تعریف Gemba Walk چیست؟ – 4 روش یک پیاده روی موثر در سازمان

تعریف Gemba Walk چیست؟. پیاده روی Gemba یک روش مدیریت ایمنی است که در صنایع تولیدی برای افزایش کارایی استفاده می شود. مدیران توسط پیاده سازی سیستم مدیریت پیاده روی Gemba حرکت خود را در سراسر طبقه تولید انجام می دهند تا فرآیند تولید را مشاهده کنند و از کارمندان اطلاعات کسب کنند. هدف از پیاده روی شناسایی فرصت هایی برای کاهش فعالیت های بیهوده و کشف راه های دیگر برای بهبود بهره وری است.

تعریف Gemba Walk چیست؟ - 4 روش یک پیاده روی موثر در سازمان

کلمه “Gemba” یک واژه امانتی ژاپنی است که در اصل به معنای “مکان واقعی” است. در زمینه تولید، طبقه تولید مکان واقعی است. پیاده‌روی Gemba، مانند بسیاری از عناصر متدولوژی‌های تولید ناب، توسط مدیران تویوتا به عنوان بخشی از رویکرد آن شرکت برای بهبود مستمر (سیستم تولید تویوتا) توسعه داده شد.

پیاده‌روی‌های ایمنی Gemba را می‌توان با پیاده‌روی‌های ایمنی سنتی مقایسه کرد، که نوعی ممیزی ایمنی است که در آن مدیریت از طبقه ایمنی بازدید می‌کند تا از نظر نقض انطباق نظارت کند. پیاده‌روی Gemba با این رویکرد متفاوت است، زیرا آنها بر روی انطباق تمرکز نمی‌کنند، بلکه بر درک رویه‌هایی که در طبقه تولید انجام می‌شوند برای شناسایی مناطق بالقوه برای بهبود ایمنی تمرکز می‌کنند.

Gemba علاوه بر عناصر رصدی خود، در تعامل با کارکنان در طبقه تولید نیز استرس دارد. هدف از این سؤالات صرفاً جمع آوری اطلاعات نیست، بلکه اجازه دادن به مدیران اجرایی برای گفتگو مستقیم با کارکنان در مورد عناصر ایمنی در محل کار است که کارکنان احساس می کنند مهم ترین هستند.

پیاده‌روی‌های ایمنی Gemba را می‌توان با پیاده‌روی‌های ایمنی سنتی مقایسه کرد، که نوعی ممیزی ایمنی است که در آن مدیریت از طبقه ایمنی بازدید می‌کند تا از نظر نقض انطباق نظارت کند. پیاده‌روی Gemba با این رویکرد متفاوت است، زیرا آنها بر روی انطباق تمرکز نمی‌کنند، بلکه بر درک رویه‌هایی که در طبقه تولید انجام می‌شوند برای شناسایی مناطق بالقوه برای بهبود ایمنی تمرکز می‌کنند.

پیاده روی Gemba به عنوان بخشی از روش های مدیریت ناب و شش سیگما استفاده می شود که هر دو بر نیاز به سطح بالایی از ایمنی کارگران به عنوان عنصری از بهره وری تاکید دارند. روش ناب تأکید خاصی بر استفاده از «راه‌های ایمنی ناب Gemba» به عنوان ابزاری برای افزایش ایمنی در این روش دارد.

Gemba walk چیست؟

Gemba به معنای “مکانی که در آن ارزش ایجاد می شود” است. ایده ساده است. اگر می خواهید کسب و کار خود را بهبود بخشید، باید در مورد فرآیندهای خود، افراد، مشتریان خود بیشتر بدانید، باید خودتان بروید و ببینید.

مدیران و رهبران کسب و کار امروزه اغلب از کار واقعی توسط ساختارهای شرکتی جدا هستند. آنها روند را ندیده اند. آنها با هیچ مشتری صحبت نکرده اند. و حتی با افرادی که کار را روزانه انجام می دهند صحبت نمی کنند.

هنگامی که شما تصمیمات را کاملاً از راه دور می‌گیرید – هیچ درک واقعی از آنچه اتفاق می‌افتد وجود ندارد. اغلب این باعث درد بیشتر مشتریان و کارمندان می شود. اگر می‌خواهید تفاوت ایجاد کنید، بروید و خودتان ببینید و بیاموزید که کارمندانتان برای خوشحال کردن مشتریان چه کارهایی را باید انجام دهید.

Gemba همچنین مکانی است که فقط برای یادگیری، بلکه برای رهبری دیگران به آن می روید. اینجا جایی است که افراد خود را آموزش می دهید، روی یادگیری همکاران سرمایه گذاری می کنید و زمانی را صرف تعامل مستقیم با مشتریان خود می کنید.

برای تکمیل ایده Gemba، تویوتا کلمه “genchi gembustsu” مرتبط را اضافه می کند تا بر معنای تحت اللفظی “چیز واقعی” و همچنین مکان واقعی تأکید کند. رئیس فوجیو چو می‌گوید که رهبران لاغر سه کار را انجام می‌دهند: «برو ببین، دلیلش را بپرس، احترام بگذار».

پیاده روی Gemba چیست؟

پیاده روی Gemba چیست؟

Gemba Walk یک راهپیمایی در محل کار است که هدف آن مشاهده کارکنان، پرسش در مورد وظایف آنها و شناسایی دستاوردهای بهره وری است. Gemba Walk از کلمه ژاپنی “Gemba” یا “Gembutsu” مشتق شده است که به معنای “مکان واقعی” است، بنابراین اغلب به معنای واقعی کلمه به عنوان عمل دیدن محل کار واقعی تعریف می شود. پیاده روی gemba یک روش ساده و در عین حال قدرتمند است که توسط کارفرمایان برای ارتقای بهبود مستمر انجام می شود.

پیاده روی ایمنی Gemba چیست؟

پیاده روی ایمنی Gemba یا پیاده روی ایمنی Gemba، به سادگی یک پیاده روی ایمنی است که با روش Gemba ادغام شده است. پیاده روی ایمنی Gemba بر بهبود مستمر ایمنی با مشاهده اقدامات مورد نیاز برای تکمیل وظایف روزانه و تعیین راه‌هایی برای ایمن‌تر کردن کار تأکید دارد. در حالی که هدف یک پیاده‌روی ایمنی معمولی در سایت حفظ انطباق با استانداردهای ایمنی است، پیاده روی ایمنی Gemba بر جستجوی فرصت‌هایی برای بهبود مستمر ایمنی محل کار تمرکز دارد.

چرا پیاده روی Gemba مهم است؟

Gemba Walks چه در محل و چه از راه دور و با یا بدون محدوده ایمنی مهم است زیرا به مدیران و رهبران این امکان را می‌دهد تا ببینند فرآیندها در سطح عملیاتی چگونه است. Gemba Walks به حذف فرضیات نادرست در مورد نیروی کار کمک می کند و تغییراتی را با تأثیر مثبت پایدار ایجاد می کند. Gemba Walks که در تویوتا توسعه یافته است، می‌تواند سازمان‌ها را برای حفظ تلاش‌های بهبود مستمر توانمند کند و به حل قطع ارتباط بین دیدگاه رهبری و اجرای فرآیندها در عملیات کمک کند.

مزایای پیاده سازی سیستم مدیریت Gemba Walk چیست؟

اجرای Gemba Walk بهترین فرصت برای توجه به ایده های خوب، بازخوردها، شکایات و مسائل موجود در محل کار است. جدای از رفتن به جایی که کار واقعی اتفاق می افتد و تعامل فعالانه با کارمندان، در زیر بهترین مزایای پیاده سازی و یادگیری از Gemba Walks به صورت دوره ای ذکر شده است:

 • تعهد مدیریت را نسبت به توسعه حرفه ای نشان دهید
 • روحیه کارکنان را تقویت کنید زیرا به آنها اهمیت می دهید و برای کار آنها ارزش قائل هستید
 • تغییراتی را ارائه دهید که به راحتی توسط کارگران پذیرفته شود
 • فرهنگ بهبود، گشودگی، همکاری و کار گروهی را پرورش دهید
 • ساده کردن عملیات در سطوح مختلف در سازمان ها، صرفه جویی در زمان و هزینه

چگونه یک پیاده روی Gemba انجام دهیم

در حالی که فرآیندها برای هر شرکت منحصر به فرد است، هر سازمانی که مایل به اجرای Gemba Walk باشد می تواند با مراحل زیر هدایت شود:

1. به تیم یا کارمند اجازه دهید که مورد توجه قرار گیرد

  ایده‌آل است که تیم یا کارمندانی که مشاهده می‌شوند، زودتر از موعد درباره پیاده‌روی Gemba که انجام می‌شود و دلیل انجام چنین چیزی – که کارآمدتر کردن کار و به حداکثر رساندن تأثیر آنها است، مطلع شوند. خروجی این به کارمندان کمک می کند تا راحت تر باشند و در انجام روال معمول خود طبیعی تر باشند و بینش واقعی تری از آنچه واقعاً در محل کار روزانه اتفاق می افتد به ناظر ارائه دهد.

2. سوالات را برای به دست آوردن اطلاعات مورد نیاز خود آماده کنید

  Gemba Walk در مورد مشاهده فرآیندها و کارکنان و پرسیدن سؤالات درست است که می تواند منجر به درک بهتر عملیات شود. با در نظر گرفتن بهبود به عنوان هدف نهایی، ناظر می تواند سؤالاتی را قبل از پیاده روی Gemba آماده کند و همچنین تکنیک هایی مانند 5 Why’s را برای به دست آوردن اطلاعات مرتبط در طول پیاده روی Gemba به کار گیرد.

3. فقط رعایت کنید؛ دخالت نکن

  هدف مشاهده و جمع‌آوری اطلاعات است، نه تغییر چیزی در محل یا فراخوانی انحرافات در طول پیاده‌روی واقعی Gemba. آخرین چیزی که می خواهیم اتفاق بیفتد این است که این تصور را ایجاد کنیم که کارمندان در طول پیاده روی Gemba مورد انتقاد قرار می گیرند. این به ایجاد اعتماد و جلوگیری از ناراحتی در بین کارکنان کمک می کند زیرا این ایده را تقویت می کند که Gemba Walk در واقع برای مشاهده با هدف بهبود فرآیندها است.

4. مشاهدات را ثبت کنید

  نمی توان به اندازه کافی تاکید کرد که ثبت سوابق برای Gemba Walks چقدر مهم است زیرا هر پیشرفتی که انجام می شود به آنچه در طول مشاهده ثبت می شود متکی است.

ایزو 17060 ویژه ارزیابی انطباق چیست

روند پیاده روی Gemba Walk چگونه است؟

بدون شک Gemba Walk یکی از مهمترین اصول کایزن یا فلسفه و روش ژاپنی بهبود مستمر است. یک گام کلیدی در فرآیند Gemba Walk این است که مطمئن شوید اطلاعات جمع‌آوری‌شده را به طور منظم دنبال می‌کنید تا همه چیز را در مسیر خود نگه دارید. در اینجا نحوه انجام یک پیاده روی Gemba همراه با چند نکته و توصیه مفید برای یک فرآیند موثر آورده شده است:

مناطق دارای شکاف KPI را اولویت بندی کنید

از طریق Gemba Walks، فرصت‌های بهبود آسان‌تر شناسایی می‌شوند. مناطقی که ممکن است نیاز به توجه داشته باشند را اولویت بندی و برجسته کنید. جمع آوری داده ها از طریق نمودارهای بهبود به عنوان پایه. علاوه بر این، تعیین کنید که مناطق هدف شما کجا خواهد بود یا فرآیندهای هدف شما چه خواهد بود.

در مورد “شاخص کلیدی عملکرد (KPI)بیشتر بخوانید.

از چک لیست های دیجیتال استفاده کنید

چک لیست های دیجیتال ابزارهای موثری برای انجام روش های کارآمد جمع آوری داده ها هستند. دلیل اصلی انجام Gemba Walks مشاهده و ثبت ورودی است. چک لیست های پیاده روی Gemba همچنین می توانند به عنوان راهنما برای اطمینان از رعایت، درخواست و ثبت همه نکات عمل کنند. همچنین می توانید از چک لیست ها در موارد دیگر مانند انجام بازرسی های ایمنی، ممیزی 5S و موارد دیگر استفاده کنید.

برای پیاده روی Gemba خود برنامه ریزی کنید

هرگز پیاده روی Gemba را در محل انجام ندهید. کارمندان ممکن است احساس ناراحتی کنند و فکر کنند که کار اشتباهی انجام داده اند. پیاده روی Gemba خود را برنامه ریزی کنید و به کارگران درگیر در مورد آن اطلاع دهید. اجرای پیاده روی Gemba یک بار در هفته در هر بخش برای حدود 45 دقیقه ایده آل است.

سوالات مهم بپرسید

پرسیدن مرتبط ترین و مهم ترین سوالات در طول پیاده روی Gemba منجر به یک جلسه تعاملی با کارمندان می شود و به ایجاد رابطه مثبت بین مدیران و کارکنان کمک می کند. با پرسیدن سوالات درست متوجه می شوید که شکاف ها کجا هستند. وضعیت اولویت‌ها و برنامه‌های اقدام و اینکه آیا برای تصویب KPIهای خاص و برنامه‌های بهبود کارآمد هستند را بررسی کنید.

یادداشت بردارید و عکس بگیرید

یافته های خود را بنویسید و با عکس گرفتن از آنچه دیدید و مشاهده کردید، آنها را تجسم کنید. با نوشتن مشاهدات و عکس گرفتن، احتمال بیشتری وجود دارد که درگیر بحث و تأمل شوید. مهم‌تر از همه، به شما کمک می‌کند الگوهایی را تشخیص دهید که ممکن است بعداً نیاز به بازسازی موارد عملی داشته باشند.

یادگیرنده باشید و احترام بگذارید

مدیران و رهبران باید نگرش مناسب را هنگام اجرای پیاده روی Gemba نشان دهند. به یاد داشته باشید که این در مورد فرآیند است و نه در مورد کارگر. از دادن پیشنهاد یا به اشتراک گذاشتن نظرات شخصی خود بپرهیزید، بلکه مراقب باشید و چیزهای جدیدی از بینش کارگر بیاموزید. در مورد کار به خوبی انجام شده بازخورد مثبت ارائه دهید.

تیم را برای بحث در مورد نکات یادگیری جمع کنید

پس از پایان پیاده‌روی Gemba، آنچه را که از این فعالیت آموخته‌اید، از جمله مسائل، مبارزات و شکاف‌هایی که نیاز به اقدام و حل فوری دارند، دنبال کنید و به اشتراک بگذارید. این مرحله برای اثبات طرح هایی برای بهبود فرآیند است. تصمیم بگیرید که کدام فرآیندها باید باقی بمانند و کدام یک اصلاح شوند.

چند وقت یکبار باید پیاده روی Gemba انجام دهید؟

تعداد دفعات پیاده روی Gemba بسته به اهداف شرکت، اندازه تیم، تسهیل کننده ها و نتایج متفاوت است. برای مثال، اگر یکی از اهداف شما به‌عنوان یک کسب‌وکار، دستیابی مداوم به اهداف کیفی است، ممکن است اجرای Gemba Walks را بیشتر از استانداردهای صنعتی مانند فصلی، ماهانه یا هفتگی در نظر بگیرید.

به همین ترتیب، سازمان‌های بزرگ ممکن است بیشتر از شرکت‌های کوچک و متوسط، پیاده‌روی Gemba را انجام دهند زیرا تعداد حوزه‌های بیشتری برای بهبود وجود دارد. همچنین بر این اساس است که چه کسی یک Gemba Walk را انجام می دهد، مانند یک مدیر شعبه می تواند بیشتر از یک مدیر عملیات به Gemba برود.

در نهایت، یکی از بزرگترین عوامل در تعیین تعداد دفعات پیاده روی Gemba احتمالاً نتایج است. تجزیه و تحلیل نتایج پس از اعمال بهبودهای خاص می‌تواند به سازمان کمک کند تا برای دستیابی به کارایی عملیاتی بهینه، تعداد دفعات پیاده روی Gemba را تنظیم کند.

در مورد “مدیریت کیفیت جامع (TQM) چیست و چرا مهم استبیشتر بیاموزید.

چرا؟ شرح در تصویر

سوالات مهم هنگام پیاده وری Gemba چیست؟

پرسیدن سوالات مهم یکی از حیاتی ترین مراحل در روند Gemba Walk است. برای اطمینان از یک پیاده‌روی مؤثر Gemba، تسهیل‌گران باید با فرمول‌بندی سؤالات به خوبی طراحی شده در یک چک لیست و پرسش از آنها به شیوه‌ای راه‌حل‌گرا به جای تلاش برای سرزنش کردن، آماده شوند. سوالات Gemba Walk زیر را در نظر بگیرید:

 • شما مسئول چه چیزی هستید؟
 • چگونه این وظیفه با اهداف شرکت همخوانی دارد؟
 • استاندارد این کار چیست؟
 • چگونه یاد گرفتید که این کار را کامل کنید؟
 • چرا این کار خاص را اینطور انجام می دهید؟
 • اگر آن را به روش خود می‌دانستید، چگونه این کار را انجام می‌دادید؟
 • اگر تجهیزات، ابزار یا مواد در دسترس نباشند چه اتفاقی می‌افتد؟
 • به نظر شما چرا این کار باید به طور موثر تکمیل شود؟
 • چگونه می توانم به حذف مسدود کننده ها برای خروجی با کیفیت بالا کمک کنم؟
 • به نظر شما چه سوالات دیگری باید می پرسیدم؟

راه موثر برای پیاده روی Gemba چیست؟

یکی از سوالات متداول در مورد Gemba Walks این است که آیا روش بهبود فرآیند واقعاً مؤثر است یا خیر. در زیر مقایسه ای از نحوه ظاهر یک Gemba Walk موثر در مقابل یک Gemba Walk که اجرا نشده و در نتیجه ناکارآمد است آورده شده است:

پیاده روی موثر Gembaپیاده روی بی اثر Gemba
نظارت کارکنان را در محل کار واقعی انجام دهیدایجاد فرضیات یا جمع آوری اطلاعات در یک کنفرانس یا اتاق جلسه
مشاهدات انجام دهید و فرآیندهای در حال انجام را یادداشت کنیدقضاوت در مورد کار کارکنان و فکر کردن در مورد آنچه که باید اصلاح شود
از کارگران بینش بگیرید و از آن بیاموزیدعیب یابی به جای مشاهده فرآیندها
بپرسید چه رویکردها و روش هایی به خوبی کار می کنند و کدامیک نیاز به بهبود دارندارائه نظر شخصی و نشان دادن سوگیری

نمونه پیاده روی Gemba

صرفاً به این دلیل که سازمان‌ها می‌خواهند از یک پیاده‌روی Gemba بهره ببرند و نتایج را به حداکثر برسانند، به این معنی نیست که می‌توان آن‌ها را با انجام روز به روز به اصطلاح «Gemba Walks» به دست آورد. مدیریت نباید به خاطر انجام Gemba Walk به پیاده روی Gemba برود.

دکتر دبلیو ادواردز دمینگ (1)، یکی از کارشناسان برجسته مدیریت کیفیت در جهان، گفت که:

 “مدیریت با قدم زدن در اطراف” به ندرت موثر است زیرا کسی در مدیریت، در حال قدم زدن در اطراف، ایده کمی در مورد سؤالاتی که باید بپرسد، ندارد و معمولاً مکث نمی کند. به اندازه کافی در هر نقطه ای برای دریافت پاسخ درست.

پرسش های متداول

تعریف Gemba Walk چیست؟

Gemba یک اصطلاح ژاپنی است که مخفف و به معنای “مکان واقعی” یا “مکان واقعی” است که در آن کار انجام می شود و ارزش تولید می شود. در یک راه اندازی کسب و کار، Gemba می تواند به مکان هایی مانند کف کارخانه، منطقه تولید، سایت فروش و هر مکان دیگری که کارکنان به طور مستقیم درگیر تولید محصولات یا ارائه خدمات به مشتریان هستند اشاره کند.

چه کسی پیاده روی Gemba را انجام می دهد؟

پیاده روی Gemba معمولاً توسط مدیران، سرپرستان یا سایر رهبران یک شرکت انجام می شود که مسئول نظارت بر تیم ها، تولید آنها و فرآیندهای تجاری مختلف انجام شده در یک مکان خاص هستند. این تکنیک مدیریت ناب همچنین می‌تواند توسط شخصی انجام شود که می‌خواهد درک بهتری از نحوه انجام کار و چگونگی بهبود بیشتر آن داشته باشد. در نتیجه، تمام سطوح مدیریت تشویق می شوند تا از Gemba Walks برای حذف ضایعات در عملیات تجاری استفاده کنند.

سوالات مهم هنگام پیاده وری Gemba چیست؟

–         شما مسئول چه چیزی هستید؟
–         چگونه این وظیفه با اهداف شرکت همخوانی دارد؟
–         استاندارد این کار چیست؟
–         چگونه یاد گرفتید که این کار را کامل کنید؟
–         چرا این کار خاص را اینطور انجام می دهید؟
–         اگر آن را به روش خود می‌دانستید، چگونه این کار را انجام می‌دادید؟
–         اگر تجهیزات، ابزار یا مواد در دسترس نباشند چه اتفاقی می‌افتد؟
–         به نظر شما چرا این کار باید به طور موثر تکمیل شود؟
–         چگونه می توانم به حذف مسدود کننده ها برای خروجی با کیفیت بالا کمک کنم؟
–         به نظر شما چه سوالات دیگری باید می پرسیدم؟

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا