تکنیک پومودورو

فرانچسکو سیریلو، توسعه‌دهنده و کارآفرین، تکنیک پومودورو را در اواخر دهه 1980، زمانی که دانشجوی دانشگاه بود، ایجاد کرد و از یک تایمر آشپزخانه به شکل گوجه‌فرنگی برای سازماندهی برنامه مطالعه خود استفاده کرد. در ابتدا، فواصل کاری متفاوتی را آزمایش کرد، از دو دقیقه شروع کرد و تا یک ساعت افزایش داد. او به سرعت متوجه شد که این مدت زمان زیادی برای متمرکز ماندن روی یک کار طولانی شده است. او روی پومودوری 25 دقیقه ای به عنوان زمان بهینه برای نیازهایش تصمیم گرفت.

تکنیک پومودورو

از این تجربه، سیریلو دریافت که زمان می تواند به یک متحد تبدیل شود، نه منبع اضطراب. تکنیک پومودورو اساساً افراد را آموزش می‌دهد تا با محدود کردن مدت زمانی که تلاش می‌کنند آن تمرکز را حفظ کنند و اطمینان از وقفه‌های ترمیمی از تلاش، تمرکز بهتری روی کارها داشته باشند. این روش همچنین به آن‌ها کمک می‌کند تا بر تمایلات خود برای به تعویق انداختن کارها یا انجام چند کار، که هر دوی آنها به بهره‌وری آسیب می‌رسانند، غلبه کنند.

تکنیک پومودورو چیست؟

تکنیک پومودورو یک روش مدیریت زمان است که بر اساس امتداد 25 دقیقه ای کار متمرکز است که با وقفه های پنج دقیقه ای شکسته می شود. استراحت های طولانی تر، معمولاً 15 تا 30 دقیقه، پس از چهار فاصله کاری متوالی گرفته می شود. هر بازه کاری پومودورو، کلمه ایتالیایی گوجه فرنگی (جمع: pomodori) نامیده می شود.

تکنیک پومودورو شامل چه چیزی است؟

تکنیک پومودورو همچنین می تواند به افراد در ایجاد عادات کاری کارآمدتر کمک کند. از طریق مدیریت زمان موثر، آنها می توانند در زمان کمتری کارهای بیشتری انجام دهند، در حالی که به احساس موفقیت دست می یابند و احتمال فرسودگی شغلی را کاهش می دهند. برای این منظور، تکنیک پومودورو شامل پنج فرآیند افزایشی برای کمک به ایجاد یک رابطه آگاهانه و سازنده با زمان است:

  • فرآیند داخلی پومودورو یک رابطه موثر با زمان برای بهبود بهره وری ایجاد کنید.
  • فرآیند هسته پومودورو تمرکز را روی کارها متمرکز کنید تا با تلاش کمتر به اهداف برسید.
  • فرآیند روزانه پومودورو یک برنامه روزانه تنظیم کنید، روند کار روزانه را بهبود بخشید و چندین کار را به طور موثرتر انجام دهید.
  • فرآیند هفتگی پومودورو یک روال هفتگی تنظیم کنید، زمان را به طور مؤثرتری سازماندهی کنید و به اهداف متعدد برسید.
  • فرآیند تیم پومودورو یاد بگیرید که تکنیک پومودورو را با یک محیط تیمی تطبیق دهید.

فرآیند اصلی به عنوان پایه ای برای دستیابی به تکنیک پومودورو به روشی پایدار عمل می کند. پنج مرحله زیر را برای متمرکز ماندن بر روی وظایف در دست در طول روز تعریف می کند:

  1. یک کار برای پومودوروی فعلی انتخاب کنید.
  2. تایمر را روی 25 دقیقه تنظیم کنید.
  3. روی کار کار کنید تا زمانی که تایمر به صدا درآید، سپس اتمام پومودورو را ضبط کنید.
  4. استراحت کوتاهی داشته باشید؛ با پنج دقیقه شروع کنید، اما بدانید که می تواند کمتر از دو دقیقه باشد.
  5. پس از چهار پومودوری، استراحت بیشتری داشته باشید. این به طور کلی 15 تا 30 دقیقه است.

برای هر پومودورو، زمانی را برای جمع بندی و مرور اختصاص دهید تا به حرکت یکپارچه از یک پومودورو به پومودورو دیگر کمک کنید. مهمتر از آن، اقدامات لازم را انجام دهید تا در حین پومودورو روی یک کار متمرکز بمانید و از وقفه جلوگیری کنید. افراد باید پومودوروی خود را از هر دو حواس پرتی داخلی و خارجی محافظت کنند. از بررسی ایمیل، حساب‌های شبکه‌های اجتماعی، گزارش‌های آب‌وهوا، رسانه‌های خبری یا هر انحراف دیگری که می‌تواند توجه را از کار در حال دور کند، خودداری کنید.

پیاده‌سازی‌های مختلف تکنیک پومودورو از فواصل زمانی متفاوتی برای بخش‌های کار و شکست استفاده می‌کنند. برای وقفه ها، اکیداً توصیه می شود که فرد فعالیتی را انتخاب کند که با کار در تضاد باشد. به عنوان مثال، شخصی که در رایانه کار می کند، باید از میز دور شود و نوعی فعالیت بدنی انجام دهد.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا