TOGAF چیست؟

چارچوب معماری گروه باز (TOGAF) به مجموعه ای از قوانین اشاره دارد که شفافیت را در مورد توسعه سازمانی فراهم می کند. گروه باز این چارچوب را در سال 1995 توسعه داد و بیش از نیمی از شرکت های Global 50 و Fortune 500 چارچوب TOGAF را تا سال 2016 پذیرفتند. شرکت های بزرگ این قوانین را برای دستیابی به اهداف توسعه سریعتر و مقرون به صرفه تر می دانند. با ایران گواه همراه باشید.

TOGAF چیست؟

در حال حاضر، 70 سازمان هشت ابزار TOGAF® دارای گواهی را با 71 دوره معتبر ارائه می دهند. T.O.G.A.F سازمان ها را در مورد چگونگی ایجاد، تفسیر و تجزیه و تحلیل در حین استفاده از عناصر مختلف در هر استراتژی راهنمایی می کند. استفاده از اصطلاحات به وضوح تعریف شده ارتباط بهتری را بین بخش‌ها امکان‌پذیر می‌سازد و همچنین احتمال خطا را کاهش می‌دهد و به کسب‌وکارها این امکان را می‌دهد تا اهداف IT و کلی کسب‌وکار خود را هماهنگ کنند.

هدف TOGAF

TOGAF®، طبق گفته The Open Group، در نظر گرفته شده است تا:

 • اطمینان حاصل کنید که همه به یک زبان صحبت می کنند
 • با کمک استانداردسازی روش‌های باز برای معماری سازمانی، از قفل کردن راه‌حل‌های اختصاصی خودداری کنید
 • با استفاده موثر از منابع در زمان و هزینه صرفه جویی کنید
 • دستیابی به ROI قابل اثبات بیشتر (بازده سرمایه گذاری)

T.O.G.A.F بر اساس یک چارچوب مدیریت فناوری اطلاعات است که در دهه 1990 توسط وزارت دفاع ایالات متحده (DoD) به نام چارچوب معماری فنی برای مدیریت اطلاعات (TAFIM) توسعه یافت. این چارچوب نشان می‌دهد که چگونه زیرساخت‌های فنی وزارت دفاع ساخته، نگهداری و پیکربندی شده است تا با هر نیاز خاص هماهنگ شود. TAFIM از سال 1999 توسط وزارت دفاع مورد استفاده قرار نگرفته است و اکنون از اسناد فرآیند حذف شده است.

هسته T.O.G.A.F روش توسعه معماری (ADM) است که به یک سازمان کمک می کند تا فرآیندی را پیرامون چرخه عمر معماری شکل دهد. می توان آن را برای نیازهای سازمانی خاص تطبیق و سفارشی کرد و به تأیید رویکرد تجاری به معماری اطلاعات کمک کرد. کسب‌وکارها از ADM برای توسعه فرآیندی شامل چندین ایستگاه بازرسی و ایجاد الزامات محکم‌تر استفاده می‌کنند. این اجازه می دهد تا روند با کمترین خطا تکرار شود.

چهار ستون TOGAF

 1. معماری کسب و کار
  • این شامل اطلاعات مربوط به استراتژی کسب و کار، سازمان، حاکمیت، و چگونگی تطبیق هر فرآیند سازمانی موجود است.
 2. معماری برنامه های کاربردی
  • این طرحی برای ساختار و استقرار سیستم های کاربردی مطابق با اهداف کسب و کار، چارچوب های سازمانی و هر فرآیند اصلی تجاری است.
 3. معماری داده ها
  • این ذخیره سازی، مدیریت و نگهداری داده های سازمان را تعریف می کند و شامل مدل های داده، هم فیزیکی و هم منطقی می شود.
 4. معماری فنی (یا فناوری).
  • این زیرساخت سخت افزاری، نرم افزاری یا فناوری اطلاعات مناسب در توسعه و استقرار برنامه های کاربردی تجاری است.

مزایای تجاری TOGAF

T.O.G.A.F به سازمان‌ها کمک می‌کند تا نرم‌افزار را به شیوه‌ای ساختاریافته‌تر، با تمرکز بر حاکمیت و تحقق اهداف تجاری پیاده‌سازی کنند. توسعه نرم افزار معمولاً به همکاری بین بسیاری از بخش ها و واحدهای تجاری در داخل یا خارج از فناوری اطلاعات متکی است. T.O.G.A.F به رفع مشکلاتی که ممکن است هنگام تراز کردن این سهامداران کلیدی و روی یک صفحه ایجاد شود کمک می کند.

T.O.G.A.F قصد دارد به ایجاد یک رویکرد سیستماتیک تر کمک کند تا فرآیند توسعه ساده شده و تکرار را تسهیل کند. هنگام جابجایی از یک مرحله توسعه به مرحله دیگر باید تا حد ممکن فضای کمتری برای خطا وجود داشته باشد و یک زبان مشترک به پر کردن شکاف بین بخش فناوری اطلاعات و بخش تجاری کمک می کند. با این حال، لازم نیست هر بخش از فرآیند TOGAF اتخاذ شود. یک کسب و کار باید نیازهای خاص خود را شناسایی کند و سپس بر بخش های مربوطه از چارچوب تمرکز کند.

آخرین نسخه TOGAF چیست؟

جدیدترین نسخه TOGAF شامل به روز رسانی های زیر است:

محتوای مدل متا

این فرآیند ایجاد و مدیریت معماری سازمانی را همراه با دستورالعمل‌های ADM هدایت می‌کند و به کسب‌وکارها کمک می‌کند تا معماری اختصاصی را در یک ابزار معماری متفاوت پیاده‌سازی کنند. این را می توان با چک لیست های خروجی و یک رویکرد ساده، همراه با یک استاندارد خاص تر برای توصیف معماری انجام داد.

پارتیشن بندی

پیشنهادات و راهنمایی های جدید برای پارتیشن بندی معماری های خاص در سازمان معرفی شده است.

مخزن معماری

این شامل تمام جزئیات در مورد معماری سازمانی یا هر پروژه مرتبط است. این شامل سیاست ها، طرح ها، چارچوب ها و غیره است.

پیوسته سازمانی

این به مفاهیمی در چارچوبی می‌پردازد که انتزاعی‌تر هستند، و توضیح می‌دهد که چگونه همه چیزهایی که در مخزن تعریف شده‌اند در فرآیند قرار می‌گیرند. همچنین توضیح می‌دهد که هر دارایی چگونه با یکدیگر مرتبط است، سردرگمی را کاهش می‌دهد و ارتباط بین IT و سایر واحدهای تجاری را بهبود می‌بخشد.

دستورالعمل ها و تکنیک های ADM

اینها اطلاعات موجود در ADM را گسترش می دهند و به شما یاد می دهند که چگونه ADM را اعمال کنید و چه زمانی از آن در سازمان استفاده کنید. همچنین شامل ملاحظات امنیتی و نحوه ارتباط ADM با TOGAF است.

TOGAF چگونه کار می کند؟

هدف اصلی فرآیند TOGAF این است که اطمینان حاصل شود که ذینفعان مختلف درگیر همسو و همسو هستند. بنابراین، فرآیند را می توان به بخش های زیر تقسیم کرد:

 • اصطلاحات مورد استفاده در فرآیند توسعه اصطلاحات باید به خوبی تثبیت شده و بسیار واضح باشد. ایجاد معانی برای اصطلاحات مهم درست در آغاز ارتباط بسیار بهتری را امکان پذیر می کند.
 • فرآیندهایی که به وضوح تعریف شده اند. ADM از این امر پشتیبانی می کند و کاربران را در چرخه توسعه با روشی روشن و همه کاره راهنمایی می کند.
 • تامین دارایی برای انجام توسعه معماری. این شامل رویه‌های مشخص شده برای مدیریت (و مستندسازی) هرگونه تغییری است که به پیشرفت‌های آتی کمک می‌کند.

مزایای گواهینامه TOGAF

دریافت گواهینامه TOGAF دارای چندین مزیت است، مانند:

 • معماران سازمانی تقاضای زیادی دارند. معماری در طول سال‌ها با فناوری IT یکپارچه‌تر شده است. شرکت های باهوش معماری سازمانی کسب و کار خود را با کمک TOGAF برنامه ریزی کرده اند.
 • متخصصان دارای گواهینامه TOGAF یک زبان جهانی را درک می کنند. آنها دانش و تخصص جمعی را به اشتراک می گذارند و به آنها امکان می دهد نیازهای تجاری را بهتر شناسایی کنند.
 • رویکرد مرحله‌ای وجود دارد. در آزمون معماری سازمانی دو سطح وجود دارد: پایه و گواهی. این رویکرد به افراد کمک می کند ابتدا اصول اولیه را بیاموزند و سپس بر روی این دانش تا زمانی که متخصص شوند، توسعه دهند.
 • گواهینامه TOGAF مقرون به صرفه است. بسته به نیاز و بودجه شما، هزینه را می توان در هر سطح یا با هم پرداخت کرد تا در هزینه صرفه جویی شود.
 • این به افزایش حقوق و شغل شما کمک می کند. میانگین حقوق افراد دارای گواهینامه TOGAF از 80000 دلار شروع می شود.
 • TOGAF به شما امکان می دهد فرصت های جدید را کشف کنید. گواهینامه ها برای شرکت های بزرگ ضروری است. استانداردسازی باعث ایجاد اعتماد می‌شود و به شرکت‌ها این اطمینان را می‌دهد که فرد در هر چیزی در آن زمینه به خوبی آموزش دیده و آزمایش شده است. دریافت گواهی TOGAF به باز کردن درهای جدیدی به روی بسیاری از شرکت ها کمک می کند.
 • شما مجهزتر خواهید بود تا تمام نیازهای شرکت خود را برآورده کنید. هر شرکتی می خواهد کارهای بیشتری را در زمان کمتر (و با تلاش کمتر) تکمیل کند، که TOGAF آن را تسهیل می کند. متخصصان آموزش دیده TOGAF می توانند به کاهش هزینه های شرکت کمک کنند و در عین حال حاشیه سود خود را نیز افزایش دهند.
 • TOGAF به شما اجازه می دهد تا بر روی مهارت های مدیریتی کار کنید. این دوره مدیریت را با جنبه‌های فنی ترکیب می‌کند و برای هرکسی که مشتاق مدیر شدن است، پله‌ای را فراهم می‌کند. تجربه این آموزش شما را واجد شرایط بیشتری برای نقش های مدیریتی می کند.
 • گواهینامه TOGAF مهارت های شما را تأیید می کند. گواهینامه های بسیار کمی وجود دارد که به طور گسترده به عنوان TOGAF شناخته شده باشد. به عنوان علامت اعتماد در نظر گرفته می شود. زمانی که گواهی TOGAF شما را تأیید کند، هر شرکتی به دانش و مهارت شما اعتماد خواهد کرد.
 • دوره های TOGAF این فرصت را به شما می دهد تا شبکه کنید. شما فرصتی برای ملاقات با متخصصان در زمینه خود و ایجاد ارتباطات خواهید داشت که به شما امکان می دهد روندهای جدیدتر در آن صنعت را درک کنید و ایده ها را به اشتراک بگذارید.
 • هیچ پیش نیازی برای شرکت در دوره TOGAF وجود ندارد. هر کسی می تواند دوره را بگذراند و گواهینامه بگیرد.

معماران سازمانی چیزهای زیادی از گواهینامه TOGAF بدست می آورند زیرا روش و چارچوب TOGAF معمولاً در این زمینه استفاده می شود. این گواهینامه به رسمیت شناخته شده جهانی است و فروشنده خنثی است. کسب این گواهی نشان می دهد که می توانید از چارچوب TOGAF برای پیاده سازی فناوری و مدیریت معماری سازمانی استفاده کنید. دوره آموزشی TOGAF Simplilearn شما را برای قبولی در آزمون‌های سطح 1 TOGAF 9 (پایه) و سطح 2 (گواهینامه) و دریافت گواهینامه TOGAF 9 آماده می‌کند.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا