PRP چیست؟, مخفف چیست؟ و برنامه پیش نیاز HACCP چیست؟

همه مشاغل مواد غذایی باید دارای برنامه های پیش نیاز (PRP) باشند. اینها اقدامات بهداشتی خوب هستند که شرایط اساسی و فعالیت های ضروری برای حفظ یک محیط بهداشتی می باشند. PRP به همراه نمونه در زیر لیست شده است. همچنین هنگام قرار دادن PRP باید حفظ زنجیره سرما و کنترل آلرژن را در نظر بگیرید.

PRP چیست؟

بسته به پیچیدگی عملیات کسب و کار مواد غذایی شما، PRP ممکن است تمام آن چیزی باشد که شما برای مطابقت با الزامات HACCP نیاز دارید. به عنوان مثال، اگر کسب و کار مواد غذایی شما فعالیت های کم خطری را انجام دهد، بدون نیاز به استفاده از یک سیستم مدیریت کامل ایمنی مواد غذایی بر اساس اصول HACCP، تمام خطرات ممکن است توسط PRP ها کنترل شود. برای کسب‌ وکارهای پیچیده ‌تر مواد غذایی که شامل آماده ‌سازی، تولید یا فرآوری غذا می‌شوند، باید یک سیستم مدیریت ایمنی مواد غذایی را بر اساس هفت اصل HACCP پیاده‌سازی کنید. شما می توانید این کار را انجام دهید:

 • الف) پیروی از یک راهنمای شناخته شده برای عملکرد خوب همانند نظام نامه HACCP.
 • ب) ایجاد رویه های شناسایی خطر براساس اصول HACCP.

اکثر خطرات را می توان توسط PRP کنترل کرد، بنابراین PRP پایه و اساس رویه (های) مبتنی بر HACCP هستند که شما اجرا می کنید. هنگامی که PRP خود را تنظیم کردید، رویه های مبتنی بر HACCP بر کنترل مراحل کسب و کار شما که برای اطمینان از تهیه غذای ایمن حیاتی هستند، تمرکز می کند.

در مورد “متن استاندارد ایزو 22000 ویرایش 2018” بیشتر بخوانید.

PRP چیست؟ و PRP مخفف چیست؟

PRP مخفف “Prerequisite program” یعنی یک برنامه پیش نیاز در ایمنی مواد غذایی، سیستمی است که شرایط اولیه را برای فعالیت در یک محیط امن برای تولید مواد غذایی سالم فراهم می کند. برنامه PRP را می توان به عنوان پایه و اساس هر طرح ایمنی مواد غذایی در نظر گرفت. برنامه های پیش نیاز (PRPs) برای هر نوع کسب و کار مواد غذایی، چه برای تولید کنندگان مواد غذایی و چه برای فروشگاه (های) خرده فروشی مواد غذایی مورد نیاز است. آنها بخشی از یک برنامه موثر HACCP هستند و شرایطی را ایجاد می کنند که خطرات به سطوح قابل قبول کاهش می یابد.

شما می توانید برای ایجاد برنامه (های) PRP با ما ارتباط برقرار کنید.

عملیاتی مانند نظافت و نظافت منظم و حتی شستشوی صحیح دست (ها) برای جلوگیری از آلودگی متقاطع، همگی بخشی از یک برنامه بزرگتر ایمنی مواد غذایی هستند. همانطور که این اصطلاح نشان می دهد، برنامه های پیش نیاز باید برای ایجاد برنامه های پیچیده تری ایمنی مواد غذایی مانند نقطه کنترل بحرانی تجزیه و تحلیل خطر (HACCP) برآورده شوند.

ایجاد برنامه‌ (های) پیش ‌نیاز صحیح، پایه ‌ای محکم برای سایر برنامه (‌های) ایمنی مواد غذایی می‌سازد و تعهدی راسخ به حفاظت از سلامت عمومی را نشان می‌دهد. این عملیات می تواند به طور قابل توجهی فشار بر اجرای برنامه (های) ایمنی مواد غذایی را به حداقل برساند زیرا خطرات قبلاً در مراحل اولیه فرآیند تولید مورد توجه قرار گرفته اند. آیا نمی دانید کدام برنامه (های) پیش نیاز برای تجارت غذایی شما اعمال می شود؟ ما این مقاله را فقط برای شما تهیه کردیم. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد PRP و اهمیت آنها در صنایع غذایی، ادامه مطلب را بخوانید.

برنامه پیش نیاز HACCP چیست؟

یک برنامه پیش نیاز (PRP) در ایمنی مواد غذایی، سیستمی است که شرایط اولیه را برای فعالیت در یک محیط امن برای تولید غذای سالم فراهم می کند. این برنامه (ها) را می توان به عنوان پایه و اساس هر طرح ایمنی غذایی موفق در نظر گرفت.

مدارک لازم جهت اخذ گواهینامه HACCP چیست؟, شرح در تصویر

برنامه‌ (های) پیش ‌نیاز متشکل از شیوه‌ (های) اصلی جابجایی مواد غذایی و رویه‌ (های) تولیدی است که ایمنی و شرایط بهداشتی خوب را ارتقا می‌دهد. این شرایط مسائل اساسی ایمنی مواد غذایی را بدون نیاز به سوابق نظارتی پیچیده برطرف می کند. برنامه (‌های) پیش ‌نیاز به‌طور سنتی مبتنی بر شیوه (‌های) تولید خوب فعلی (GMPc) بوده است.

اصطلاح برنامه پیش نیاز اغلب با سیستم (های) دیگری که یک برنامه ایمنی مواد غذایی را تشکیل می دهند اشتباه گرفته می شود. اصطلاحاتی مانند برنامه پیش نیاز عملیاتی و نقاط کنترل بحرانی همیشه با PRP اشتباه می شوند. با وجود این، این اصطلاحات بسیار متفاوت از یکدیگر هستند. توصیه می کنیم برای درک تفاوت بیشتر بخوانید.

در مورد “اخذ گواهینامه ایزو 22000” بیشتر بخوانید.

برنامه پیش نیاز در مقابل طرح HACCP

برنامه پیش نیاز بخشی از برنامه HACCP است. برنامه (های) پیش نیاز (PRP) به این دلیل نامیده می شوند زیرا قبل از اینکه یک کسب وکار مواد غذایی بتواند طرح HACCP را تأیید کند، ابتدا باید برآورده شوند. PRPها رویه (های) نگهداری پیشگیرانه هستند که پایه محکمی را برای طرح (های) پیچیده تر با کنترل (های) دقیق و خاص برای ایمنی مواد غذایی ایجاد می کنند. عملیات هایی مانند برنامه (های) کنترل آفات به برنامه (های) بالاتر ایمنی مواد غذایی کمک می کند تا حضور احتمالی آلودگی های فیزیکی و بیولوژیکی را کنترل کند.

عملیات تحت PRP گام (های) اولیه برای حفظ بهداشت و ایمنی مواد غذایی است. از سوی دیگر، یک طرح HACCP شامل سایر مراحل فرآیند و سیستم (های) جامع تر است که هدف آن کنترل خطرات سلامتی خاص است. HACCP برنامه بزرگتری است که PRP تحت آن قرار دارد.

پیش نیازهای HACCP در مقابل پیش نیازهای عملیاتی

OPRP مخفف چیست؟, شرح در تصویر

برنامه (های) پیش نیاز HACCP و برنامه (های) پیش نیاز عملیاتی هر دو برای موفقیت یک طرح HACCP ضروری هستند. این دو دسته از عملیات عملکردهای متفاوتی دارند و برای یک تجارت مواد غذایی نیز سود متفاوتی دارند. برنامه (های) پیش نیاز عملیاتی (OPRP) یک خطر خاص ایمنی مواد غذایی را هدف قرار می دهد. می توان آن را نظارت کرد، اما فقط تا حدی و بدون اعمال محدودیت (های) بحرانی. این بدان معنی است که رویه (های) نظارتی برای OPRP ها فقط به پاسخ بله یا خیر در مورد اثربخشی آنها محدود می شود.

علاوه بر این، OPRP ها ذاتی نیستند. این بدان معنی است که اگرچه سهم آنها در فرآیند تولید مهم است، حذف آنها بر ایمنی یا کیفیت تولید تأثیر نمی گذارد. به عنوان مثال می توان یک آشکارساز برای مواد خارجی یا خطرات فیزیکی نصب کرد. در حالی که این عملیات به عنوان یک فعالیت راستی ‌آزمایی عمل می‌کند، حذف آن برای برخی کسب‌وکارها تأثیر قابل‌ توجهی بر روند تولید نخواهد داشت.

همانطور که بحث شد، PRP ها برای هدف قرار دادن یک خطر خاص با خطرات غیرقابل قبول سلامتی طراحی نشده اند. آنها به طور کلی برای ایجاد یک محیط امن برای تولید مواد غذایی استفاده می شوند. PRP ها برخلاف OPRP ها باید همیشه وجود داشته باشند. اقدامات اولیه بهداشت مواد غذایی که در PRP ها گنجانده شده است، توسط برنامه های بالاتر ایمنی مواد غذایی مورد نیاز است.

پیش نیاز HACCP در مقابل نقطه کنترل بحرانی

تفاوت بین OPRP، CCP و PRP چیست؟, شرح در تصویر

نقاط کنترل بحرانی آخرین عملیاتی هستند که یک خطر خاص را با محدودیت (های) بحرانی بر اساس استانداردهای نظارتی کنترل می کنند، در حالی که PRP ها عملیات عمومی هستند که نیازی به محدودیت ندارند. در جایی که CCP ها می توانند عملیاتی مانند پخت و پز باشند که به محدودیت های دمای داخلی نیاز دارند، PRP ها مانند بهداشت مناسب فقط برای اجرای صحیح نظارت می شوند.

یک نقطه کنترل بحرانی همراه با فرم‌ (های) نظارت، محدودیت (‌های) بحرانی و روش‌ (های) راستی ‌آزمایی جامع است. از سوی دیگر، PRP ها فقط از طریق مراحلی مانند آموزش و چک لیست کنترل می شوند. CCPها بر شناسایی دقیق خطرات و تجزیه و تحلیل آنها همراه با ارزیابی ریسک بیولوژیکی تکیه می کنند. یک CCP برای کنترل یک خطر شناسایی و تجزیه و تحلیل شده تا سطوح قابل قبول استفاده می شود، در حالی که PRP کمک می کند تا تمام خطرات احتمالی را حتی قبل از رسیدن به CCP به حداقل برسانند.

هر دو CCP و PRP نیاز به سوابق انحراف برای فعالیت های تأیید دارند.

چه کسانی به PRP نیاز دارند؟

برنامه (های) پیش نیاز برای هر نوع کسب و کار مواد غذایی، چه برای تولید کنندگان مواد غذایی و چه برای فروشگاه (های) خرده فروشی مواد غذایی مورد نیاز است. تا زمانی که با تولید، توزیع، خدمات و حتی خرده فروشی مواد غذایی سالم سروکار دارید، باید از PRP در عملیات غذایی خود استفاده کنید. این برنامه ها شامل عملیات اساسی است که به حداقل رساندن آلودگی محصولات در عملیات خدمات غذا و کارخانه های فرآوری مواد غذایی کمک می کند.

یک مثال خوب از PRP که برای همه مشاغل مواد غذایی کاربرد دارد، شیوه های تولید خوب است. این PRP شامل عملیات مواد غذایی مانند بهداشت شخصی مناسب، روش (‌های) تمیز کردن و نظافت منظم، چیدمان محل غذا و رفتار مناسب در طول ساعات کاری است.

استفاده از روش ها در PRP برای ایجاد یک محیط کاری ایمن ضروری است. این شرایط بهداشتی هم برای کارمندان در صنایع مواد غذایی و هم برای محصولات غذایی لازم است. از دست دادن کنترل بر مراحل بعدی PRP ممکن است منجر به مسائل ایمنی مانند آلودگی محصولات با اثرات موج دار شود.

نمونه هایی از برنامه پیش نیاز HACCP

یک طرح ایمنی مواد غذایی برای اثربخشی بر الزامات HACCP پیش نیاز متکی است. PRP های یک کسب و کار مواد غذایی به مسائل ایمنی مواد غذایی می پردازد و آنها را برای نقاط کنترل بحرانی قابل کنترل تر می کند. در اینجا برخی از رایج ترین برنامه های پیش نیاز مورد استفاده در صنایع غذایی آورده شده است:

 • شیوه های تولید خوب GMP
 • رویه های عملیاتی استاندارد بهداشتی
 • طرح مدیریت پسماند
 • برنامه کنترل آفات
 • طرح ردیابی و فراخوان

برنامه‌ (ها) همچنین ممکن است شامل کنترل ایمنی مواد غذایی در دریافت مواد دریافتی، سیستم (‌های) آب، بررسی‌ (های) آزمایشگاهی و سایر زمینه‌ (هایی) باشد که به ایمنی محصولات نهایی شما کمک می‌کنند. در حالی که این برنامه (ها) به محدودیت (های) حیاتی نیاز ندارند، اما برای ایمن نگه داشتن شرایط محیطی برای تولید مواد غذایی برای مصرف ضروری هستند.

چک لیست PRP برای اجرای HACCP

بسته به ماهیت عملیات کسب و کار مواد غذایی شما، برنامه (های) پیش نیازی وجود دارد که به میزان قابل توجهی به ایمنی مواد غذایی کمک می کند. در اینجا چک لیست PRP کوتاه برنامه پیش نیاز HACCP برای مؤسسات غذایی آمده است:

نقاط کنترل بحرانی (CCP) اصلی کدامند؟, شرح در تصویر

چک لیست برنامه پیش نیاز HACCP:

 • روش های کالیبراسیون تجهیزات
 • برنامه تعمیر و نگهداری موثر
 • برنامه نظافت و بهداشت
 • رویه های ایمنی آب، روش های تصفیه آب
 • ساختار و چیدمان تاسیسات
 • مدیریت پسماند
 • فعالیت های کنترل آفات
 • بهداشت پرسنل و سلامت کارکنان
 • آموزش کارکنان ایمنی مواد غذایی
 • تولید و دریافت مواد اولیه (شامل کنترل دما)
 • منطقه بندی طرح
 • کنترل تامین کننده
 • کنترل سهام
 • یادآوری و قابلیت ردیابی
 • برنامه کنترل آلرژن
 • ممیزی و بازرسی
 • برچسب گذاری محصولات و مواد بسته بندی

هر PRP باید مجموعه کاملی از دستورالعمل ها در مورد نحوه انجام آنها، پرسنل درگیر و اقدامات اصلاحی مناسب برای انحرافات در صورت لزوم داشته باشد. سوابق عملیاتی ایجاد شده برای PRP ها باید همیشه در دسترس همه فعالان تجارت مواد غذایی، به ویژه کسانی که مسئول عملیات هستند، باشد.

مراحل اجرای PRP چگونه است؟

پیش نیازها در یک کارخانه مواد غذایی با تهیه مستندات دقیق تنظیم می شوند. این سوابق دقیق شامل دستورالعمل (هایی) در مورد نحوه انجام PRP ها و پرسنل درگیر در هر عملیات می باشد. سپس از این اسناد برای آموزش کارکنان و در صورت عدم رعایت آنها به عنوان مرجع استفاده می شود.

در ساخت یک برنامه پیش نیاز HACCP، رویه های عملیاتی استاندارد باید حاوی اطلاعات زیر باشد:

 • عنوان رویه
 • شرح و منطق عملیات پیش نیاز
 • افراد مسئول عملیات با عناوین پرسنل
 • موقعیت هایی که عملیات قابل اجرا است
 • مراحل نحوه انجام عملیات
 • هر چند وقت یکبار باید عمل انجام شود
 • نظارت بر فرکانس و روش ها برای اطمینان از اینکه گردانندگان غذا عمل را به درستی انجام می دهند
 • رویه های تأیید
 • اقدامات اصلاحی در صورت عدم رعایت

الزامات PRP چیست؟

14 کنترل برای الزامات اجرای PRP تعریف شده که به شرح زیر است.

 1. محل و ساختار به عنوان مثال طراحی و چیدمان فضای کاری که امکان جریان تولید یک طرفه را فراهم می کند. نور کافی به ویژه در مناطق آماده سازی و بازرسی مواد غذایی؛ امکانات مناسب کارکنان؛ امکانات شستشوی دست؛ ساخت و ساز خارجی و داخلی دیوار، کف، درب
 2. کارخانه و تجهیزات به عنوان مثال خدماتیا سیستم (های) تبرید، تجهیزات مناسب برای هدف، مطابق با دستورالعمل آن کار می کند و برای تمیز کردن قابل دسترسی است
 3. تعمیر و نگهداری فنی و کالیبراسیون
 4. نظافت و بهداشت
 5. منطقه بندی به عنوان مثال جداسازی فیزیکی فعالیت ها برای جلوگیری از آلودگی متقابل با آلرژن ها یا خطرات بیولوژیکی مانند میکروارگانیسم (های) مضر از غذای خام تا پخته
 6. رویه هایی برای کنترل و جلوگیری از آلودگی فیزیکی و شیمیایی از محیط تولید به عنوان مثال. در صورت شکستن شیشه، پلاستیک سخت و غیره چه باید کرد؟
 7. کنترل تامین کننده به عنوان مثال انتخاب تامین کننده و توافق در مورد مشخصات مواد خام، افزودنی ها، کمک (های) پردازش، مواد بسته بندی، مواد تماس با غذا
 8. خدمات به عنوان مثال آب، تهویه، برق، گاز و غیره
 9. ذخیره سازی، توزیع و حمل و نقل (از جمله کنترل دما)
 10. مدیریت پسماند
 11. کنترل آفات (یعنی جلوگیری از ورود آفات (1) و اجرای برنامه کنترل آفات مناسب)
 12. بهداشت و تناسب پرسنل برای کار به عنوان مثال رویه ها برای پرسنل مبتلا به عفونت های گوارشی، هپاتیت، زخم ها یا سایر مشکلات مربوط به سلامت
 13. آموزش و نظارت
 14. دستورالعمل های کاری (یعنی ارائه دستورالعمل های کاری واضح و ساده که قابل مشاهده یا به راحتی قابل دسترسی باشد)

پرسش های متداول

PRP مخفف چیست؟

PRP مخفف “Prerequisite program” یعنی یک برنامه پیش نیاز در ایمنی مواد غذایی، سیستمی است که شرایط اولیه را برای فعالیت در یک محیط امن برای تولید مواد غذایی سالم فراهم می کند. برنامه PRP را می توان به عنوان پایه و اساس هر طرح ایمنی مواد غذایی در نظر گرفت. همه مشاغل مواد غذایی باید دارای برنامه های پیش نیاز (PRP) باشند. اینها اقدامات بهداشتی خوب هستند که شرایط اساسی و فعالیت های ضروری برای حفظ یک محیط بهداشتی هستند. PRP به همراه نمونه در زیر لیست شده است. همچنین هنگام قرار دادن PRP باید حفظ زنجیره سرما و کنترل آلرژن را در نظر بگیرید.

برنامه پیش نیاز HACCP چیست؟

یک برنامه پیش نیاز (PRP) در ایمنی مواد غذایی، سیستمی است که شرایط اولیه را برای فعالیت در یک محیط امن برای تولید غذای سالم فراهم می کند. این برنامه (ها) را می توان به عنوان پایه و اساس هر طرح ایمنی غذایی موفق در نظر گرفت. برنامه‌ (های) پیش ‌نیاز متشکل از شیوه‌ (های) اصلی جابجایی مواد غذایی و رویه‌ (های) تولیدی است که ایمنی و شرایط بهداشتی خوب را ارتقا می‌دهد. این شرایط مسائل اساسی ایمنی مواد غذایی را بدون نیاز به سوابق نظارتی پیچیده برطرف می کند. برنامه (‌های) پیش ‌نیاز به‌طور سنتی مبتنی بر شیوه (‌های) تولید خوب فعلی (GMPc) بوده است.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 1 میانگین: 5]

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا