تحلیل ad hoc چیست؟

تجزیه و تحلیل Ad hoc یک فرآیند هوش تجاری (BI) است که برای پاسخ به یک سوال تجاری خاص با استفاده از داده های شرکت از منابع مختلف طراحی شده است. گزارش به ذینفعان کمک می کند تا یک رویداد را ارزیابی کنند و مراحل بعدی قابل اجرا را تدوین کنند.

تحلیل ad hoc چیست

با تجزیه و تحلیل موقت، کاربران می توانند بینش مورد نیاز خود را برای تصمیم گیری بهتر کسب و کار بدون نیاز به درگیر کردن بخش IT استخراج کنند. به طور معمول، یک گزارش موقت بصری تر از یک گزارش داده استاندارد است و درک و استفاده از آن را برای مخاطبان غیر فنی آسان می کند.

مزایای تجزیه و تحلیل ad hoc چیست؟

تجزیه و تحلیل موقت توسط کاربران تجاری بر اساس نیاز انجام می شود تا نیازهای تجزیه و تحلیل داده ها را که توسط گزارش های ثابت و منظم کسب و کار برآورده نمی شود، برطرف کند. مزایای سلف سرویس BI که توسط ابزارهای تجزیه و تحلیل موقت انجام می شود شامل موارد زیر است:

 1. قابلیت سفارشی سازی
  ابزارهای تجزیه و تحلیل موقت، تجزیه و تحلیل داده‌های سازمانی را در سراسر سازمان ارائه می‌کنند، از انواع نیازهای تجاری خاص پشتیبانی می‌کنند و گزارش‌های قابل تنظیم را برای برآوردن نیازهای خاص کاربران ارائه می‌دهند.

بسیاری از راه‌حل‌های BI نیز الگوهایی را برای پذیرش آسان‌تر ارائه می‌دهند و دریافت داده‌ها را فقط به آنچه لازم است محدود می‌کنند. برای کاربران پیشرفته تر، پرس و جوهای SQL با انتخاب داده های تجاری خاص برای گزارش ها، تجربه ریزتری را امکان پذیر می کند.

 1. سهولت استفاده
  بیشتر ابزارهای BI کاوش داده ها کاربرپسند هستند و با در نظر گرفتن کاربر غیر فنی ساخته شده اند. رابط ها و داشبوردها بصری هستند و تجزیه و تحلیل داده ها را از طریق گزارش یکبار مصرف ساده می کنند.
 2. حجم کار IT را کاهش می دهد
  ابزارهای گزارش‌دهی موقت برای هوش تجاری سلف‌سرویس به کاربران اجازه می‌دهد تا گزارش‌های به موقع و متناسب ایجاد کنند. این امر سرعت تصمیم گیری و زمان پاسخگویی به سوالات تجاری را افزایش می دهد.
 3. صرفه جویی در زمان و منابع مالی
  عملکرد بصری ابزارهای تجزیه و تحلیل موردی، نیاز توسعه دهندگان را برای کمک به پرس و جوها و ایجاد گزارش از بین می برد. این باعث صرفه جویی در پول کسب و کار می شود و به تیم های فناوری اطلاعات اجازه می دهد تا روی کارهای دیگر تمرکز کنند.

موارد استفاده تجزیه و تحلیل موقت

تجزیه و تحلیل داده ها برای اتخاذ تصمیمات آگاهانه ای که به اهداف رشد کسب و کار کمک می کند، حیاتی است. تجزیه و تحلیل Ad hoc با ابزارهای BI متصل به منابع داده شرکت آغاز می شود. پارامترهای امنیتی برای دسترسی کاربر به داده‌ها توسط IT مشخص می‌شوند و مدل‌های گزارش را می‌توان برای کاربران ایجاد کرد تا در هنگام ایجاد گزارش‌های موقت از آنها استفاده کنند. محصول معمولاً یک مدل آماری، گزارش تحلیلی یا سایر انواع خلاصه داده‌ها است که در نمودارها، جداول و جداول متقابل ارائه می‌شود.

داشبوردهای پردازش تحلیلی آنلاین (OLAP) به طور خاص برای تسهیل تجزیه و تحلیل موقت با ارائه دسترسی سریع و آسان به داده های گزارش اصلی طراحی شده اند. ویژگی‌های رایج ابزارهای گزارش‌دهی موقتی نیز شامل منوهای کشویی و ابزارهای کشیدن و رها کردن است که به کاربران تجاری آموزش‌دیده این امکان را می‌دهد تا داده‌ها را بررسی کنند.

تجزیه و تحلیل Ad hoc همچنین می تواند برای داده های بزرگ از منابعی که خارج از شرکت نگهداری می شوند اعمال شود. این ممکن است پیچیده‌تر از استفاده از منابع داده‌های شرکت باشد، زیرا حجم زیادی از داده‌های ساختاریافته و بدون ساختار وجود دارد. اما بینش‌های ارزشمندی که در داده‌های بزرگ نگهداری می‌شوند می‌توانند به شرکت‌ها در بهبود خدمات مشتری، افزایش درآمد یا افزایش کارایی کمک کنند.

نمونه های متعددی وجود دارد که چگونه تجزیه و تحلیل موقت به سازمان ها کمک می کند.

حراجی

تجزیه و تحلیل موقت می تواند به سازمان های فروش کمک کند تا روندها و نحوه تأثیر آنها بر فروش را بررسی کنند. به عنوان مثال، گزارش‌های موقت می‌توانند نشان دهند که چگونه یک رویداد بر فروش در یک مقطع زمانی خاص یا در یک بازه زمانی خاص تأثیر می‌گذارد. کاربران می توانند هر جنبه ای از فرآیند فروش را که چرخه فروش را کند می کند، بررسی کنند. یا، یک شرکت می تواند اثربخشی استراتژی بازاریابی خود را تجزیه و تحلیل کند و تعیین کند که آیا یک مسیر اقدام جدید مورد نیاز است یا خیر.

بانکداری و مالی

تجزیه و تحلیل برای خدمات مالی بسیار مهم است، زیرا صنعت حجم زیادی از تراکنش ها را تولید می کند و حجم عظیمی از داده ها را ذخیره می کند. کسب‌وکارهای خدمات مالی از جمله بانک‌ها به طور سنتی برای پیش‌بینی عملکرد آینده به داده‌ها و روندهای تاریخی متکی بودند، اما امروزه از تجزیه و تحلیل داده‌های موقت برای ردیابی و مدل‌سازی منابع داده اضافی بهره می‌برند. این به آنها کمک می کند تا ریسک را بهتر اندازه گیری و کمی کنند، جریان نقدی را بهبود بخشند و ارزش شرکت را افزایش دهند.

مراقبت های بهداشتی

تجزیه و تحلیل موقت، شفافیت بیشتر در صنعت مراقبت های بهداشتی را ترویج می کند، و ذینفعان را قادر می سازد تا تصمیمات بهتری در مورد بودجه، کارکنان و تخصیص منابع بگیرند.

مراکز مراقبت های بهداشتی از تجزیه و تحلیل موقت برای ارزیابی نتایج آزمایش خون یا ردیابی تعداد بیمارانی که در یک روز، هفته، ماه یا سال معین در اورژانس بستری شده اند، استفاده می کنند. این بینش می تواند به کارایی عملیاتی بیشتر و نرخ مرگ و میر کمتر منجر شود.

دولت

سازمان‌های دولتی حجم عظیمی از داده‌ها را مدیریت می‌کنند و از تجزیه و تحلیل موقت برای کمک به چالش‌ها و تصمیم‌گیری در سطوح محلی، ایالتی و فدرال استفاده می‌کنند. به تخصیص بهتر بودجه، افزایش بهره وری و بهبود استفاده از منابع کمک می کند.

تحصیلات

در بخش آموزش، تجزیه و تحلیل داده‌ها می‌تواند به ساده‌سازی فرآیندها کمک کند و اطمینان حاصل کند که برنامه‌ها به درستی دانش‌آموزان را درگیر می‌کنند و میزان موفقیت را بهبود می‌بخشند.

ارزیابی ابزارهای گزارش دهی موردی

ابزارهای تجزیه و تحلیل Ad hoc به سازمان ها این امکان را می دهد که مدیریت داده ها را غیرمتمرکز کنند و قدرت تجزیه و تحلیل را در دست کاربران نهایی قرار دهند. این ابزارها نسبت به ایجاد دستی بسیاری از نسخه های صفحات گسترده اکسل، هوش بهبود یافته ای را ارائه می دهند.

ابزار مناسب به کاربران کمک می کند تا گزارش های هدفمندی را برای تجزیه و تحلیل در محل ایجاد کنند و به بهبود فرآیندها و شاخص های کلیدی عملکرد مرتبط کمک می کند.

تعدادی ویژگی مهم در ابزارهای تجزیه و تحلیل موقت وجود دارد.

 1. گزارش سفارشی سازی
  این ابزارها که برای ساده‌سازی تجزیه و تحلیل داده‌ها و گزارش‌ها طراحی شده‌اند، به کاربران اجازه می‌دهند مجموعه‌های داده خاصی را انتخاب کرده و آن داده‌ها را به صورت بصری با بینش‌های عملی برای تصمیم‌گیری سریع‌تر ارائه کنند.
 2. منابع داده چندگانه
  توانایی گردآوری داده ها از ابزارها و سیستم های متعدد، تجزیه و تحلیل را با ارائه مجموعه ای غنی از داده ها بهبود می بخشد.
 3. ویژگی های اولیه و پیشرفته
  در حالی که راه‌حل‌های گزارش‌دهی موقت برای کاربران معمولی و غیر فنی ساخته شده‌اند، مهم است که ابزارهای تجزیه و تحلیل ویژگی‌های پیشرفته‌تری را برای کاربرانی که خواهان تجزیه و تحلیل دانه‌ای عمیق‌تر هستند، ارائه دهند.
 4. قابلیت تجسم داده ها
  تجسم داده‌ها به کاربران کمک می‌کند تا حجم زیادی از داده‌ها را بهتر درک کنند و از آن داده‌ها معنا پیدا کنند. ابزارهای هوش تجاری به کاربران اجازه می دهد تا گزارش ها را با نمودارها، نمودارها، ستون ها و غیره ترجیحی سفارشی کنند.

علاوه بر این، گزینه‌هایی مانند فیلترها، لغزنده‌ها و قالب‌بندی مشروط گزارش‌ها را بهبود می‌بخشند و به کاربران تجاری اطمینان می‌دهند که اطلاعات هدفمند و قابل فهم را دریافت می‌کنند.

 1. گزینه های اشتراک گذاری
  توانایی به اشتراک گذاری تجزیه و تحلیل های موردی با سایر ذینفعان و واحدهای تجاری حیاتی است. برای تصمیم گیری بهتر و بهبود کسب و کار، اغلب باید هوش تجاری در سراسر سازمان به اشتراک گذاشته شود.

گزینه های اشتراک گذاری شامل قابلیت ایمیل، به اشتراک گذاری لینک URL و داشبوردهایی است که می توانند در صفحات وب خصوصی جاسازی شوند.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا