MBA چیست؟ همه چیز درباره مدرک و دوره MBA

“MBA چیست؟ دوره MBA یا مدیریت کسب و کار مدیریتی (Master of Business Administration) به همراه خود محبوبترین مدرک کارشناسی ارشد مدیریت در جهان را دارد. این مدرک عمومی به شما دانش مدیریت اساسی را ارائه می‌دهد؛ به این معنی که شما به یک دید جامع از تجارت در زمینه‌هایی مانند بازاریابی، مالی و حسابداری دست پیدا خواهید کرد.

MBA چیست

فارغ‌التحصیلان معروف MBA شامل مدیران عامل شرکت‌های چندملیتی، کارآفرینان موفق و رؤسای جمهور سابق می‌شوند که همه آن‌ها دارای مدرک MBA هستند؛ مانند جورج دبلیو بوش، مایکل بلومبرگ، تیم کوک، ساتیا نادلا، ساندار پیچای و شریل سندبرگ.

MBA چیست؟

MBA مخفف Master of Business Administration است. این عبارت اولین بار توسط دانشکده مدیریت دانشگاه هاروارد در سال ۱۹۰۸ معرفی شد و در دانشکده‌های بازرگانی در سراسر جهان ارائه می‌شود.

داشتن مدرک MBA در رزومه شما به شما کمک می‌کند تا از دیدگاه کارفرمایان متمایز شوید؛ زیرا در طول این دوره، شما دانش کسب و کار خود را توسعه می‌دهید، شبکه حرفه‌ای خود را گسترش می‌دهید و چشم‌انداز شغلی و حقوقی خود را نیز بهبود می‌بخشید.”

“هدف از دوره MBA چه افرادی هستند؟

مهم نیست که شما در چه رشته‌ای تحصیل کرده باشید یا در چه موقعیت شغلی قرار دارید؛ اگر به کارآفرینی فکر می‌کنید و طموح دارید کسب و کار خود را راه‌اندازی کنید، فهرست دروس دوره MBA برای شما بسیار ضروری خواهد بود.

همچنین، اگر در سمت‌های مدیریتی فعالیت می‌کنید یا برای آینده خود همچنین طرح‌ها دارید، گرفتن مدرک MBA می‌تواند به شما کمک کند و همچنین تعامل شما با همکارانتان را بهبود بخشد.

انواع برنامه‌های مدیریت کسب و کار مدیریتی یا MBA

اگرچه در گذشته مدرک کارشناسی ارشد مدیریت بازرگانی تمام وقت همواره مورد علاقه بود، امروزه MBA در اشکال و اندازه‌های مختلفی وجود دارد. مدارس کسب‌وکار برنامه‌های متنوعی از MBA براساس نیازها و مشخصات مختلف دانشجوها ارائه می‌دهند.

MBA تمام وقت چیست؟

MBA تمام وقت یک تجربه بسیار مفید و جامع است که برای دانشجویان یا افرادی که در آغاز مسیر شغلی خود هستند، طراحی شده است. برنامه کارشناسی ارشد مدیریت بازرگانی تمام وقت در انواع فرمت‌های مختلفی ارائه می‌شود و در ایالات متحده به‌عنوان یکی از محبوب‌ترین گزینه‌ها محسوب می‌شود.

MBA پاره وقت چیست؟

MBA پاره وقت به شما امکان می‌دهد کار و تحصیل را همزمان انجام دهید، به این معنی که می‌توانید درآمد خود و فرصت پیگیری برنامه تمام وقت را حفظ کنید. کلاس‌های MBA پاره وقت معمولاً در شیوه‌های مختلفی برگزار می‌شوند، از جمله جلسات آموزشی در ساعات غیر اداری، آخر هفته و یا به صورت ماژولار و قابل تنظیم، و از ترکیب یادگیری آنلاین و حضوری استفاده می‌کنند.”

“MBA اجرایی چیست؟

Executive MBA یک برنامه نیمه وقت است که برای حرفه‌ایان با تجربه و سطح اجرایی بیش از ۱۰ سال طراحی شده است. برنامه های EMBA افراد را در سطح رهبری قرار می‌دهند و بهبود مهارت ها، شبکه سازی و به اشتراک گذاری دانش را ترویج می‌کنند. شرکت کنندگان می‌توانند پروژه‌های حرفه‌ای خود را به کلاس آورده و از تبادل نظر با همکلاسیان خود استفاده کنند.

MBA آنلاین چیست؟

MBA آنلاین یک تجربه نیمه وقت و انعطاف‌پذیر است که به شما اجازه می‌دهد در زمان‌های فراغت خود و از راحتی خانه در دوره آموزشی شرکت کنید. بسیاری از دوره‌های آنلاین MBA اجازه می‌دهند هر ماژول را به صورت جداگانه پرداخت کنید و زمان مطالعه خود را برنامه‌ریزی کنید. مدت زمان کامل دوره MBA آنلاین متفاوت است، اما بیشتر آن‌ها حدود دو سال طول می‌کشد تا به پایان برسد.

تخصص‌های مدیریت کسب و کار مدیریتی

اگرچه کارشناسی ارشد مدیریت بازرگانی یک مدرک عمومی است، اما شما می‌توانید در زمینه‌های خاصی که علاقه‌مند هستید، تخصص داشته باشید.

واع تخصص‌های MBA را ارائه می‌دهند، از جمله مدیریت مراقبت‌های بهداشتی، تجزیه و تحلیل کسب و کار، کارآفرینی، مالی، بازاریابی و منابع انسانی.

این مراکز معمولاً برنامه‌های اصلی مدیریت کسب و کار مدیریتی را با تخصص‌های مرتبط با زمینه مورد علاقه شما ترکیب می‌کنند. شما می‌توانید این دو مدرک را در اکثر دانشکده‌های بازرگانی اخذ کنید، به عنوان مثال، می‌توانید MBA خود را با کارشناسی ارشد مدیریت تخصصی یا برنامه‌های مشترک دانشکده‌های حقوق و تجارت ترکیب کنید.”

دوره‌های MBA و برنامه درسی

برنامه درسی MBA معمولاً به دو بخش تقسیم می‌شود:

1. دوره‌های اصلی که شامل مبانی مدیریت عمومی هستند و عبارتند از: حسابداری، ارتباطات تجاری، اخلاق کسب‌وکار، استراتژی کسب‌وکار، تجزیه‌وتحلیل داده‌ها، اقتصاد، دارایی، مالیات، سرمایه‌گذاری، رهبری، بازاریابی و عملیات.

2. دوره‌های انتخابی که به شما امکان می‌دهند مواردی را انتخاب کنید که با اهداف شغلی شما بهترین تطابق را دارند. معمولاً قبل از انتخاب دروس انتخابی، در نیمه دوم برنامه، مطالعه برنامه درسی اصلی را انجام می‌دهید.

دوره‌های انتخابی شامل موضوعات گسترده‌ای از مدیریت منابع انسانی، مدیریت غیرانتفاعی، کارآفرینی، پایداری و مسئولیت اجتماعی تا موضوعات پیشرفته مانند هوش مصنوعی و بلاک‌چین می‌شوند.

روش تدریس در دوره مدیریت کسب و کار مدیریتی

بیشتر دوره‌های مدیریت کسب و کار مدیریتی با استفاده از روش مطالعه موردی تدریس می‌شوند که توسط مدرسه بازرگانی هاروارد معروف است. در این روش، دانشجویان مطالعات موردی موفقیت یا شکست‌های تجاری را پیش از بحث در کلاس

 مورد تجزیه‌وتحلیل قرار می‌دهند.

در طول این دوره، شما نه فقط تئوری کسب‌وکار را یاد می‌گیرید، بلکه قبل از استفاده از آموخته‌های خود در پروژه‌های گروهی یا حتی پروژه‌های مشاوره در دنیای واقعی، آن‌ها را تحلیل می‌کنید. علاوه براین، می‌توانید خود را در تمام جنبه‌های زندگی بسنجید.”

تجربه دانشجویی در MBA

پاسکال میشلز، فارغ‌التحصیل سابق دوره MBA، تجربه خود را به این شکل توصیف می‌کند: «خصوصیت بی‌رحمانه‌ی MBA این است که در ابتدا برای بهبود مهارت‌های شغلی تلاش می‌کنید، اما در طول این تجربه، تعامل شما با افراد جذاب، پرانرژی و الهام‌بخش بسیار است. بخش مهمی از این دوره واقعاً درباره آن افراد است که با آنها آشنا می‌شوید؛ این امر باعث رشد شخصی شما می‌شود.»

فرصت‌های شغلی پس از دریافت مدرک MBA

با دریافت مدرک MBA، چه مسیرهای شغلی می‌توانید انتخاب کنید؟ کارفرمایان علاقه‌مند به استخدام فارغ‌التحصیلان MBA هستند. فارغ‌التحصیلان مدیریت بازرگانی می‌توانند در صنایع مختلف از مراقبت بهداشتی تا سازمان‌های غیرانتفاعی فعالیت کنند و بسیاری از آنها کسب‌وکارهای خود راه‌اندازی می‌کنند.

این مدرک تقریباً برای هر شغلی که در ذهنتان باشد، مفید است و شما را برای اشتغال در صنایع و نقش‌های مختلف آماده می‌کند. برخی از مشاغل معمولی که با مدرک MBA قابل تحقق هستند عبارتند از:

1. مدیر مالی

2. مشاور مالی

3. مدیر منابع انسانی

4. بانکدار سرمایه‌گذاری

5. مدیر فناوری اطلاعات

6. تحلیلگر مدیریت

7. مشاور مدیریتی

8. مدیر بازاریابی

9. مدیر عملیات”

“آیا دریافت مدرک MBA می‌تواند درآمد شخص را افزایش دهد؟

با توجه به مجموعه‌ای از آمار و گزارشات، مؤسسات آموزشی معتقدند که دوره و مدرک MBA می‌تواند به شما کمک کند تا درآمدتان را بهبود بخشید. فارغ‌التحصیلان با مدرک کارشناسی ارشد مدیریت بازرگانی عموماً در مقایسه با رشته‌های دیگر، درآمدی بالاتری داشته باشند.

اندازه‌گیری تأثیر شرکت در دوره مدیریت کسب و کار مدیریتی بر کیفیت زندگی کاملاً به تمرکز و تاثیری که شما در فرآیند یادگیری داشته باشید و نیز به اندازه‌ای که توانسته‌اید آموخته‌های خود را در عمل به کار بگیرید بستگی دارد. هرچند که مزایای دوره‌های آموزشی مدیریت کسب‌وکار به طور کلی به ویژگی‌ها و تلاش فرد و همچنین به یادگیری و تلاش او وابسته است.”

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 1 میانگین: 5]

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا