3 روش برای اندازه گیری ریسک کسب و کار

3 روش برای اندازه گیری ریسک کسب و کار چیست؟. شما می توانید ریسک کسب و کار خود را با استفاده از نسبت حاشیه سهم، نسبت اثر اهرم عملیاتی، نسبت اهرم مالی و نسبت اهرم ترکیبی اندازه گیری کنید. این نسبت ها از هزینه های ثابت، بدهی و فروش کسب و کار شما برای محاسبه ریسک کسب و کار استفاده می کنند.

3 روش برای اندازه گیری ریسک کسب و کار

ریسک‌های بالقوه‌ای که یک شرکت با آن مواجه است را می‌توان به روش‌های مختلفی تحلیل کرد. سود در معرض خطر (EAR)، ارزش در معرض خطر (VAR) و ارزش اقتصادی حقوق صاحبان سهام (EVE) از رایج ترین موارد هستند و هر معیار برای ارزیابی تغییرات ارزش بالقوه در یک دوره مشخص استفاده می شود. مقاله اندازه گیری ریسک کسب و کار توسط ایران گواه برای شما نگارش شده است.

آنها به ویژه برای شرکت ها یا سرمایه گذاران در شرکت هایی که در سطح بین المللی فعالیت می کنند مهم هستند. به این دلیل که در حالی که بیشتر شرکت ها با ریسک نرخ بهره مواجه هستند، شرکت هایی که در خارج از کشور فعالیت می کنند با ریسک های چندگانه نرخ بهره مواجه هستند.

ریسک کسب و کار چیست

نکات کلیدی اندازه گیری ریسک کسب و کار

  • سرمایه گذاران می توانند ریسک را به روش های مختلف اندازه گیری کنند، از جمله سود در معرض خطر (EAR)، ارزش در معرض خطر (VAR) و ارزش اقتصادی حقوق صاحبان سهام (EVE).
  • سود در معرض خطر مقداری است که درآمد خالص ممکن است به دلیل تغییر در نرخ بهره در یک دوره مشخص تغییر کند.
  • ارزش در معرض ریسک، آماری است که سطح ریسک را در یک شرکت، پورتفولیو یا موقعیت در یک دوره زمانی خاص اندازه گیری و کمیت می کند.
  • ارزش حقوق صاحبان سهام برای مدیریت دارایی های بانک استفاده می شود و نشان دهنده سطح قرار گرفتن در معرض ریسک نرخ بهره است.

3 روش برای اندازه گیری ریسک کسب و کار چیست؟

3 روش برای اندازه گیری ریسک کسب و کار به شرح زیر است:

  1. سود در معرض خطر (EAR)
  2. ارزش در معرض خطر (VAR)
  3. ارزش اقتصادی سهام (EVE)

در ادامه به 3 روش برای اندازه گیری ریسک کسب وکار می پردازیم.

سود در معرض خطر (EAR)

سود در معرض خطر (EAR) مقدار تغییر در درآمد خالص ناشی از تغییرات نرخ بهره در یک دوره مشخص است. این به سرمایه گذاران و متخصصان ریسک کمک می کند تا تأثیری را که تغییر در نرخ بهره بر وضعیت مالی و جریان نقدی شرکت می گذارد، درک کنند.

محاسبه EAR شامل اقلام ترازنامه ای است که به تغییرات نرخ بهره حساس تلقی می شوند و جریان های نقدی درآمد یا هزینه ایجاد می کنند. به عنوان مثال، یک بانک ممکن است 95% اطمینان داشته باشد که انحراف از درآمد مورد انتظار ناشی از تغییر در نرخ بهره، از تعداد معینی دلار در طول یک دوره معین تجاوز نخواهد کرد. این درآمد آن در معرض خطر است.

ارزش در معرض خطر (VAR)

ارزش در معرض خطر (VAR) تغییر کلی ارزش را در طی یک دوره مشخص در درجه خاصی از اطمینان اندازه گیری می کند. این ریسک مالی مرتبط با ارزش کل یک شرکت را اندازه گیری می کند، که موضوعی بسیار گسترده تر از ریسک نرخ بهره برای جریان نقدی آن است. مدل ارزش در معرض ریسک، میزان حداکثر زیان احتمالی را در یک دوره مشخص اندازه گیری می کند.

VAR همیشه با یک فاصله اطمینان محاسبه می شود تا اطمینان از ضرر را نشان دهد.

به عنوان مثال، یک مدیر ریسک تعیین می کند که یک شرکت دارای 5٪ ارزش یک ساله در معرض خطر 10 میلیون دلار است. این مقدار نشان می دهد که 5 درصد احتمال دارد که شرکت بیش از 10 میلیون دلار در یک سال از دست بدهد. با توجه به فاصله اطمینان 95٪، حداکثر ضرر نباید در طول یک سال از 10 میلیون دلار تجاوز کند.

ارزش اقتصادی سهام (EVE)

ارزش اقتصادی حقوق صاحبان سهام (EVE) اساساً در بانکداری مورد استفاده قرار می گیرد و مقداری را اندازه گیری می کند که کل سرمایه یک بانک ممکن است به دلیل نوسانات نرخ بهره تغییر کند. این یک معیار اقتصادی بلند مدت است که برای ارزیابی میزان قرار گرفتن در معرض ریسک نرخ بهره استفاده می شود.

برخلاف سود در معرض خطر و ارزش در معرض خطر، یک بانک از معیار ارزش حقوق صاحبان سهام برای مدیریت دارایی ها و بدهی های خود استفاده می کند.

ارزش اقتصادی حقوق صاحبان سهام یک محاسبه جریان نقدی است که ارزش فعلی جریان های نقدی مورد انتظار بدهی ها را از ارزش فعلی تمام جریان های نقدی مورد انتظار دارایی ها کم می کند.

این مقدار به عنوان تخمینی از کل سرمایه هنگام ارزیابی حساسیت کل سرمایه به نوسانات نرخ بهره استفاده می شود. یک بانک ممکن است از این معیار برای ایجاد مدل هایی استفاده کند که نشان می دهد چگونه تغییرات نرخ بهره بر کل سرمایه آن تأثیر می گذارد.

ایزو 30408 ویژه مدیریت منابع انسانی

نتیجه گیری

دانستن اینکه روی چه دارایی هایی سرمایه گذاری کنید می تواند دشوار باشد. اطلاعات مالی زیادی وجود دارد که باید از آنها عبور کرد و زمینه های مختلفی برای درک وجود دارد. همه سرمایه‌گذاران سعی می‌کنند دارایی‌هایی را که فکر می‌کنند قدردانی می‌کنند انتخاب کنند و برایشان سود کسب کنند، اما همیشه آسان نیست.

معیارهای مالی زیادی وجود دارد که سرمایه گذاران می توانند از آنها برای کمک به سفر خود استفاده کنند. EAR، VAR، و EVE سه مورد هستند که زوایای متفاوتی را در مورد ارزش گذاری برای سرمایه گذار فراهم می کنند که می تواند در تصمیم گیری کمک کند.

پرسش های متداول

چگونه می توانم ریسک را اندازه گیری کنم؟

در امور مالی و سرمایه گذاری راه های زیادی برای اندازه گیری ریسک وجود دارد. برخی از رایج‌ترین روش‌ها برای اندازه‌گیری ریسک شامل انحراف استاندارد است که پراکندگی نتایج را از مقدار مورد انتظار اندازه‌گیری می‌کند. نسبت شارپ که بازده سرمایه گذاری را در رابطه با ریسک آن اندازه گیری می کند و بتا که به ریسک سیستماتیک یک سرمایه گذاری برای کل بازار می پردازد.

انواع مختلف ریسک کسب و کار چیست؟

کسب و کارها در طول عمر کاری خود با خطرات زیادی مواجه می شوند. این ریسک‌ها شامل ریسک‌های مالی، ریسک‌های اقتصادی، ریسک‌های عملیاتی، ریسک‌های شهرت، ریسک‌های تقلب، و ریسک‌های نظارتی/تطبیق هستند. روش‌هایی برای کاهش همه این ریسک‌ها وجود دارد که کسب‌وکارها باید به اجرا درآورند.

تحمل ریسک چیست؟

تحمل ریسک اندازه گیری میزان ریسکی است که سرمایه گذار مایل به پذیرش آن است. از نظر تئوری، هر چه ریسک بالاتر باشد، بازده بیشتر و همچنین احتمال ضرر بیشتر است. سرمایه گذارانی که تحمل ریسک بالایی دارند، به امید به دست آوردن بازدهی بالا، مایل به پذیرش ریسک بیشتری هستند، مانند سرمایه گذاری در محصولات پرریسک تر. سرمایه‌گذاران با تحمل ریسک پایین ترجیح می‌دهند در دارایی‌های مطمئن‌تری مانند اوراق خزانه سرمایه‌گذاری کنند.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 1 میانگین: 5]

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا