پاسخگویی (accountability) چیست؟

پاسخگویی تضمینی است مبنی بر اینکه یک فرد یا سازمان بر اساس عملکرد یا رفتار مربوط به چیزی که مسئول آن است ارزیابی می شود.

این اصطلاح مربوط به مسئولیت است اما بیشتر از منظر نظارت مورد توجه قرار می گیرد. به عنوان مثال، یک کارمند ممکن است مسئول اطمینان از اینکه پاسخ به درخواست پیشنهاد مطابق با الزامات مقرر است، باشد.

پاسخگویی (accountability) چیست

وقتی انجام یک کار غیر استاندارد باشد، ممکن است عواقبی داشته باشد یا نباشد. با این حال، زمانی که مسئولیت پذیری وجود دارد، کارمند مسئول انجام موفقیت آمیز کار یا توضیح اینکه چرا موفق به انجام آن نشده است، می باشد.

انواع مختلف پاسخگویی چیست؟

مسئولیت پذیری معمولاً در دنیای تجارت یافت می شود. از بخش های حسابداری گرفته تا تیم های بازاریابی، مسئولیت پذیری تضمین می کند که اعضای تیم کار خود را به درستی انجام می دهند.

پاسخگویی شرکتی

پاسخگویی شرکتی در مورد اعداد است. هر شرکت سهامی عام باید یک گزارش سالانه حاوی حسابرسی مالی ارائه کند. یک حسابدار شخص ثالث این گزارش‌ها را بررسی می‌کند تا اطمینان حاصل کند که خطا یا حذفی وجود ندارد.

هر شرکت سهامی عام باید از دقیق و کامل بودن دفاتر خود اطمینان حاصل کند. برای مثال، از طریق گزارش عملکرد و پاسخگویی (PAR)، یک سازمان عواملی را جمع آوری و مستند می کند که سودآوری، کارایی و پایبندی آن به بودجه را تعیین می کند و نتایج واقعی را با اهداف اصلی مقایسه می کند. فرآیند PAR معمولاً یک بار در هر سال مالی انجام می شود، اگرچه، در برخی موارد، اغلب انجام می شود.

پاسخگویی شرکتی مستلزم پاسخگویی به ذینفعان یک سازمان برای تمام اقدامات و نتایج است. حسابداران شرکتی مسئول اطمینان از صحت اطلاعات مندرج در گزارش های مالی شرکت هستند. حسابداران نیز مسئول تهیه دقیق و کامل صورتهای مالی هستند. این امر با انجام ممیزی حساب های شرکت حاصل می شود. قانون، شرکت های دولتی را ملزم به داشتن کمیته حسابرسی می کند که وظیفه آن نظارت بر حسابرسان است.

علاوه بر این، پاسخگویی شرکتی به این معناست که یک سازمان باید در قبال هرگونه انحراف از اهداف و ارزش های اعلام شده خود، که ممکن است از طریق بیانیه ماموریت یا بیانیه چشم انداز مستند شده و در دسترس عموم قرار گیرد، پاسخگو باشد. فراتر از آن، مفهوم مسئولیت‌پذیری شرکتی اغلب بسط داده می‌شود تا مستلزم الزام کسب‌ و کار ها به پیروی از شیوه‌های اخلاقی، مسئولانه و پایدار باشد.

پاسخگویی و شفافیت عموماً دو رکن اصلی حاکمیت شرکتی خوب در نظر گرفته می شوند.

پاسخگویی رسانه ها

رسانه ها در ایالات متحده در مقایسه با سایر کشورها منحصر به فرد هستند زیرا طبق قانون اساسی آزادی از دخالت دولت را تضمین کرده اند. با این حال، متمم اول، مطبوعات را از پاسخگویی رها نمی کند.

اخبار جریان اصلی همیشه منتقدان خود را داشته است، اما امروزه، ناظران بیشتری وجود دارند که کارهای آن را به دقت بررسی می کنند. روزنامه نگاران مستقل حقایق را بررسی می کنند و اشتباهات را تصحیح می کنند. شبکه‌های اجتماعی به دلیل نقششان در انتشار اخبار جعلی، ترویج سخنان نفرت‌انگیز و ناتوانی در رسیدگی به مسائل مربوط به سوء استفاده آنلاین با انتقاداتی روبرو هستند.

پاسخگویی دولت

نقش پول شرکت ها در سیاست تنها یکی از مسائل جهانی مربوط به پاسخگویی دولت است. آژانس توسعه بین المللی ایالات متحده اقدامات پاسخگویی دولت را با این عناصر کلیدی تعریف می کند:

  • یک نظام حقوقی آزاد و منصفانه؛
  • حفاظت از کرامت انسانی؛
  • جامعه مدنی پر جنب و جوش، از جمله رسانه های مستقل؛
  • اعتماد عمومی به روند قضایی و سازمان های مجری قانون؛ و
  • اصلاحات موثر در بخش امنیتی

برای محافظت از شهروندان، برنامه پاسخگویی دولت از افشاگران فدرال، ایالتی و محلی که مسائل را شناسایی کرده و به مقامات مربوطه گزارش می دهند، محافظت می کند. در این مدل، نهادهای دولتی از طریق حسابرسی داخلی غیررسمی پاسخگو هستند. هرکسی می‌تواند فردی را به دلیل رفتار نامناسب گزارش کند و مسئولیت‌پذیری را مجبور کند که سیستمی و فراگیر در سراسر سازمان باشد.

مسئولیت پذیری سیاسی

پاسخگویی سیاسی می تواند به مشارکت های سیاسی، نحوه خرج کردن پول توسط سیاستمداران و خود هزینه های سیاسی مربوط باشد. برای مثال، مرکز غیرحزبی برای سیاست پاسخگو (اکنون OpenSecrets) یک کارت امتیازی سالانه برای رتبه بندی اعضای کنگره بر اساس سوابق رای آنها در مورد مسائل مالی کمپین منتشر کرد.

مسئولیت پذیری در یک رابطه چیست؟

مسئولیت پذیری در روابط مربوط به مسئولیت پذیری افراد در قبال خود و اعمالشان است.

مسئولیت پذیری در مدیریت چیست؟

مسئولیت پذیری در محل کار می تواند به این معنا باشد که همه کارکنان در قبال اعمال، رفتار، عملکرد و تصمیمات خود پاسخگو هستند. همچنین با افزایش تعهد به کار و انگیزه کارکنان مرتبط است که منجر به بهره وری بالاتر می شود. کارمندانی که احساس می کنند در قبال اعمال، رفتارها و تصمیمات خود مسئول هستند، انگیزه عملکرد بهتری دارند زیرا می دانند که بازخورد دریافت خواهند کرد.

مسئولیت پذیری در پرستاری چیست؟

بر اساس منشور اخلاقی انجمن پرستاران آمریکا (ANA)، مسئولیت‌پذیری حرفه‌ای به این معناست که افراد نسبت به خود و همتایان خود پاسخگوی اعمال خود هستند. ANA مدعی است که از پرستاران نه تنها انتظار می رود که استانداردهای بالای عملکرد پرستاری را رعایت کنند، بلکه انتظار می رود که در قبال هرگونه انحراف از این استانداردها نیز پاسخگو باشند.

مسئولیت پذیری در بهداشت و درمان چیست؟

ارائه دهندگان مراقبت های بهداشتی باید تلاش کنند تا فرهنگ هایی را ایجاد کنند که در آن پزشکان، پرستاران، مدیران و بیماران احساس راحتی در اشتراک گذاری اطلاعات در مورد خطاها و مشکلات داشته باشند. با پاسخگو نگه داشتن یکدیگر، سازمان های مراقبت های بهداشتی می توانند برای بهبود و جلوگیری از تکرار اشتباه با یکدیگر همکاری کنند.

مسئولیت پذیری در آموزش و پرورش چیست؟

پاسخگویی در آموزش و پرورش معتقد است که مدارس باید خود را در قبال نتایج دانش‌آموزان پاسخگو بدانند. این در حال تبدیل شدن به آخرین کلمه کلیدی در آموزش است. یکی از اهداف اصلی پاسخگویی مبتنی بر عملکرد، تشویق مدارس به تمرکز بر بهبود عملکرد بیش از همه نگرانی‌های دیگر است. همه کسانی که پاسخگو هستند نه تنها انگیزه ای برای بهبود عملکرد دارند، بلکه از کاهش عملکرد نیز جلوگیری می کنند.

مسئولیت پذیری صاحب محصول چیست؟

نقش صاحب محصول این است که محدوده کار را تعریف کند و تعیین کند که هر کار چقدر باید تلاش کند. وظیفه آنها درک رابطه بین وظایف است تا تصمیم بگیرند که آیا یک کار به دیگری بستگی دارد یا خیر. صاحبان محصول همچنین باید اطمینان حاصل کنند که تیم درک می کند که چه کاری باید انجام شود و چه کسی مالک هر قطعه کار است.

مسئولیت پاسخگویی یک اسکرام مستر چیست؟

یکی از مسئولیت های کلیدی اسکرام مستر کمک به تیم ها برای کار موثر با یکدیگر از طریق فرآیند توسعه نرم افزار Agile است.

اسکرام مستر تضمین می کند که تیم از قوانین راهنمای اسکرام پیروی می کند و به عنوان مدافع تیم در طول چرخه عمر پروژه عمل می کند. علاوه بر این، اسکرام مستر به تیم کمک می کند تا مهارت هایی را برای مدیریت موثر خود ایجاد کند و اطمینان حاصل کند که تیم بر ارائه ارزش به سهامداران متمرکز می ماند.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا