6 دلیل مهم بودن تحلیل تاثیر کسب و کار

تحلیل تاثیر کسب و کار (BIA) عواقب متعدد اختلالات کسب و کار را پیش بینی می کند. می تواند خطرات تجاری را به حداقل برساند و تداوم کسب و کار را در مواجهه با شرایط اضطراری و اختلالات حیاتی تضمین کند.

6 دلیل مهم بودن تحلیل تاثیر کسب و کار

اکثر مشاغل هر از گاهی با موانع پیش بینی نشده مواجه می شوند. حملات سایبری، خرابی بازار، خرابی فناوری اطلاعات، بلایای طبیعی، قطع برق و از دست دادن تامین کنندگان کلیدی همگی می توانند باعث اختلال در کسب و کار شوند. اما یک کسب و کار آسیب دیده باید هر چه سریعتر به مسیر خود بازگردد.

تجزیه و تحلیل تأثیر کسب و کار (BIA) به یک کسب و کار اجازه می دهد تا با ارائه استراتژی های پیشگیرانه برای بازیابی و مدیریت ریسک، به سرعت از این موانع عبور کند. وظیفه اصلی BIA تضمین تداوم کسب و کار در مواجهه با شرایط اضطراری و اختلالات حیاتی است.

یک BIA به خوبی آماده شده تلفیقی از ارزیابی ریسک، برنامه ریزی تداوم کسب و کار (BCP) و تلاش های بازیابی بلایا است که توسط یک کسب و کار انجام می شود.

تحلیل تاثیر کسب و کار چیست؟

BIA عواقبی را پیش‌بینی می‌کند که یک کسب‌وکار ممکن است به دلیل اختلال در فرآیندهای مهم تجاری با آن مواجه شود. شرایط اضطراری واقعی معمولاً اعلام نشده هستند و اکثر مشاغل را برای یافتن گزینه های بازیابی به تکاپو وا می دارد.

کسب‌وکاری که به‌طور منظم تحلیل تاثیر کسب و کار را انجام می‌دهد، می‌تواند به سرعت در مورد چگونگی اولویت‌بندی تلاش‌های بازیابی و به حداقل رساندن خرابی‌ها شفاف‌سازی کند. به عنوان مثال، خرابی فناوری اطلاعات یا قطع برق می تواند برای برنامه های کاربردی حساس و حساس به زمان مضر باشد. اما اگر کسب‌وکاری دارای تحلیل تاثیر کسب و کار باشد، می‌داند که چگونه فوراً به برنامه‌های پشتیبان و بازیابی فاجعه تبدیل شود تا از اختلالات بیشتر جلوگیری کند.

چرا کسب و کار شما نیاز به انجام تحلیل تاثیر تجاری دارد؟
تحلیل تاثیر کسب و کار نه تنها اطلاعات مورد نیاز برای حفظ عملکردهای اساسی یک کسب و کار را در مواجهه با اختلالات جمع آوری می کند، بلکه اثرات عملیاتی و مالی بالقوه را نیز شناسایی می کند.

شش دلیل زیر اهمیت انجام تحلیل تاثیر کسب و کار را برجسته می کند.

 1. بخشی جدایی ناپذیر از برنامه تداوم کسب و کار
  اطلاعات موجود در یک BIA مکمل تلاش های تداوم کسب و کار یک سازمان است. این عملکردها و فرآیندهای حیاتی یک کسب و کار و اینکه در صورت قطعی برق چقدر سریع نیاز به بازیابی دارد را مشخص می کند. BIA ارتباط نزدیکی با BCP دارد، زیرا هدف اصلی آن محافظت از دارایی ها و عملیات یک کسب و کار، هم در حین و هم پس از وقوع یک رویداد مخرب است.
 2. تعهدات قانونی، نظارتی و قراردادی را مشخص می کند
  برای جلوگیری از جریمه های نظارتی، کسب و کارها باید از نظر قانونی مطابقت داشته باشند و الزامات انطباق تجاری داخلی و خارجی را رعایت کنند. BIA بخشی از ISO 22301 است و تعهدات قانونی، مقرراتی و قراردادی یک شرکت و اثرات بالقوه عدم رعایت آنها را تشریح می کند. با انجام BIA، کسب و کارها می توانند کنترل های لازم را برای رفع هر گونه شکاف قانونی و اطمینان از انطباق مداوم با مقررات قانونی اعمال کنند.
 3. وابستگی های برنامه را آشکار می کند
  نرم افزار به عنوان گزینه های خدماتی گاهی اوقات می تواند عوامل خطر بالقوه و نقاط شکست را معرفی کند زیرا آنها به وابستگی های خارجی خاصی متکی هستند. به عنوان مثال، برای برنامه‌های وابسته به هم، خرابی یک برنامه پشتیبانی ممکن است سایر برنامه‌ها یا عملکردهای مهم تجاری را مختل کند. یک BIA این وابستگی‌های متقابل را آشکار می‌کند و با افزودن یا حذف برنامه‌های کاربردی و فناوری‌های جدیدتر به عملیات تجاری، به تکامل آنها کمک می‌کند.
 4. اولویت بندی نیازها و تخصیص منابع
  تجزیه و تحلیل جامع تاثیر کسب و کار به بالاترین اولویت‌بندی وظایف برای یک کسب‌وکار همراه با تخصیص کارآمد منابع اشاره می‌کند. به عنوان مثال، یک کسب و کار ممکن است نیاز به آزمایش دارایی های حیاتی سالانه و دارایی های دارای اولویت بالا هر 18 ماه داشته باشد.
 5. خطرات شخص ثالث را شناسایی می کند
  در حالی که داشتن یک BIA برای دارایی های اختصاصی یک کسب و کار مهم است، همچنین لازم است فروشندگان شخص ثالثی را که کسب و کار به آنها متکی است بررسی شود، زیرا آنها نیز ممکن است از رویدادهای مخرب رنج ببرند. یک طرح جامع BIA، طرح‌های تجاری فروشندگان شخص ثالث را در نظر می‌گیرد و سطح و شدت خرابی‌هایی را که یک کسب‌وکار می‌تواند با آن مواجه شود، در صورتی که فروشنده دچار قطعی برق شود یا تحت تأثیر یک رویداد پیش‌بینی نشده قرار گیرد، ارزیابی می‌کند.
 6. هزینه های خرابی را محاسبه می کند
  زمان‌های خرابی می‌تواند گران باشد و هر چه مدت زمان بیشتری طول بکشد تا کسب‌وکار از آن‌ها بازیابی شود، هزینه آن بیشتر می‌شود. زمان از کار افتادن برنامه‌ها و دارایی‌های اصلی و حیاتی – مانند سرورهای مرکز داده یا سرورهای VPN – می‌تواند برای یک تجارت گران‌تر در مقایسه با برنامه‌های غیر مهمی باشد که یک تجارت به ندرت از آنها استفاده می‌کند. تحلیل تاثیر کسب و کار مهم است زیرا یک استراتژی بازیابی را برای خرابی ترسیم می کند و برنامه ها را بر اساس سطح شدت آنها طبقه بندی می کند – مانند Tier 1، Tier 2 و Tier 3. همچنین هزینه های مربوط به هر نوع خرابی را ارزیابی می کند، بنابراین کسب و کارها می توانند استراتژی‌های بازیابی را ایجاد کنید و میزان تأثیری که هر قطعی به همراه دارد را درک کنید.

چالش ها با BIA

اگر به درستی انجام شود، تحلیل تاثیر کسب و کار می تواند نقش مهمی در بهبود برنامه های تداوم کسب و کار شرکت ایفا کند. با این حال، دارای چند جنبه منفی است، مانند موارد زیر:

 • زمان بر. ایجاد تحلیل تاثیر کسب و کار یک فرآیند طولانی است و گاهی اوقات ممکن است هفته ها – یا حتی ماه ها – به دلیل حجم داده هایی که باید جمع آوری شود، طول بکشد. این می تواند با سایر اولویت های تجاری تداخل داشته باشد و ممکن است به زمان زیادی از کارکنان مسئول ایجاد تحلیل تاثیر کسب و کار نیاز داشته باشد.
 • با کسب و کار تکامل نمی یابد. طبق گزارش Forrester در مورد وضعیت آمادگی برای بازیابی بلایا، اکثر کسب و کارها تحلیل تاثیر کسب و کار را به طور منظم انجام نمی دهند. از آنجایی که BIA به طور خودکار با یک کسب و کار تکامل نمی یابد، باید با هر تغییری که در سراسر سازمان ایجاد می شود، به روز شود. برای کسب و کاری که به سرعت تغییر می کند، این می تواند زمان زیادی را برای یک تحلیلگر کسب و کار داخلی صرف کند. از طرف دیگر، استخدام خدمات فروشندگان شخص ثالث برای ایجاد تحلیل تاثیر کسب و کار به طور منظم می تواند گران باشد.
 • داده های زیادی برای تجزیه و تحلیل گاهی اوقات، دامنه داده های مورد نیاز برای ایجاد تجزیه و تحلیل تأثیر تجاری می تواند بسیار گسترده باشد، که می تواند منجر به تجزیه و تحلیل داده های بیش از حد شود. این معمولاً زمانی اتفاق می‌افتد که تحلیلگرانی که تحلیل تاثیر کسب و کار را انجام می‌دهند، از روش‌شناسی محدوده پروژه نادرست استفاده می‌کنند.
 • مدیران بدون دخالت یک تحلیل تاثیر کسب و کار موثر به راهنمایی مدیریت ارشد و ذینفعان نیاز دارد زیرا آنها بر جزئیات پروژه و گزارش نهایی تحلیل تاثیر کسب و کار نظارت می کنند. یک سازمان به مدیران درگیر نیاز دارد که ارزش صرف زمان و منابع برای ایجاد تحلیل تاثیر کسب و کار را بدانند. این تضمین می‌کند که یک تحلیل تاثیر کسب و کار در جمع‌آوری اطلاعات مناسب مورد نیاز برای حفظ عملکردهای ضروری کسب‌وکار موفق خواهد بود.
 • اهداف زمان بازیابی نادرست هنگام ایجاد یک BIA، اهداف زمان بازیابی باید با BCP یک سازمان، با برنامه‌ها و فرآیندهای حیاتی که در بالای تلاش‌های بازیابی فهرست شده‌اند، همراستا باشند. با این حال، گاهی اوقات کسب و کارها ممکن است اهداف بازیابی را با اولویت بالا یا پایین بدون توجیه مناسب تعیین کنند، که می تواند باعث از دست دادن کارایی تحلیل تاثیر کسب و کار شود.
برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا