ISO 23616 (ایزو ۲۳۶۱۶): حفظ امنیت آتش‌نشانان

دستورالعمل‌های استاندارد ISO 23616 (ایزو ۲۳۶۱۶) به منظور مراقبت و نگهداری مجموعه‌های حفاظتی برای آتش‌نشانان تهیه شده است. این دستورالعمل‌ها به تمیزکردن تجهیزات، حذف مواد آلاینده و تعمیر تجهیزات حفاظت فردی آتش‌نشانان (PPE) می‌پردازد. با رعایت دقیق دستورالعمل‌های این استاندارد، میزان خطراتی که آتش‌نشانان در معرض قرار می‌گیرند، به طرز چشم‌گیری کاهش خواهد یافت. با ایران گواه همراه باشید.

آتش‌نشانان همواره برای حفاظت از جامعه و مردم کار می‌کنند؛ اما در عین حال نباید به مسائل مرتبط با محافظت از خود خودشان بی‌توجه شوند.

هدف اصلی ایزو ۲۳۶۱۶، همان‌طور که پیش‌تر بیان شد، ارائه الزامات، راهنمایی‌ها و توصیه‌هایی در خصوص تمیزکردن، بازرسی و تعمیر تجهیزات حفاظت فردی آتش‌نشانان (PPE) است. این استاندارد معیارهای مشخصی را برای این هدف‌ها تعیین نموده است. اما مهم است به یاد داشته باشیم که ایزو ۲۳۶۱۶ هم‌اکنون موارد زیر را پوشش نمی‌دهد:

  1. لباس محافظ شیمیایی؛
  2. لباس‌های موردنیاز برای محافظت در برابر مواد شیمیایی، بیولوژیکی، رادیولوژیکی و هسته‌ای (CBRN).

به طور خلاصه، ایزو ۲۳۶۱۶ به منظور افزایش ایمنی و حفاظت از آتش‌نشانان تهیه شده است و با رعایت دستورالعمل‌های آن، این قهرمانان بهترین میزان محافظت را خواهند داشت.

ISO 23616 (ایزو ۲۳۶۱۶): حفظ امنیت آتش‌نشانان

بررسی اجمالی ISO 23616 (ایزو ۲۳۶۱۶)

“آتش‌نشان‌ها قهرمان هستند.” این جمله از کودکی در ذهن ما حک می‌کند. آتش‌نشانان روزانه امنیت خود را در خطر می‌اندازند تا جوامع را حفاظت کنند. اما بسیاری از ما، یکی از خطرناک‌ترین جنبه‌های کار آتش‌نشانان را نادیده می‌گیریم؛ لباس‌های حفاظتی که در حین کار به‌کار می‌برند. شبکه پشتیبانی سرطان آتش‌نشانان اعلام کرده است که شرایط شغلی آتش‌نشانان، به‌خصوص زمان طولانی، آن‌ها را در معرض مواد سرطان‌زا قرار می‌دهد و این موضوع باعث ابتلا به سرطان در آن‌ها می‌شود.

استاندارد ISO 23616 نشان می‌دهد که آتش‌نشانان با تنفس و بلعیدن مواد شیمیایی و یا تماس با پوست، در معرض خطر قرار می‌گیرند. اگر پس از آتش‌سوزی تجهیزات حفاظت فردی را به‌درستی تمیز نکنند، سموم مضر می‌تواند وسایل نقلیه، ایستگاه آتش‌نشانی و در نهایت افرادی که از آن‌ها استفاده می‌کنند را آلوده کند.

دیوید متیوز، مدیر شرکت آتش‌نشانی و صنعتی PPE Limited، بیان می‌کند که مواد شیمیایی سرطان‌زا بر روی تجهیزات پناهگاه آتش‌نشانی و لباس‌ها به‌عنوان بزرگ‌ترین تهدید برای سلامت و ایمنی آتش‌نشانان شناخته شده‌اند. زمانی که آتش‌نشانان وسایل حفاظتی خود را به خانه می‌برند، این ذرات می‌توانند به وسایل نقلیه‌های عمومی، خانه‌ها و حتی فرزندان‌شان نیز منتقل شوند و برای آن‌ها خطرناک باشند.

شیوع کووید-۱۹ نیز نقشی مهم در اهمیت حفاظت فردی (PPE) ایفا کرده است. این اوضاع، اهمیت PPE را در بسیاری از محیط‌ها افزایش داده است. با این حال، برخی آتش‌نشانان هنوز لباس‌های خود را به‌صورت نادرست خانه می‌آورند. در حالی که این لباس‌ها باید در محل‌های مخصوص درآورده شده، به‌درستی شسته و دور از دسترس دیگران نگهداری شوند. متیوز بیان می‌کند: “قبل از کووید، ما به‌صورت جدی اهمیت نظافت PPEها را نمی‌دادیم. اما اکنون، افراد آگاه‌تر از خطرات موجود هستند و استانداردهای مرتبط مانند ISO 23616 بیشتر اهمیت دارند. علاوه بر این، دوره‌های آموزشی برای پاک‌سازی تجهیزات ایمنی نیز مؤثر واقع شده‌اند.”

محدوده کاربرد استاندارد ایزو ۲۳۶۱۶

آتش‌نشانان قهرمان هستند.” این جمله از کودکی تا به حال در ذهن ما مانده است. آتش‌نشانان به‌خاطر امنیت جامعه و مردم هر روز زندگی خود را در خطر می‌اندازند. اما یک جنبهٔ حیاتی از کار آن‌ها که به‌نظر می‌رسد اغلب نادیده گرفته می‌شود، لباس‌های محافظی است که در طول کار به‌کار می‌برند. استاندارد ایزو ۲۳۶۱۶ حتی تعمیرات تجهیزات حفاظت فردی (PPE) را پوشش می‌دهد.

کارهایی که انجام آن‌ها به‌نظر ساده می‌آید، مانند دوختن یک تکه نوار بازتابنده به لباس‌های حفاظتی در خانه، می‌توانند جدیٔ ایمنی لباس را به خطر بیاندازند. این دوخت نه‌تنها ممکن است لباس را آسیب دهد و آن را غیرانجام‌پذیر کند، بلکه نخ‌ها هم ممکن است اشتعال‌پذیر باشند. در واقع، هیچ‌گاه PPE را به خانه نباید ببرید، بلکه اشخاص حرفه‌ای در ایستگاه باید از آن‌ها محافظت کنند.

در این زمینه تخصصی، حتی تعمیرکاران و نظافتچی‌ها نیز به آموزش و گواهینامه استاندارد نیاز دارند تا اطمینان حاصل کنیم که تمام تجهیزات حفاظت فردی به‌درستی و با استانداردها مطابقت داده‌شده‌اند.

راسل شفارد، رئیس گروه تخصصی که ایزو ۲۳۶۱۶ را توسعه داده‌اند، توضیح می‌دهد که این استاندارد PPE را به‌عنوان هر چیزی که آتش‌نشانان از سرتاپا بهره می‌برند، پوشش می‌دهد. او می‌افزاید: “هر یک از تجهیزات دارای هدف وظیفهٔ خاصی هستند، اما همه آن‌ها به نظافت و نگهداری مناسب نیاز دارند.”

ISO 23616 (ایزو ۲۳۶۱۶): حفظ امنیت آتش‌نشانان

یک مطالعه انجام‌شده در سال ۲۰۲۰ نشان داد که با توجه به میزان آلودگی سرطان‌زا در هوا و محیط ایستگاه‌های آتش‌نشانی، احتمال ابتلا به سرطان در آتش‌نشانان چندین برابر بیشتر از کارکنان اداری است. به‌ویژه، ماده شیمیایی مقاوم در برابر شعله که با نام PBDE-99 شناخته می‌شود، در اطراف آتش‌نشانان حدود ۷۰ برابر بیشتر از کارکنان اداری است. این بررسی همچنین نقش مهم نظافت تجهیزات حفاظت فردی در پیشگیری از بیماری‌ها را نیز برجسته کرده است.

استاندارد ایزو ۲۳۶۱۶ با استانداردسازی و تدوین خود، یک سیستم قابل‌اعتماد را فراهم می‌کند که توجه به ایمنی و نظافت مناسب تجهیزات حفاظتی برای آتش‌نشانان را تضمین می‌کند. این استاندارد به وسیلهٔ آموزش‌هایی که ارائه می‌شود، از دستیابی به نظافت و ایمنی موثر در تجهیزات محافظتی آتش‌نشانان حمایت می‌کند.

بررسی هزینه‌های استاندارد ایزو ۲۳۶۱۶

استاندارد ایزو ۲۳۶۱۶ در توسعه خود به واقعیت‌های مالی آتش‌نشانان و هزینه‌های مرتبط با این استاندارد توجه ویژه‌ای دارد. زیرا استفاده از یک ارائه‌دهنده خدمات مستقل هزینه‌های بالایی را به همراه دارد و اغلب افراد نمی‌توانند به‌تنهایی این هزینه‌ها را تحمل کنند. به همین دلیل، این استاندارد اهمیت تعادل بین هزینه‌ها و ریسک را به‌طور اساسی مورد تاکید قرار می‌دهد. ایستگاه‌های آتش‌نشانی می‌توانند با اخذ و پیاده‌سازی این استانداردها، تجهیزات و فرایندهای مناسب را به‌صورت سازمانی فراهم کنند.

با اجرای استانداردها، محیط کار برای کارکنان آرامش بخش‌تری می‌شود و سلامت آن‌ها حفظ می‌شود. همچنین، این اقدامات باعث ایجاد ذهنیت مثبت درباره ایمنی کار و مسئولیت‌پذیری سازمان می‌شود.

راسل شپرد می‌گوید: “ترجیح می‌دهم که کارکنان هر روز هفته لباس‌های تمیز بپوشند و پس از رسیدن به مدت معینی یا به‌میزانی که سازندگان PPE مشخص می‌کنند، آن‌ها را تعویض کنند.”

ISO 23616 (ایزو ۲۳۶۱۶): حفظ امنیت آتش‌نشانان

به طور خلاصه، استاندارد ایزو ۲۳۶۱۶ به‌صرفه‌بودن و کارآمدی آتش‌نشانان را نه‌تنها در زمینه نگهداری PPEها، بلکه در مسائل زندگی‌نجات‌بخش شما هم مورد بررسی قرار می‌دهد. این استاندارد برای آتش‌نشانان، نیروهای امدادونجات و سازندگان تجهیزات حفاظت فردی، دستورالعمل‌های روشنی در خصوص مدیریت هزینه و کاهش خطر فراهم می‌کند. برای اخذ انواع گواهینامه‌های معتبر ایزو می‌توانید به طریق مجموعه ایزوسیستم اقدام نمایید.

جهت اخذ انواع گواهینامه های ایزو معتبر می توانید از طریق WhatsApp با مرکز مشاوره ایران گواه در تماس باشید.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا