PAS 99 یکپارچه سازی سیستم های مدیریت مشترک

PAS 99:2006 ایجاد شد تا سازمانها را قادر سازد تا الزامات سیستم مدیریت مشترک را در یک چارچوب یکپارچه کنند. PAS 99:2012 بر اساس ساختار راهنمای ISO 83 است و اکنون ساختار مشترکی را تنظیم می کند که توسط تمام استانداردهای سیستم مدیریت در حال حرکت رو به جلو دنبال می شود.

PAS 99 یکپارچه سازی سیستم های مدیریت مشترک

سیستم های مدیریتی به گونه ای طراحی شده اند که با صرفه جویی در منابع، زمان و هزینه، ارزش سازمان را بیافزایند. PAS 99 که بر اساس استانداردهای ISO برای نوشتن استانداردهای سیستم مدیریت توسعه یافته است، یک چارچوب واحد است که توسط موسسه استاندارد بریتانیا (BSI) ایجاد شده است که به مدیریت ماهرانه تمام سیستم های دارای گواهی ISO کمک می کند. پی ای اس 99 در پاسخ به نیاز به یک سند مرجع برای پیاده سازی یک سیستم مدیریت یکپارچه واقعی و موثر توسعه یافته است.

قبل از انتشار PAS 99، سردرگمی در بازار در مورد اینکه چه چیزی باید به عنوان یک سیستم مدیریت یکپارچه در نظر گرفته شود وجود داشت زیرا سازمان ها فقط می توانستند اسناد مرجع (راهنماها، رویه ها و غیره) را ادغام کنند. این رویکرد به دور از یک سیستم مدیریت یکپارچه واقعی بود و برای بسیاری از سازمان ها ناکافی بود.

PAS 99:2006 ایجاد شد تا سازمان ها را قادر سازد تا الزامات سیستم مدیریت مشترک را در یک چارچوب یکپارچه کنند. PAS 99:2012 بر اساس ساختار راهنمای ISO 83 است و اکنون ساختار مشترکی را تنظیم می کند که توسط تمام استانداردهای سیستم مدیریت در حال حرکت رو به جلو دنبال می شود.

PAS 99 برای استفاده توسط سازمان هایی طراحی شده است که دارای استاندارد سیستم مدیریت هستند یا استانداردهای سیستم مدیریت مختلف را پیاده سازی می کنند. این برای سازمان ها در هر اندازه و صنایع اعمال می شود.

برای یکپارچه سازی سیستم های مدیریتی مختلف، برخی از عناصر استانداردها بازسازی شدند تا امکان ادغام آسان تر سیستم های مدیریتی مختلف فراهم شود. ساختار سطح بالا که توسط بسیاری از استانداردهای جدید پذیرفته شده است دارای عناصر زیر است:

 • محدوده
 • مرجع هنجاری
 • اصطلاحات و تعاریف
 • زمینه سازمان
 • رهبری
 • برنامه ریزی
 • حمایت کردن
 • عمل
 • سنجش عملکرد
 • بهبود

مزایای سیستم های مدیریت یکپارچه PAS 99:

PAS 99 موفقیت زیادی کسب کرده است زیرا مزایای زیادی را برای کاربران فراهم می کند.

سیستم مدیریت یکپارچه ims

برخی از مزایای اجرای سیستم پی ای اس 99 شامل موارد زیر است، اما به آنها محدود نمی شود:

 • با مجموعه ای از خط مشی ها و رویه ها الزامات استاندارد کسب و کار خود را که به طور متفاوتی اجرا شده اند برآورده کنید. این امر به مدیریت استانداردها به شیوه ای منسجم تر و کمتر دست و پا گیر کمک می کند، که منجر به رویکردی ساده تر و روان تر برای برآورده کردن الزامات مختلف می شود.
 • یک ممیزی واحد می‌تواند تمام سیستم‌های مدیریتی موجود را پوشش دهد و راهی برای دستیابی به هدف نهایی اما با منابع بسیار کمتری فراهم کند.
 • با حذف سیستماتیک کارهای اضافی و تکراری، کارایی کلی کسب و کار خود را بهبود بخشید. وظایف تکراری با اهداف مختلف اکنون با وظایف منفرد جایگزین شده اند که تمام اهداف مختلف سیستم های مدیریت فردی را پوشش می دهد.
 • نقش‌ها و مسئولیت‌ها به وضوح تعریف شده‌اند و نقش‌ها اکنون مسئول تمام حوزه‌هایی هستند که همپوشانی دارند و باعث ادغام چند نقش در یک نقش می‌شوند. این نقش جدید اکنون مسئول تمام اهداف مشترکی است که قبلاً توسط چندین نقش مختلف انجام می شد.
 • با ارائه یک نمای کلی یکپارچه از سیستم‌ها، سیستم‌های مدیریت چندگانه را به طور مداوم بهبود دهید.

پیاده سازی و صدور گواهینامه سیستم های مدیریت یکپارچه PAS 99:

PAS 99 می تواند برای نیازهای تجاری خاص طراحی شود و می تواند برای هر سازمانی که از چندین سیستم تایید شده استفاده می کند، ساخته شود. توسعه دهندگان PAS 99 خاص سازمان شما به مدیریت شما کمک می کنند تا یک سیستم مدیریت یکپارچه پی ای اس 99 را طراحی و پیاده سازی کند. سپس، کارکنان شما باید برای اطمینان از اجرای موثر پی ای اس 99 آموزش ببینند. نوع آموزشی که کارکنان شما دریافت می کنند می تواند متفاوت باشد و بر اساس نیازهای خاص سازمان شما است.

در فرآیند دریافت گواهینامه PAS 99 می توانید موارد زیر را انتظار داشته باشید:

تجزیه و تحلیل شکاف

در خلال یک تجزیه و تحلیل شکاف است که اختلافات بین الزامات PAS 99 و سیستم مدیریت یکپارچه موجود سازمان قبل از هر گونه ارزیابی رسمی بعدی ارزیابی می شود.

ارزیابی رسمی

در طی یک ارزیابی رسمی است که ابتدا سازمان شما از نظر آمادگی برای ارزیابی کنترل‌ها و رویه‌های PAS 99 ارزیابی می‌شود. در صورت مشاهده شکاف، برای اصلاح به شما اطلاع داده خواهد شد. سپس، در صورت برآورده شدن الزامات اولیه، ارزیابی اجرای واقعی کنترل ها و رویه ها انجام می شود.

گواهینامه و فراتر از آن

پس از ارزیابی رسمی، گواهینامه PAS 99 با اعتبار سه سال صادر می شود و در این مدت مدیر توسعه دهندگان پی ای اس 99 با سازمان کاربر در تماس بوده و در مورد هر گونه بهبودی کمک خواهد کرد.

انطباق با این مشخصات به خودی خود انطباق با سایر استانداردها یا مشخصات سیستم مدیریت را تضمین نمی کند. الزامات هر یک از استانداردهای سیستم مدیریت هنوز برای دستیابی به گواهینامه باید مورد توجه قرار گیرد. سازمان هایی که مایل به تایید انطباق با PAS 99 هستند، می توانند این کار را انجام دهند تا نشان دهند که یک سیستم مدیریت یکپارچه کارآمد وجود دارد.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 2 میانگین: 5]

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا