی اعمال می شود و در مواردی که معیار عمل و اندازه گیری یا مشاهده امکان کنترل موثر فرآیند ویا محصول را فراهم می کند.

برای کسانی که در بخش مدیریت کیفیت صنایع غذایی کار می کنند، OPRP چند سال گذشته به معنای انطباق با تغییرات قابل توجه در بخش نظارتی بوده است. با تصویب FSMA در سال 2011، یک سیستم جدید برای مدیریت کیفیت ایمنی محصولات غذایی پیاده‌ سازی شد. سیستمی که نه تنها با تعداد زیادی از نام‌ های اختصاری جدید برای پیگیری وجود داشت، بلکه نیاز به ارزیابی مجدد برنامه‌ های ایمنی نیز دارد.

بیشتر پیش نیازها ماهیت کلی دارند و هدف آنها اطمینان از شرایط بهداشت عمومی تجارت مواد غذایی است. با این حال، برخی از پیش نیازها ممکن است از طریق اجرای الزامات استاندارد HACCP برای ایمنی مواد غذایی جهت کنترل یک خطر خاص شناسایی شوند و به آنها “پیش نیازهای عملیاتی” یا “OPR” گفته می شود.

به عنوان مثال، ضدعفونی کردن یک قطعه از تجهیزات ممکن است برای کنترل خطر E.coli o157 حیاتی تشخیص داده شود. اگر بعداً هیچ کنترلی برای جلوگیری از گسترش این باکتری ها وجود نداشته باشد، این پیش نیاز به عنوان یک پیش نیاز عملیاتی توصیف می شود زیرا برای تولید غذای ایمن ضروری است.

ایمنی غذا چیست؟

ایمنی غذا چیست؟, شرح در تصویر

ایمنی غذا به برنامه‌ ریزی ‌هایی در آمادگی، برخورد و ظرفیت غذا اشاره دارد که برای جلوگیری از بیماری و آسیب ناشی از غذا در نظر گرفته شده است. از خانه ‌داری گرفته تا تأسیسات صنعتی و چنگال، اقلام غذایی ممکن است در طول سفر خود از طریق شبکه موجودی، خطرات سلامتی زیادی را تجربه کنند.

 از این رو، غذای ایمن که با شیوه‌ ها و روش ‌شناسی سروکار دارد، در هر مرحله از چرخه حیات تولید غذا برای بررسی این خطرات و جلوگیری از آسیب به خریداران اجرا می‌شود. به عنوان یک رشته منطقی، ایمنی مواد غذایی از دامنه وسیعی از زمینه های علمی، از جمله علم، میکروبیولوژی و طراحی نشأت می گیرد.

 این روش‌ های مختلف تفکر به هم پیوسته می‌شوند تا تضمین کنند که امنیت غذایی در هر مکانی که اقلام غذایی منبع، تولید و آماده، کنار گذاشته یا فروخته می‌شوند، انجام می‌شود. از این نظر، بهداشت راهی اساسی برای مقابله با پاکیزگی و مسئولیت پذیری است که هر بخش از صنعت غذا در سراسر جهان را نگران می کند.

استاتندارد بین المللی و جهانی ایمنی غذا سیستم مدیریت ایمنی مواد غذایی، ایزو 22000 می باشد. برای اخذ گواهینامه ایزو 22000 باید مستندات مربوط به اجرای OPRP، CCP و HACCP را جهت حسابرسی آماده کنید.

محاسبه فرمول ایمنی مواد غذایی: HARPC= CCP+PRP+OPRP

OPRP چیست؟

محدوده برنامه پیش نیاز عملیاتی (OPRP) نقطه کنترل بحرانی (CCP)، اقدامات شناسایی شده با ایجاد آب و هوا برای غذای ایمن؛ اقداماتی که بر معقول بودن و رفاه غذا تأثیر می گذارد.

در مورد تجزیه و تحلیل خطرات و کنترل ‌های پیشگیرانه مبتنی بر ریسک (HARPC) و اینکه چگونه برنامه بهداشت سازمان باید برای برآورده کردن الزامات جدید نوسازی ایمنی مواد غذایی (FSMA) تغییر کند، سؤالات زیادی وجود دارد. از طریق FSMA، FDA اساساً بیان کرده است که برنامه پیش نیاز (PRPs) در حال حاضر دارای اهمیتی معادل به عنوان نقاط کنترل بحرانی (CCPs) در نظر گرفته می شود و همه آنها را با هم جمع می کند و آنها را کنترل های پیشگیرانه می نامد.

PRP ها را می توان برای ترکیب برنامه های پیش نیاز عملیاتی (OPRP) جدا کرد. OPRP ها به عنوان یک PRP شناخته می شوند که یک معیار کنترلی دارد که خطر بزرگی را کنترل می کند. سازمان ISO از طریق استاندارد ایزو 22000 ایده OPRP را ارائه کرد.

HARPC و ارتباط آن با FSMA چیست؟

در سال 2011، رئیس جمهور ایالات متحده قانون ایمنی و نوسازی مواد غذایی (FSMA) را به تصویب و امضا کرد. و با آن، مجموعه ای از تغییرات در نحوه عملکرد صنایع غذایی در مورد اطمینان از ایمن بودن محصولات آن برای مصرف کنندگان رخ داد. یکی از این موارد شامل HARPC (تحلیل خطر و کنترل ‌های پیشگیرانه مبتنی بر ریسک)، یک سیستم نظارتی جدید است که بخشی از قوانین جدیدی است که FSMA وضع کرده است.

طرح HARPC چیست؟

در حالی که بسیاری از صنایع غذایی قبلاً با تجزیه و تحلیل خطر و نقاط کنترل بحرانی (HACCP)، استاندارد قبلی به طور گسترده پذیرفته شده در صنعت آشنا بودند، HARPC نشان دهنده حرکت به سمت مقررات بسیار جامع تر از طرف FDA است. طرح HARPC می تواند همان نظام نامه HACCP باشد به انضمام اینکه مدیریت ریسک برای آن درنظر گرفته شده باشد.

الزامات جدید FMSA چیست؟

برنامه های تحلیل خطر و نقاط کنترل بحرانی (HACCP) شما تنها نقطه شروعی برای برآورده کردن الزامات FSMA هستند. با این حال، در اینجا لازم نیست مجدداً اقدام به اجرای یک طرح HAPRC کنید. الزامات اجرا شده HACCP شما همچنان مرتبط هستند و به عنوان ابزاری اساسی در ساختن یک طرح HARPC ارزشمند هستند.

شما می توانید به استفاده از HACCP و CCP خود ادامه دهید، اما باید با تعریف بیشتر PRP و OPRP ساختار بیشتری را پیرامون برنامه های کنترل پیشگیرانه مبتنی بر ریسک اضافه کنید. این می تواند یک ابزار تجزیه و تحلیل مشابه با آنچه قبلاً برای برنامه های HACCP خود استفاده می کنید باشد.

تفاوت بین OPRP، CCP و PRP چیست؟

در زیر به طور خلاصه تفاوت بین این سه برنامه ایمنی مواد غذایی و اقدامات کنترلی مربوط به آنها را توضیح می دهیم. ما همچنین مثال هایی از هر نوع ارائه کرده‌ایم تا مشخص کنیم هر برنامه در عمل چگونه به نظر می‌رسد.

تفاوت بین OPRP، CCP و PRP چیست؟, شرح در تصویر

CCP: نقاط کنترل بحرانی “Critical Control Points”

تعریف سنتی CCP عبارت است از “نقطه، مرحله یا روشی که در آن می توان کنترل ها را اعمال کرد و یک خطر ایمنی مواد غذایی (بیولوژیکی، شیمیایی، فیزیکی یا رادیولوژیکی) را می توان پیشگیری، حذف یا به سطوح قابل قبول کاهش داد.” CCP ها در جریان فرآیند و پارامترهای پردازش در یک مرکز ادغام می شوند. آنها به عنوان کنترل های مطلق در نظر گرفته می شوند و همیشه به یک خطر خاص و مرحله ای در روند مرتبط هستند. این تنها موردی است که به تعیین حد بحرانی نیاز دارد.

مثال ها:

 • پخت و پز یا پاستوریزه کردن
 • خنک کننده
 • فعالیت رطوبتی
 • سطح Ph

PRP: برنامه پیش نیاز “Prerequisite Programs”

اقدامات و برنامه های ایمنی مواد غذایی برای پرداختن به نقش محیط تولید در تولید غذای ایمن وجود دارد. آنها مجموعه ای از اقدامات کنترل کلی هستند که ممکن است قابل اندازه گیری باشند یا نباشند. بنابراین، نظارت و مستندسازی آنها اغلب در سطح CCP ها نیست. آنها مختص یک مرحله از فرآیند نیستند و خطر خاصی را مانند CCP ها کنترل نمی کنند. آنها اطمینان می دهند که محیط از نظر بهداشتی برای کاهش خطرات ایمنی مواد غذایی حفظ می شود. شما باید فرآیند مدیریت این برنامه ها را مستند کنید.

مثال ها:

 • کنترل آلرژن
 • GMPs (روش های خوب تولید)
 • کنترل آفات
 • سرویس بهداشتی

ORP: برنامه پیش نیاز عملیاتی “Operational Prerequisite Programs”

OPRP یک برنامه پیش نیاز است که مسئول کنترل یک خطر مهم است. این یک اقدام کنترلی است که بسیار مهم است اما در نظر گرفته نمی شود. دلیل اصلی این است که یک CCP یک کنترل مطلق نیست و می تواند در بالادست CCP مدیریت شود. OPRP ها از طریق ارزیابی ریسک شناسایی می شوند.

 با آنها دقیقاً مانند CCP رفتار کنید (برای شناسایی، نظارت، تأیید، اقدامات اصلاحی، نگهداری سوابق و موارد مشابه)، اما تعیین حد بحرانی ضروری نیست. شما باید تعیین کنید که چه چیزی می تواند اندازه گیری شود و سپس تعیین کنید که چگونه. OPRP ها ممکن است منبع خطر خاصی را هدف نگیرند اما احتمال قرار گرفتن در معرض خطر یا سایر منابع آلودگی را کاهش می دهند.

مثال ها:

 • کنترل شیشه یا فلز (به عنوان CCP تعیین نشده است)
 • شستشوی دست و ضدعفونی کردن
 • اثربخشی بهداشت (پاتوژن یا آلرژن)
 • کنترل دما

نمونه هایی از روش های جدیدتر نظارت ORP عبارتند از:

 • آدنوزین تری فسفات (ATP): نظارت بر پاکیزگی بیولومینسانس.
 • سیستم های مانیتورینگ: برای شستن دست ها و ضدعفونی کردن.
 • نظارت الکترونیکی آفات: دستگاهی که در بالای ایستگاه طعمه نصب شده است که سیگنالی را فوراً به دستگاهی ارسال می کند که در صورت وقوع فعالیت آفت هشدار می دهد.
 • نظارت تصویری از راه دور: می تواند ایمنی مواد غذایی، راندمان تولید و کیفیت محصول را بهبود بخشد.
 • نشان‌ های شناسه هوشمند: نظارت بر حمام و یا شستشوی دست، نظارت بر ضدعفونی دست بر اساس مکان یا فاصله زمانی، و نظارت بر حرکت منطقه.

روش های نظارت بر OPRP چیست؟

برخی از روش های جدیدتر برای نظارت بر OPRP ها عبارتند از:

 • مشاهده الکترونیکی آفات: ابزاری که در بالای ایستگاه دام معرفی شده است که بلافاصله پیامی را به ابزار اداری منتقل می کند تا هشدار دهد که اقدام مزاحم در حال انجام است.
 • شستن دست ها و ضدعفونی کردن چارچوب های قابل مشاهده.
 • شناسه های هوشمند: مشاهده توسعه منطقه، بررسی ضدعفونی دست بر اساس منطقه یا کشش، و بررسی دستشویی یا شستشوی دست.
 • نظارت تصویری از راه دور (می تواند ایمنی، کیفیت و بهره وری ایجاد مواد غذایی را بیشتر توسعه دهد).
 • نظارت بر آراستگی بیولومینسانس ATP.

ابزارهای ارزیابی ریسک، مشابه درختان انتخابی و شبکه های خطر، تلاش های شما را برای تصمیم گیری در مورد چگونگی نظارت بر خطر حداقل با یکی از این اقدامات کنترلی پیشگیرانه حمایت می کنند.

 اگر شما یک برنامه گسترده HACCP دارید که به طور موثر همه PRP ها و اقدامات کنترلی مختلف را، چه آماده سازی و چه محیط زیستی، شناسایی کرده است، در آن مرحله باید فقط شامل آرشیو کردن گیج های کنترل PRP و OPRP شما باشد و تضمین کند که هر بررسی، تأیید، فعالیت های ترمیمی و نگهداری سوابق به همان روشی که شما با CCP های خود استفاده کرده اید، به پایان می رسد. سپس می‌توانید این موارد را به پروژه ‌های بهداشتی فعلی خود اضافه کنید تا از هرگونه حفره بین برنامه‌ های HACCP فعلی و HARPC جدید خودداری کنید.

پیش نیاز OPRP  چگونه شناسایی می شوند؟

OPRP ها را می توان با استفاده از درخت تصمیم شناسایی کرد. نمونه ای از درخت تصمیم برای شناسایی نقاط کنترل بحرانی (CCP) را در زیر شرح می دهیم.

تعریف FSMS چیست؟, شرح در تصویر

نمودار جریان نمونه ای از درخت تصمیم را برای شناسایی نقاط کنترل بحرانی (CCP) نشان می دهد. نمودار شامل جعبه ‌های برچسب ‌دار است که با فلش ‌هایی به یکدیگر متصل شده‌اند و مجموعه ‌ای از سوالات را با پاسخ‌ های بله یا خیر نشان می‌دهند. به مثال زیر دقت کنید:

سوال 1. آیا اقدامات پیشگیرانه کنترلی وجود دارد؟

 • بله: به سوال 2 بروید.
 • خیر: آیا کنترل در این مرحله برای ایمنی ضروری است؟
  • بله: مرحله، فرآیند یا محصول را اصلاح کنید، سپس به سوال 1 برگردید
  • نه: CCP نیست. توقف کنید و به خطر شناسایی بعدی در فرآیند توصیف شده ادامه دهید.

سوال 2. آیا این مرحله به طور خاص برای حذف یا کاهش احتمال وقوع یک خطر تا سطح قابل قبول طراحی شده است؟ (سطوح قابل قبول و غیرقابل قبول باید در چارچوب اهداف کلی در شناسایی CCPهای طرح HACCP تعریف شود.)

 • بله: این یک نقطه کنترل بحرانی است. اینجا توقف کن.
 • خیر: به سوال 3 بروید.

سوال 3. آیا آلودگی با خطر(های) شناسایی شده ممکن است بیش از سطح(های) قابل قبول باشد یا ممکن است به سطوح غیرقابل قبول افزایش یابد؟ (سطوح قابل قبول و غیرقابل قبول باید در چارچوب اهداف کلی در شناسایی CCPهای طرح HACCP تعریف شود.)

 • بله: به سوال 4 بروید.
 • نه: CCP نیست. توقف کنید و به خطر شناسایی بعدی در فرآیند توصیف شده ادامه دهید.

سوال 4. آیا مرحله بعدی خطر(های) شناسایی شده را حذف می کند یا وقوع احتمالی را تا حد قابل قبولی کاهش می دهد؟ (باید سطوح قابل قبول و غیرقابل قبول با اهداف کلی در شناسایی CCPهای طرح HACCP تعریف شود).

 • بله: CCP نیست. توقف کنید و به خطر شناسایی بعدی در فرآیند توصیف شده ادامه دهید.
 • خیر: این یک نقطه کنترل بحرانی است. اینجا توقف کن

جدول مقایسه برنامه ای پیش نیاز OPRP، PRP و CCP

این جدول انواع مختلف اقدامات کنترلی را با هم مقایسه می کند. این اطلاعات از یک اطلاعیه کمیسیون (2016/C 278/01) در مورد اجرای سیستم های مدیریت ایمنی مواد غذایی آمده است. در این جدول “اقدام اصلاحی” به معنای اقدام برای از بین بردن علت عدم انطباق شناسایی شده یا سایر موقعیت های نامطلوب است، در حالی که “اصلاح” به معنای اقدام برای رفع عدم انطباق شناسایی شده است.

نوع اقدامات کنترلیبرنامه پیش نیاز (PRP)برنامه پیش نیاز عملیاتی (OPRP)نقطه کنترل بحرانی (CCP)
محدودهاقدامات مربوط به ایجاد محیط برای غذای سالم؛ اقدامات موثر بر مناسب بودن و ایمنی مواد غذایی.اقدامات مربوط به محیط زیست ویا محصول (یا ترکیبی از اقدامات) برای جلوگیری از آلودگی، یا برای جلوگیری، حذف یا کاهش خطرات تا حد قابل قبول در محصول نهایی. این اقدامات پس از اجرای PRP ها اجرا می شود.s برای OPRP: اقدامات مربوط به محیط زیست ویا محصول (یا ترکیبی از اقدامات) برای جلوگیری از آلودگی، یا برای جلوگیری، حذف یا کاهش خطرات تا حد قابل قبول در محصول نهایی. این اقدامات پس از اجرای PRP ها اجرا می شود.
ارتباط با خطراتمخصوص هیچ خطری نیستبرای هر خطر یا گروهی از خطرات خاص استهمانطور که برای OPRP: برای هر خطر یا گروهی از خطرات خاص است.
تعیین هاتوسعه بر اساس تجربهاسناد مرجع (مانند راهنماها یا انتشارات علمی)تجزیه و تحلیل خطر یا خطربر اساس تجزیه و تحلیل خطر با در نظر گرفتن CCP ها. PRP  و OPRP ها مختص محصول یا فرآیند هستند.در مورد OPRP: بر اساس تجزیه و تحلیل خطر با در نظر گرفتن PRP ها. CCP ها و oPRP ها مختص محصول ویا فرآیند هستند.
اعتبارسنجی هالزوماً توسط اپراتور تجارت مواد غذایی (مرجع صدور گواهینامه) انجام نمی شود. به عنوان مثال، یک تولید کننده محصولات پاک کننده کارایی محصول را تأیید کرده و طیف محصول و دستورالعمل های استفاده را تعیین کرده است. مرجع صدور گواهینامه باید دستورالعمل ها را دنبال کند و مشخصات فنی محصول را حفظ کند.اعتبار سنجی باید انجام شود (در بسیاری از موارد، راهنماهای عملکرد خوب راهنمایی هایی را در مورد روش اعتبار سنجی ارائه می دهند یا مواد اعتبار سنجی آماده استفاده را ارائه می دهند).در مورد OPRP: اعتبار سنجی باید انجام شود (در بسیاری از موارد، راهنماهای عملکرد خوب راهنمایی هایی را در مورد روش اعتبار سنجی ارائه می دهند یا مواد اعتبار سنجی آماده استفاده را ارائه می دهند).
معیارهابدون معیارمعیارهای قابل سنجش یا مشاهدهحد بحرانی قابل اندازه گیری
نظارت و ارزیابیجایی که مرتبط و امکان پذیر باشدنظارت بر اجرای اقدامات کنترلی: معمولاً ثبت می شوددر مورد OPRP: نظارت بر اجرای اقدامات کنترلی: معمولاً ثبت می شود
اقدام اصلاحیاقدامات اصلاحی ویا اصلاحات PRP در صورت لزوماقدامات اصلاحی در فرآیند اصلاحات احتمالی روی محصول (مورد به مورد) سوابق نگهداری می شود.اصلاحات از پیش تنظیم شده روی محصول اقدامات اصلاحی احتمالی در فرآیند سوابق نگهداری شده.
تاییدتأیید برنامه ریزی شده اجرایتأیید برنامه ریزی شده اجرا، تأیید دستیابی به کنترل خطر برنامه ریزی شدهدر مورد OPRP: تأیید برنامه ریزی شده اجرا، تأیید دستیابی به کنترل خطر برنامه ریزی شده

ایمنی مواد غذایی شامل چه مواردی می شود؟

ایمنی مواد غذایی شامل تمام شرایط و شیوه هایی است که تضمین می کند غذایی که می خوریم برای مصرف بی خطر است. از ابتدای فرآیند تولید، مانند تولید در مزرعه، تا ذخیره سازی و مصرف نهایی آن گسترش می یابد و توسط استانداردهای داخلی و بین المللی تنظیم می شود.

سیاست ایمنی مواد غذایی چیست؟

خط‌ مشی ایمنی مواد غذایی مجموعه ‌ای از قوانین برای تولید مواد غذایی است که تضمین می‌کند غذا آلوده نیست و خرید و مصرف آن برای مصرف‌کنندگان بی‌ خطر است. دولت سیاست های ایمنی مواد غذایی را تعیین می کند که همه شرکت ها از نظر قانونی موظف به رعایت آن هستند، اما سازمان ها نیز می توانند سیاست های داخلی را تعیین کنند.

سیستم مدیریت ایمنی مواد غذایی شناخته شده چیست؟

یک سیستم مدیریت ایمنی مواد غذایی شناخته شده در شرکت های مختلف مورد استفاده قرار می گیرد و به عنوان یک استاندارد برای صنعت، هم در سطح داخلی و هم در سطح بین المللی عمل می کند. HAACP یا ISO 22000 هر دو نمونه ای از سیستم های مدیریت ایمنی مواد غذایی هستند.

پرسش های متدال

OPRP مخفف چیست؟

OPRP مخفف “Operational prerequisite program” یعنی برنامه پیش نیاز عملیاتی یک اقدام کنترلی است برای کنترل خطر ایمنی مواد غذایی که توسط FSMA تدوین شده و برای مدیریت ورود آنها به سیستم پردازش مواد غذایی ضروری است.

تفاوت بین OPRP، CCP و PRP چیست؟

CCP:  “Critical Control Points” نقاط کنترل بحرانی, PRP: “Prerequisite Programs” برنامه های پیش نیاز, ORP:  “Operational Prerequisite Programs” برنامه های پیش نیاز عملیاتی. در ادامه به طور خلاصه تفاوت بین این سه برنامه ایمنی مواد غذایی و اقدامات کنترلی مربوط به آنها را توضیح می دهیم. ما همچنین مثال هایی از هر نوع ارائه کرده‌ایم تا مشخص کنیم هر برنامه در عمل چگونه به نظر می‌رسد.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 1 میانگین: 5]

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا