50 اصطلاح پایداری و ESG که باید بدانید

استراتژی های پایدار مستلزم درک اساسی از اصول است. رهبران کسب‌وکار و تیم‌های فناوری اطلاعات می‌توانند از این فهرست شرایط پایداری ضروری و مفاهیم ESG بهره‌مند شوند.

50 اصطلاح پایداری و ESG که باید بدانید

تضمین سلامت مردم، سیاره زمین و حتی مشاغل مبتنی بر شیوه های پایدارتر است که به درک مفاهیم و اصطلاحات اصلی بستگی دارد.

بسیاری از افراد، کسب‌وکارها، سازمان‌های غیرانتفاعی و نهادهای دولتی سخت در تلاش هستند تا به سرعت استراتژی‌های پایداری خاص و طرح‌های زیست‌محیطی، اجتماعی و حاکمیتی (ESG) ایجاد و اجرا کنند. هرکسی نقشی دارد. یادگیری در مورد پایداری و مفاهیم ESG تضمین می کند که ذینفعان مهم گفتگوهای سازنده ای دارند که از سوء استفاده از اصطلاح و ساده سازی بیش از حد جلوگیری می کند.

اختلالات آب و هوایی تأثیر منفی بر زندگی در سراسر جهان داشته و خواهد داشت. ضروری است که رهبران کسب و کار، شهروندان خصوصی و دولت ها اقدام فوری و قاطعانه انجام دهند.

در اینجا برخی از اصطلاحات اساسی پایداری و مفاهیم ESG وجود دارد که پایه ای برای اقدام فراهم می کند.

50 اصطلاح پایداری و ESG که باید بدانید

 1. پایداری کسب و کار پایداری کسب و کار که به عنوان پایداری شرکت نیز شناخته می شود، مدیریت اخلاقی و مسئولانه موفقیت مستمر یک سازمان با نگرانی های زیست محیطی، اجتماعی و مالی است.
 2. اعتبار کربن وقتی شرکت‌ها طرح‌های جبران کربن ایجاد می‌کنند، یک اعتبار یا توکن کربن قابل انتقال یا قابل معامله دریافت می‌کنند. اعتبار نشان دهنده حق انتشار گازهای گلخانه ای و جبران آن در جای دیگر است. اعتبار نشان دهنده یک تن دی اکسید کربن کاهش یافته یا حذف شده از جو است. در عمل، استفاده از این اعتبارات به مالکان اجازه می دهد تا انتشار گازهای گلخانه ای را کاهش دهند تا به صفر خالص نزدیک شوند. این اصطلاح همچنین به اعتبارات خریداری شده اطلاق می شود که پروژه های کاهش انتشار را تامین می کند.
 3. رد پای کربن. ردپای کربن میزان دی اکسید کربن و متان تولید شده توسط افراد، سازمان ها، محصولات یا فعالیت ها را اندازه گیری می کند.
 4. کربن خنثی تعادل ایده آل بین انتشار دی اکسید کربن تولید شده توسط فعالیت های انسانی و جذب کربن توسط جو. محاسبه باید به صفر برسد.
 5. چاپ کربنی. افست کربن، فعالیت یا خریدی است که برای جبران انتشار کربن تولید شده توسط افراد و سازمان ها در نظر گرفته شده است. ذخیره کربن از طریق کاشت درخت یا احیای زمین یک مثال رایج است. کسب‌وکارهایی که برنامه‌های جبران کربن ایجاد می‌کنند، توکن‌های کربن دریافت می‌کنند.
 6. توکن کربن یک دارایی دیجیتالی که توسط یک قرارداد هوشمند بر روی یک بلاک چین کنترل می‌شود که نشان‌دهنده کاهش یک تن متریک انتشار دی اکسید کربن در دنیای واقعی است. این دارایی برای تأیید مالکیت و ساده کردن فرآیند تجارت اعتبار کربن وجود دارد. مثال دیگر یک توکن غیرقابل تعویض یا NFT است که نشان دهنده سهم منحصر به فرد دی اکسید کربن جذب شده مرتبط با زمان و مکان خاص است. وابستگی به فناوری بلاک چین برای مدیریت توکن های کربنی به دلیل فرآیندهای انرژی بر بلاک چین بحث برانگیز است.
 7. اقتصاد دایره ای اقتصاد دایره ای با کاهش مصرف مواد، ساده کردن فرآیندها و جمع آوری زباله برای استفاده مجدد، محصولات را تا حد امکان در گردش نگه می دارد.
 8. تکنولوژی پاک فن آوری ها و فرآیندهایی که به منظور محدود کردن اثرات منفی زیست محیطی، مانند ضایعات و انتشار کربن، به ویژه در مقایسه با سوخت های فسیلی هستند. نمونه‌هایی از فن‌آوری‌های پاک – که گاهی اوقات به عنوان فناوری‌های سبز یا فناوری‌های زیست محیطی نامیده می‌شوند – شامل انرژی خورشیدی، نیروی باد، سوخت‌های زیستی، بازیافت و روشنایی هوشمند است.
 9. سازگاری آب و هوا عمل آماده سازی و سازگاری با پیامدهای فعلی و پیش بینی شده تغییرات آب و هوایی. برای مثال، شهرها می توانند دیوارهای دریایی بسازند تا از بالا آمدن سطح دریا محافظت کنند.
 10. تغییرات آب و هوایی تغییرات در طول زمان در میانگین دما و الگوهای آب و هوایی که مکان های خاصی را مشخص می کند. به ویژه، تغییرات آب و هوایی به معنای افزایش دمای جهانی ناشی از گازهای به دام انداختن گرما ناشی از استخراج معادن و استفاده از نفت، زغال سنگ و سایر سوخت‌های فسیلی است. شاخص های تغییر آب و هوا شامل افزایش سطح آب دریاها است. افزایش و شدت آب و هوای شدید، مانند طوفان، خشکسالی و سیل. و از بین رفتن یخ در قطب های زمین.
 11. کاهش آب و هوا فرآیند کاهش جریان آلودگی گرما. به عنوان مثال، کاهش سوزاندن سوخت های فسیلی با استفاده از منابع انرژی تجدید پذیر ممکن است کمک کند.
 12. تاب آوری آب و هوا توانایی حمایت از یک جامعه، شرکت یا محیط طبیعی قبل، حین و بعد از یک رویداد آب و هوایی به‌موقع و کارآمد. انعطاف پذیری آب و هوا با سازگاری با آب و هوا متفاوت است، اما این دو اغلب به صورت مترادف استفاده می شوند.
 13. خطر آب و هوا با وقوع آتش‌سوزی‌های جنگلی، خشکسالی، کمبود مواد غذایی، طوفان‌ها و سایر اثرات تغییرات آب و هوایی، کسب‌وکارها با آسیب‌پذیری بیشتری مواجه می‌شوند. ریسک آب و هوا این آسیب پذیری را توصیف می کند. این پتانسیل تغییرات آب و هوایی برای ایجاد اثرات منفی بر سیستم های انسانی یا زیست محیطی است. ریسک‌ها به دو دسته اصلی تقسیم می‌شوند: ریسک‌های مبتنی بر گذار به اقتصاد سبزتر، مانند از دست دادن سهم بازار با دور شدن از محصولات مبتنی بر سوخت‌های فسیلی، و خطرات مربوط به اثرات فیزیکی تغییرات آب و هوایی، مانند دفاتر آب گرفتگی.
 14. حلقه بسته. یک فرآیند تولید که از زباله های مواد برای ایجاد محصولات اضافی یا استفاده مجدد از مواد بازیافتی استفاده مجدد می کند.
 15. سرمایه داری آگاه سرمایه داری آگاهانه یک چارچوب اجتماعی مسئول برای سرمایه داری در حوزه های شرکتی و سیاسی است. بر ایجاد ارزش انسانی در کنار ارزش سود تاکید دارد.
 16. مسئولیت اجتماعی شرکتی (CSR). شرکت های انتفاعی از مدل کسب و کار CSR برای سنجش منافع اجتماعی و زیست محیطی در کنار اهداف سازمانی مانند سودآوری استفاده می کنند.
 17. ردپای کربن دیجیتال ردپای کربن دیجیتال میزان انتشار گازهای گلخانه ای است که دستگاه ها، ابزارها و پلت فرم های دیجیتال تولید می کنند. تمام فناوری‌ها، از رایانش ابری گرفته تا تلفن‌های همراه و استفاده از اینترنت، ردپای کربن دیجیتالی ایجاد می‌کنند.
 18. هوشیاری دیجیتال هدف هوشیاری دیجیتال محدود کردن اثرات مضر زیست محیطی تلفن های هوشمند، استفاده از اینترنت، رسانه های دیجیتال و سایر فناوری ها به روش های کوچک و بزرگ به صورت روزانه است. حرکت به سمت هوشیاری دیجیتال شامل طیف وسیعی از اقدامات است. خرید دستگاه‌های کمتر، حذف ایمیل‌ها، انتخاب مصرف رسانه‌ای با کیفیت پایین، توسعه پایدار نرم‌افزار و خرید ماشین‌های کم‌قدرت.
 19. کاهش کاهش به نقطه ای گفته می شود که در آن سطوح گازهای گلخانه ای اتمسفر از بالا رفتن متوقف می شود و شروع به کاهش می کند.
 20. زباله های الکترونیکی (e-waste). وسایل الکترونیکی در پایان عمر مفیدشان یا نزدیک به آن. رویکردهای فناوری سبز و پایداری به دنبال افزایش عمر مفید دستگاه ها و استفاده از اصول اقتصاد دایره ای هستند تا میزان زباله های الکترونیکی را به حداقل مطلق نگه دارند. اولویت این است که ابتدا ضایعات را کاهش دهیم، سپس دستگاه ها را نوسازی کنیم و سپس به سمت بازیافت برویم.
 21. بهره وری انرژی. همان کار یا نتیجه با انرژی کمتر به دست می آید. برای مثال، وسایل گرمایشی، سرمایشی و عملیاتی و لوازم الکترونیکی در خانه‌ها و ساختمان‌های کم مصرف انرژی کمتری دارند.
 22. عدالت زیست محیطی هدف عدالت زیست محیطی رفتار منصفانه با همه افراد بدون در نظر گرفتن نژاد، رنگ، منشاء ملی یا درآمد به طور یکسان در رابطه با قوانین، مقررات و سیاست های زیست محیطی است. این رویکرد معتقد است که هیچ گروهی نباید سهم نامتناسبی از پیامدهای منفی زیست محیطی را متحمل شود.
 23. محیطی، اجتماعی و حاکمیتی. منافع پایدار و اخلاقی که می تواند برای منافع مالی و شرکتی یک سازمان باشد. در غیر این صورت به عنوان ESG شناخته می شود.
 24. چارچوب ESG مجموعه ای از اهداف که شرکت ها می توانند برای گزارش در مورد مسائل ESG استفاده کنند. این فرآیند زمانی آغاز می شود که یک سازمان روش گزارش دهی ESG را انتخاب کند. نمونه هایی از چارچوب های استاندارد گزارش دهی شامل موارد زیر است.
  • CDP. یک سیستم افشای محیطی جهانی غیرانتفاعی برای سرمایه گذاران، شرکت ها، شهرها، ایالت ها و مناطق از این سیستم استفاده می کنند.
  • گزارشهای اولیه ی جهانی. یک سازمان غیرانتفاعی و مستقل استاندارد که به سازمان ها کمک می کند تا اثرات ESG را گزارش کنند.
  • ابتکارات اهداف مبتنی بر علم. یک مشارکت غیرانتفاعی که به سازمان‌های بخش خصوصی کمک می‌کند تا اهداف انتشار گازهای گلخانه‌ای مبتنی بر علم را برای حمایت از علم آب و هوا و موافقت‌نامه پاریس تعیین کنند. این مشارکت بین CDP، موسسه منابع جهانی، صندوق جهانی طبیعت و پیمان جهانی سازمان ملل متحد است.
  • هیئت استانداردهای حسابداری پایداری یک سازمان غیرانتفاعی که استانداردهای پایداری را برای صنایع متعدد مرتبط با عملکرد مالی تعیین می کند.
 25. تعرفه خوراک. سیاستی که برای تسریع سرمایه گذاری در انرژی های تجدیدپذیر طراحی شده است. سیاستی از این نوع معمولاً شامل قراردادهای بلندمدت دولتی است.
 26. گرم شدن کره زمین گرمایش جهانی به گرمایش زمین از گازهای گلخانه ای محبوس شده ناشی از فعالیت های انسانی مانند حمل و نقل، کشاورزی، صید بی رویه، تولید انرژی سوخت های فسیلی و مصرف بیش از حد اشاره دارد. تا زمانی که شرکت‌ها، دولت‌ها و مصرف‌کنندگان تغییرات عمده‌ای انجام ندهند، گرمایش جهانی و تغییرات آب و هوایی زمین را چنان گرم می‌کند که در آینده نزدیک غیرقابل زندگی خواهد بود.
 27. ابر سبز ابر سبز به مزایای محیطی احتمالی برای خدمات فناوری اطلاعات ارائه شده از طریق اینترنت اشاره دارد. اتکا به مزایای ادعایی که معمولاً به عنوان یک کلمه رایج در نظر گرفته می شود، به فناوران این امکان را می دهد که احساس کنند تلاش های بیشتر برای کاهش ردپای کربن غیرضروری است.
 28. محاسبات سبز رویکرد پایدار برای استفاده از دستگاه‌ها و تجهیزات محاسباتی، محاسبات سبز است. برخی از روش‌ها عبارتند از کاهش استفاده از منابع، دفع مسئولانه زباله‌های الکترونیکی و استقرار تجهیزات فناوری اطلاعات با انرژی کارآمد.
 29. خاموشی سبز خاموشی سبز شامل شرکت هایی است که به طور عمدی اهداف پایداری را پنهان می کنند. شرکت ها ممکن است این کار را به دلیل ترس از اتهامات پاکسازی سبز یا کوتاهی از اهداف اعلام شده انجام دهند.
 30. IT سبز عمل طراحی، ساخت، بهره برداری و دفع محصولات و دستگاه های فناوری اطلاعات برای به حداقل رساندن اثرات منفی عملیات فناوری اطلاعات بر محیط زیست، فناوری اطلاعات سبز است.
 31. حق بیمه سبز حق بیمه سبز که توسط بیل گیتس ابداع شده است به هزینه های اقتصادی و زیست محیطی انتخاب فناوری پاک نسبت به گزینه های مالی سالم با انتشار گازهای گلخانه ای بالاتر اشاره دارد.
 32. نرم افزار سبز نرم افزار سبز به برنامه هایی اطلاق می شود که به گونه ای طراحی، توسعه و پیاده سازی می شوند که به منظور به حداقل رساندن مصرف انرژی و اثرات زیست محیطی باشد.
 33. اثر گلخانه ای. نتیجه دی اکسید کربن، متان و اکسیدهای نیتروژن در جو زمین که گرمای خورشید را به دام می اندازد.
 34. انتشار گازهای گلخانه ای. مجموع انتشار گازهای مختلف گرما. گازهای گلخانه ای شامل دی اکسید کربن، متان، اکسیدهای نیتروژن و گازهای فلوئوردار مانند هیدروفلوئوروکربن ها هستند.
 35. پروتکل گازهای گلخانه ای مجموعه‌ای از چارچوب‌های گزارش‌دهی و حسابداری شناخته شده جهانی برای مدیریت انتشار گازهای گلخانه‌ای از عملیات بخش خصوصی و دولتی، زنجیره‌های ارزش و اقدامات کاهشی.
 36. سبز شویی ادعاها یا اقدامات فریبنده، گمراه کننده یا نادرست مبنی بر اینکه یک سازمان، محصول یا خدمات دارای اثر زیست محیطی مثبت است، شستشوی سبز نامیده می شود. چه عمدی و چه غیرعمدی، این عمل مضر است.
 37. ساطع کننده های بالا نامی که به شرکت ها یا کشورهایی داده می شود که حجم نسبتاً بالایی گازهای گلخانه ای منتشر می کنند. انتشار سرانه برای اندازه گیری انتشار گازهای گلخانه ای کشورها استفاده می شود.
 38. تاثیر سرمایه گذاری یک استراتژی سرمایه گذاری که پول را به سمت شرکت هایی هدایت می کند که تغییرات مثبت و قابل اندازه گیری در جهان ایجاد می کنند. این را می توان سرمایه گذاری مسئولیت پذیر اجتماعی نیز نامید.
 39. منبع یابی تاثیر یک استراتژی منبع یابی که فرصت های شغلی و توسعه شغلی را به سمت افرادی با زمینه های اقتصادی محروم هدایت می کند.
 40. هیئت بین دولتی تغییرات آب و هوایی (IPCC). سازمان ملل متحد برای ارزیابی اطلاعات علمی تغییرات آب و هوا. IPCC گزارش های منظمی را در مورد اثرات و خطرات آب و هوا منتشر می کند و گزینه هایی را برای کاهش و سازگاری ارائه می دهد.
 41. ضرر و زیان پیامدهای مربوط به تغییرات آب و هوایی که مردم قادر به انطباق با آنها نیستند، یا به دلیل اینکه پیامد آن بسیار شدید است یا به دلیل اینکه جامعه آسیب دیده به منابعی برای سازگاری دسترسی ندارد. خسارات و خسارات ناشی از بلایای طبیعی ناگهانی مانند سیل یا تغییرات تدریجی مانند بیابان زایی است.
 42. ارزیابی اهمیت ارزیابی اهمیت روشی رسمی برای ارزیابی تعهد ذینفعان به مسائل خاص ESG است و امتیاز ESG سازمان را محاسبه می کند. با شناسایی تأثیر یک موضوع خاص بر عملکرد و رقابت شرکت در بازار کار می کند.
 43. صفر خالص نتیجه کاهش انتشار گازهای گلخانه ای تا حد امکان به صفر و متعادل کردن انتشار باقیمانده با حذف.
 44. توافق نامه پاریس. توافق نامه پاریس یک معاهده بین المللی الزام آور قانونی در مورد تغییرات آب و هوایی است که هدف آن محدود کردن گرمایش زمین به افزایش دمای 1.5 درجه سانتی گراد تا پایان قرن است. این توافقنامه در کنفرانس تغییرات آب و هوایی سازمان ملل در سال 2015 به تصویب رسید.
 45. بازیافت. فرآیند جمع آوری و پردازش مواد زائد، به طور ایده آل برای تولید محصولات جدید.
 46. نوآوری مسئولانه نوآوری مسئولانه اخلاق و مسئولیت اجتماعی را در تحقیق، طراحی و تولید فناوری های جدید یا تحولات فناوری موجود در اولویت قرار می دهد. نوآوری مسئولانه اخلاق را به عنوان یک مشکل طراحی مطرح می کند.
 47. دامنه 1، 2، 3 انتشار. دامنه‌ها که توسط پروتکل گازهای گلخانه‌ای توسعه یافته‌اند، به سازمان‌ها راهی می‌دهند تا انتشارات خود را دسته‌بندی کنند. سازمان‌ها ممکن است کنترل حوزه‌های 1 و 2 را آسان‌تر بدانند، اما ردیابی انتشارات محدوده 3 دشوارترین است.
  • محدوده 1 انتشار. انتشار مستقیم تولید شده توسط عملیات یک سازمان. راه اندازی ماشین آلات، تولید محصولات، رانندگی وسایل نقلیه، گرم کردن ساختمان ها و تامین برق دستگاه ها تولید گازهای گلخانه ای می کنند.
  • گستره 2 انتشار. انتشار غیرمستقیم ناشی از خرید و مصرف انرژی یک سازمان. سرمایه گذاری در منابع انرژی تجدیدپذیر ممکن است به کاهش این انتشارات کمک کند.
  • محدوده 3 انتشار. انتشار غیرمستقیم تولید شده توسط فعالیت های مشتری و تامین کننده یک سازمان.
 48. قابلیت ردیابی زنجیره تامین در پایداری، قابلیت ردیابی نه تنها مواد و کالاها را شناسایی، ردیابی و ردیابی می کند، بلکه ادعاهای پایداری را در سراسر زنجیره ارزش نیز تأیید می کند.
 49. پایداری توانایی برآوردن نیازهای فعلی بدون به خطر انداختن نیازهای نسل های آینده. در عمل، پایداری حفاظت از محیط زیست، رفاه انسان و توسعه اقتصادی را همسو می کند.
 50. کارگروه افشای مالی مرتبط با آب و هوا. TCFD افشای داوطلبانه خطر آب و هوا را توسعه می دهد. توصیه ها به دسته های عملیاتی تقسیم می شوند. حاکمیت، استراتژی، مدیریت ریسک و معیارها و اهداف.
 51. خط پایین سه گانه (TBL). طبق چارچوب حسابداری TBL، خطوط پایین عملکرد مالی را در کنار اثرات زیست محیطی و اجتماعی محاسبه می کنند.
 52. ضایعات صفر مفهوم مدیریت مسئولانه محصولات، بسته بندی و مواد برای به حداقل رساندن آسیب های زیست محیطی.
برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا