5 موضوع اخلاقی در بازاریابی که باید از آنها اجتناب کرد

بازاریابی در مورد جذب مشتری و فروش است. با این حال، برخی از تاکتیک های تبلیغاتی و تبلیغاتی غیراخلاقی وجود دارد که ممکن است باعث شود مردم به برند شما بی اعتماد شوند.

5 موضوع اخلاقی در بازاریابی که باید از آنها اجتناب کرد

مشتریان می‌خواهند با شرکت‌هایی که صادق، مسئولیت‌پذیر، شفاف و پایدار هستند – هم از نظر اجتماعی و هم از نظر زیست‌محیطی تجارت کنند.

به همین دلیل، مسائل اخلاقی در بازاریابی در کانون توجه قرار گرفته است. به عنوان مثال، رسوایی بالنسیاگا در نوامبر 2022 به تیتر خبرها تبدیل شد، زیرا بسیاری گفتند که این رسوایی از کودکان استثمار می کند و باعث غوغای اجتماعی می شود. امروزه، مصرف کنندگان خواهان بازاریابی اخلاقی هستند که نشان می دهد کسب و کارها از نظر اجتماعی مسئولیت پذیر هستند و آن را در مواد بازاریابی خود ترویج می کنند.

ملاحظات و استانداردهای اخلاقی بخشی از مسئولیت اجتماعی یک شرکت است که در برنامه محیطی، اجتماعی و حاکمیتی شرکت برجسته شده است. طبق گزارش Forrester، هفتاد و سه درصد از مشتریان ایالات متحده می خواهند با شرکت های اخلاقی که از عدالت اجتماعی حمایت می کنند تجارت کنند.

5 موضوع اخلاقی در بازاریابی که باید از آنها اجتناب کرد

در اینجا برخی از مسائل بازاریابی وجود دارد که باید از آنها اجتناب کنید، که به شما کمک می کند اعتماد و ارتباط با مشتریان بالقوه و فعلی را به دست آورید.

 1. تبلیغات دروغین
  تبلیغات کاذب زمانی اتفاق می‌افتد که یک شرکت در مورد مزایای محصولات و خدمات خود اغراق می‌کند یا آن را زیبا می‌کند. قول دادن بیش از حد می تواند برای جلب اعتماد مشتریان مضر باشد.

شناخت مخاطبان هدف به محدود کردن پیام شما کمک می کند. محصولات و خدمات شما راه حلی برای مشکل دیگران است. اگر به جای هدف قرار دادن پیام خود برای توده ها بازاریابی کنید، می توانید وعده های دروغین ایجاد کنید.

محصول شما باید با پیام شما مطابقت داشته باشد. هیچ ادعایی نداشته باشید حتی اگر فکر می کنید مشتریان متوجه می شوند که این یک شوخی است. اگر مشتریان احساس فریب یا ناامیدی کنند، تبلیغات نادرست می‌تواند منجر به برداشت منفی از برند شود.

یکی از نمونه‌های تبلیغات نادرست زمانی است که شرکت انرژی 5 ساعته ادعا می‌کند نوشیدنی انرژی‌زای آن مؤثرتر از قهوه بوده و توسط پزشکان توصیه شده است. این شرکت 4.3 میلیون دلار جریمه و جریمه پرداخت کرد.

 1. به تصویر کشیدن کلیشه های آسیب رسان
  هنگام ایجاد یک پیام، در نظر بگیرید که آیا یک بازار خاص یا یک کلیشه را هدف قرار می دهید. نمونه هایی از کلیشه ها شامل نقش های جنسیتی، نژاد و سن است. تحقیقات بازار می تواند به حذف سوگیری ها و فرضیات کمک کند و اطلاعات جمعیتی خاصی را برای بازار هدف ارائه دهد.

از همه کمپین هایی که از خط جمعیتی بازار هدف عبور می کنند اجتناب کنید. بازار هدف باید پشتوانه تحقیقات باشد نه کلیشه ها. تحقیقات بازار با صحبت با مشتریان و مطالعه رقابت برای صحبت مناسب با مشتریان، قضاوت های کلیشه ای را به چالش می کشد.

استفاده از جنسیت، نژاد و سن موضوعات حساسی هستند و بدون تحقیق درست، مشتریان ممکن است با شما تماس بگیرند و به شما اطلاع دهند.

درباره برخی از انواع متداول سوگیری که می تواند تجزیه و تحلیل داده های مشتری را لکه دار کند، بیاموزید.

 1. سوء استفاده از داده های مشتری
  حتی ممکن است ندانید که از داده های مشتری خود سوء استفاده می کنید. فروشندگان شخص ثالث نیز ممکن است بدون اطلاع شما از این داده ها استفاده کنند، اما مشتریان کسب و کار شما را چه از این مشکل مطلع باشید چه ندانید، اشتباه می کنند.

اطمینان حاصل کنید که داده هایی که جمع آوری می کنید از دست اشخاص ثالث ایمن است. ممکن است بخواهید با یک کارشناس حفظ حریم خصوصی مشورت کنید تا مطمئن شوید که اطلاعات مشتری شما ایمن است و بدون اطلاع شما به طرف های دیگر فروخته نمی شود.

حفظ حریم خصوصی مشتریان یک نگرانی بزرگ است زیرا مردم در مورد نحوه استفاده شرکت ها از اطلاعات شخصی و ردیابی رفتار آنها تردید دارند. با این حال، شرکت ها از این اطلاعات برای درک بازار هدف خود و کمک به تولید محصولات مورد نظر خود استفاده می کنند.

شفافیت در بازاریابی برای جلوگیری از عبور از خط حریم خصوصی بسیار مهم است. اکثر مشتریان می دانند که شرکت ها اطلاعاتی را از آنها دریافت می کنند، اما شرکت ها باید اطلاعاتی را که جمع آوری می کنند و چگونه به اشتراک بگذارند.

اطمینان حاصل کنید که سیاست حفظ حریم خصوصی خود را در وب سایت خود، مانند پاورقی، قابل مشاهده کنید. برخی از شرکت‌ها پیام‌هایی درباره کوکی‌ها و نحوه استفاده از آنها نیز ارائه می‌کنند. برخی دیگر پنجره‌های بازشو اضافه می‌کنند که بازدیدکنندگان قبل از مرور با استفاده از کوکی‌ها موافقت می‌کنند.

TikTok این خبر را با شیوه‌های داده‌های خود منتشر کرده است زیرا اذعان کرده است که کارمندان غیر آمریکایی به داده‌های کاربران آمریکایی دسترسی داشته‌اند. به همین دلیل ایالت ها شروع به ممنوعیت کارمندان دولتی از استفاده از TikTok برای اشتراک گذاری اطلاعات کرده اند.

 1. تبلیغات منفی
  رقابت بخشی از کسب و کار است، اما شما هرگز نباید نکات منفی شرکت های دیگر را تبلیغ کنید تا در کسب و کار آنها تلاش کنید. این نوع تبلیغات منفی — یا تاکتیک لکه دار کردن — می تواند غیراخلاقی باشد.

بی اعتبار کردن یک رقیب برای به دست آوردن مشتریان جدید ممکن است برعکس عمل کند. مشتریان ممکن است احترام شرکت شما را از دست بدهند. همچنین اگر نام برند آن را در این تبلیغات ذکر کنید، ممکن است با پیامدهای قانونی با شرکت دیگر روبرو شوید.

مطمئن شوید که استانداردهای واضحی برای تبلیغات خود دارید و مزایای محصول یا خدمات خود را برجسته کنید.

 1. تبلیغات قیمت گذاری گمراه کننده
  برخی از مسائل بازاریابی شامل افزایش قیمت و تبلیغات غارتگرانه وجود دارد. وقتی کسب‌وکارها به‌طور مصنوعی قیمت‌ها را یا در زمان تقاضای بالا یا تبلیغات فروش افزایش می‌دهند، به این افزایش قیمت می‌گویند.

تبلیغات غارتگرانه، عمل تبلیغ قیمت های بسیار پایین برای جذب مشتریان است که آنها را از رقابت دور می کند. این قیمت‌های تبلیغاتی معمولاً به قدری پایین هستند که رقابت نمی‌تواند قیمت را شکست دهد، بنابراین مشتریان برای یک معامله بهتر ترک می‌کنند. پس از امضای مشتری، کسب و کار به قیمت عادی خود باز می گردد.

این تکنیک طعمه و سوئیچ گاهی اوقات با تبلیغ قیمت پایین تر برای جلب توجه مشتری فراتر می رود. سپس این شرکت می گوید محصولات تبلیغ شده در دسترس نیستند و مشتری را به سمت انتخاب های گران تر سوق می دهد.

قیمت گذاری بخش مهمی از بازاریابی است و شفاف بودن در مورد هزینه ها به ایجاد اعتماد با مشتریان کمک می کند. قیمت های ثابت خود را به اشتراک بگذارید و نشان دهید که چگونه قیمت های شما با محصولات و خدمات شما مطابقت دارد.

متمایز کردن برند خود با بازاریابی اخلاقی

ارزش های خود را با شفافیت برجسته کنید. در تبلیغات خود صادق باشید و مشتریان خود را گمراه نکنید.

در زیر چند راه برای برجسته کردن تجارت خود از نظر اخلاقی وجود دارد:

تاثیر کسب و کار را تبلیغ کنید در مورد شیوه های تجاری منصفانه خود صحبت کنید. هر قدمی را که کسب‌وکارتان برای محدود کردن تأثیرات زیست‌محیطی انجام می‌دهد توضیح دهید، اما مراقب باشید که بیش از حد قول نزنید – عملی که به عنوان شستشوی سبز شناخته می‌شود. به مشتریان نگاهی به فرآیند تولید خود بیندازید، خواه صرفاً نشان دادن دفتر شما باشد یا یک کارخانه تولیدی.
در شبکه های اجتماعی مسئولیت پذیر باشید. در مورد مسائل اجتماعی و اخلاقی مسئولانه بحث کنید. اجازه دهید مشتریان بدانند که در کجا ایستاده‌اید و برندی اخلاقی هستید، بدون اینکه آنقدر ناراحت‌کننده باشید که مشتریان را از خود دور کنید. مشتریان از اینکه شما یک شرکت مسئولیت پذیر اجتماعی هستید قدردانی می کنند.

در برنامه های خیریه شرکت کنید. چندین شرکت اخلاقی – مانند Ben & Jerry’s، Toms و Bombas – می خواهند به جامعه و اهداف اجتماعی خود کمک کنند. نمونه هایی از این برنامه ها شامل جمع آوری کالا برای موسسات خیریه محلی، اهدای یک محصول به ازای هر محصول فروخته شده یا تطبیق کمک های مالی به موسسات خیریه است.
بخش اصلی بازاریابی اخلاقی این است که تمام حقیقت را بگویید و هرگز آن را در هیچ یک از کمپین های خود تزئین نکنید.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا