CB در ISO مخفف چیست؟

CB مخفف چیست؟, سرتیفیکیشن بادی در ایزو مخفف چیست؟, 2 دسته CB در ایران کدامند؟, تفاوت بین CB های در چیست؟, چطور می توانیم اعتبار CB برای صدور گواهینامه ایزو را بررسی کنیم؟, شرکت های CB معتبر در ایران کدامند؟

برای شرکت هایی که تا به حال گواهینامه ایزو اخذ نکرده اند و یا یک مدیر کیفیت مبتدی، اصطلاحات تخصصی ISO می تواند بسیار سردرگم کننده باشد. NCR چیست؟, مرجع صدور گواهینامه ایزو معتبر کیست؟, CB مخفف چیست؟, آیا می توان گواهی معتبر در ایران دریافت کرد؟. ما توسط این مقاله سعی کردیم در ابتدا این اصطلاحات را بررسی کنیم سپس به بحث اعتبارسنجی CB های صدور گواهینامه ISO در ایران بپردازیم.

CB در ISO مخفف چیست

گواهینامه ایزو چیست؟

سازمان هایی می توانند ادعا می کنند دارای گواهی ISO هستند می بایست یک سیستم مدیریت را منطبق با الزامات استاندارد ایزو توسعه داده و حفظ کرده باشند. سپس توسط یک حسابرس از یک مرجع صدور گواهینامه ایزو (CB) ممیزی شده باشند. برای حفظ گواهینامه سازمان تحت ممیزی سالیانه از CB قرار می گیرد تا تداوم انطباق با استاندارد ایزو اخذ شده را تایید نماید.

گواهینامه ایزو به عنوان تاییدیه انطباق سیستم مدیریت سازمان با یک استاندارد سیستم مدیریت درخواستی یا سایر الزامات توسط CB صادر می گردد. گواهینامه ایزو صادر شده دارای سه سال اعتبار است که سالیانه باید ممیزی و تمدید شود، اگر ممیزی به صورت مداوم انجام نشود یا سیستم مدیریت اخذ شده الزامات را برآورده نکند، مرجع صدور می تواند گواهینامه ISO سازمان را لغو کند.

در مورد “گواهینامه ایزو مربوط به کسب و کارها” بیشتر بخوانید.

CB در ISO مخفف چیست؟, 2 دسته CB فعال در ایران + فیلم

CB مخفف چیست؟

CB در ایزو مخفف Certification Body یعنی مرجع صدور گواهینامه ایزو است که اصطلاحاً نهاد تایید صلاحیت برای صدور گواهینامه ایزو می باشد. اما سرتیفیکیشن بادی های زیادی در ایران فعالیت می کنند که برخی دارای اعتبار اصلی و بسیاری از آنها فاقد اعتبار اصلی هستند.

بنابراین، ممکن است برای شما سوال باشد که “CB های معتبر چگونه شناسایی می شوند؟”. در ادامه با همراه باشید.

چگونه سرتیفیکیشن بادی (CB) معتبر را در ایران شناسایی کنیم؟

CB های معتبر باید توسط یک سازمان اعتباربخشی که اصطلاحاً AB نامیده می شوند اعتبارسنجی و تایید شوند. هر کشور یک یا چند موسسه اعتباربخشی (AB) دارد که باید توسط انجمن اعتبارسنجی بین المللی IAF تایید شده باشد. اما بیشتر در مورد AB و IAF بدانید.

AB مخفف چیست؟

AB مخفف Accreditation Body یعنی نهاد اعتباربخشی است که برخی مواقع به عنوان سازمان اعتباردهنده نیز نامیده می شود. تا تاریخ 7 می 2023 میلادی 73 AB معتبر تایید صلاحیت شده اند. تایید صلاحیت AB ها توسط انجمن اعتبار بخشی IAF انجام می شود.

ممکن است یک کشور یک یا چند AB تایید شده داشته باشد و الزاماً تمامی کشورها دارای AB معتبر نیستند. بنابراین برای تایید اعتبار AB باید به سایت IAF مراجعه کنید.

AB کشور ایران مرکز ملی تایید صلاحیت ایران یا NACI است. پس CB های معتبر در ایران که می توانند گواهینامه ایزو سیستم مدیریتی صادر کنند باید توسط AB ایران (مرکز ملی تایید صلاحیت) تایید شده باشند.

IAF مخفف چیست؟

IAF مخفف International Accreditation Forum یعنی انجمن بین المللی اعتبار بخشی است که توسط سازمان ISO معرفی شده است. انجمن IAF سازمانی بین المللی و غیر انتفاعی می باشد که اعضاء تشکیل دهنده آن نهادهای اعتباربخشی و دیگر سازمان های علاقه مند به ارزیابی انطباق در زمینه سیستم مدیریت هستند.

پس برای شناسایی یک CB معتبر باید ابتدا بدانید که CB برای چه کشوری است، بعد از طریق انجمن IAF استعلام کنید که AB معتبر مربوط به آن کشور کدام است، در مرحله بعدی وارد سایت AB معرفی شده شوید و در آخر استعلام CB را از طریق سایت AB بررسی کنید.

شرکت های CB معتبر در ایران کدامند؟

برای شناسایی CB های معتبر در ایران ابتدا باید وارد سایت مرکز ملی تایید صلاحیت ایران شوید، سپس در منو نهادهای تایید صلاحیت شده با توجه به نوع استاندارد ایزو درخواستی CB های تایید شده را شناسایی کنید. نکته مهم اینکه CB های معتبر باید توسط AB بر اساس استاندارد سیستم مدیریت دارای گواهی ISO/IEC 17021 باشند. برای شناسایی لیست CB های معتبر در ایران باید به سایت NACI ایران مراجعه کنید. مشاهده کلیپ می تواند به شما کمک کند.

اعتبار CB ها در ایران چگونه است؟

در ایران دو دسته CB هستند که اقدام به صدور گواهینامه ایزو می کنند. دسته اول که دارای سطح اعتباری بالایی هستند CB هایی که توسط AB معتبر کشور خودشان تایید صلاحیت شده باشند، و دسته دوم که سطح اعتبار پایین تری دارند. دسته دوم CB هایی هستند که به صورت خصوصی فعالیت می کنند، هر چند برخی از این CB های خصوصی خود را مورد تایید ASCB، IAFCB یا هر انجمن دیگری غیر IAF می دانند.

ASCB یا IAFCB انجمن های خصوصی هستند که خود را به نام AB معرفی می کند“. در مقالات بعدی در مورد اعتبار ASCB بیشتر می نویسیم.

تفاوت بین CB ها چیست؟

تفاوت بین CB ها در سطح اعتباری آنها، بزرگی یا کوچکی شرکت CB، تایید صلاحیت برای صدور گواهینامه های سیستم مدیریتی متفاوت و برند بودن آنها است. در مرحله نخست مطمئناً CB هایی که توسط AB معتبر کشور خودشان تایید صلاحیت برای صدور ایزو شده باشند دارای اعتبار بالاتری هستند و سپس CB های خصوصی.

ممکن است شما بخواهید به بررسی سطح اعتباری دو CB معتبر که مورد تایید IAF نیز هستند بپردازید. بنابراین چک کنید که کدام CB و برای چه کدهایی جهت صدور گواهینامه سیستم مدیریت تایید شده است. مثلاً، یک CB ممکن است برای چند زمینه فعالیت مختلف توسط AB تایید شده باشد. پس به کدهای تایید صلاحیت شده CB دقت کنید.

یا اینکه ممکن است یک CB برای صدور گواهینامه ایزو 9001 تایید شده باشد ولی برای صدور گواهینامه ایزو 45001 تایید صلاحیت نشده باشد. پس مسلماً CB هایی که برای چند کد و چند سیستم مدیریت تایید شده باشند سطح اعتبار بالاتری دارند.

چگونه می توانید اعتبار CB های معتبر را بررسی کنید؟

برای اعتبارسنجی CB معتبر باید وارد سایت IAFcertsearch.org  (1) شوید سپس در منو certification bodies نام CB اعلام شده را جستجو کنید. حتی شما می توانید پس از صدور گواهینامه ایزو، اقدام به استعلام گواهی ISO در سایت مذکور شوید. نکته مهم اینکه فقط CB های معتبر تحت اعتبار IAF در این سایت قابل اعتبارسنجی هستند و CB های خصوصی در این سایت استعلام نمی شوند.

نحوه اعتبارسنجی مرجع صدور گواهینامه ایزو تحت اعتبار IAF چگونه است؟

اعتبار سنجی CB چگونه است؟

اعتبار بخشی این است که چگونه یک نهاد معتبر به رسمیت شناختن رسمی از صلاحیت یک سازمان برای انجام وظایف خاص را ارائه می دهد. مؤسسات اعتباربخشی (AB) نهادهای تأیید صلاحیت (CB) را تأیید می کنند که شایستگی را برای ممیزی و تأیید سازمان های مطابق با استانداردهای سیستم مدیریت نشان می دهند.

فرآیند اعتبار سنجی بی طرفی و شایستگی را تضمین می کند و اعتماد و پذیرش گواهینامه های CB را توسط کاربران نهایی بخش دولتی و خصوصی تقویت می کند. اعتباربخشی به مشتریان اطمینان می دهد که CB بر اساس معیارهای پذیرفته شده بین المللی عمل می کند.

هزینه اخذ گواهینامه ایزو از CB چقدر است؟

هزینه اخذ گواهینامه ایزو بستگی به اعتبار CB صادر کننده، بزرگی یا کوچکی سازمان متقاضی، تعداد پرسنل سازمان متقاضی و نوع گواهینامه درخواستی متغییر است. اینکه شما نیاز به اخذ گواهینامه ایزو 9001 دارید یا گواهینامه ایزو 50001 هزینه متفاوتی دارد. حتی اینکه چه مرجعی با چه سطح اعتباری بخواهد گواهینامه شما را صادر کند هزینه متفاوتی اعلام می شود. ما در مقاله اخذ گواهینامه ایزو هزینه های مربوط به دریافت گواهی ISO را ثبت کرده ایم. پس به این مقاله مراجعه کنید.

از چه CB (هایی) گواهینامه ایزو دریافت کنیم؟

هدف شما از درخواست صدور گواهینامه ایزو چیست؟، این بسیار مهم است چون به شما کمک می کند که بدانید از چه CB (ایی) باید گواهینامه ایزو دریافت کنید. ممکن است شما برای حضور در مناقصه نیاز به اخذ فوری گواهینامه ایزو داشته باشید، پس بهترین پیشنهاد CB های خصوصی هستند.

ممکن است شما صرفاً به یک ورقه کاغذ که قابل استعلام هست نیاز نداشته باشید و بخواهید برای صادرات به کشورهای مهم گواهینامه ایزو اصلی را داشته باشید. پس باید نهادهایی را انتخاب کنید که به عنوان CB معتبر گواهی ISO صادر می کنند.

بهترین پیشنهاد این است که قبل از انتخاب مرجع صدور برای دریافت گواهی ایزو با یک مشاور ایزو صحبت کنید تا بهترین پیشنهاد را به شما بدهد. شرکت “ایران گواه” می تواند بهترین و صادق ترین مشاور شما برای انتخاب CB باشد.

اخذ ایزو اخذ گواهینامه ایزو فوری

چرا ایران گواه برای اخذ گواهینامه ایزو پیشنهاد می شود؟

شرکت ایران گواه یک CB یا مرجع صدور ISO نیست. ما یک شرکت مشاوره هستیم که کسب وکارها را راهنمایی می کنیم تا بدانند براساس اهداف سازمانی باید از چه CB هایی اقدام به دریافت گواهینامه ایزو کنند. مزایای ما برای شما شامل:

  1. مشاوره رایگان برای انتخاب CB معتبر.
  2. پیگیری جهت صدور گواهینامه ایزو در کمترین زمان ممکن.
  3. اخذ گواهینامه ایزو برای حضور در مناقصه.
  4. دریافت گواهینامه ایزو با کمترین هزینه ممکن.
  5. اخذ گواهینامه مدیریتی رایگان به اسم اشخاص.
  6. اخذ گواهینامه IMS رایگان.
  7. ارائه کلیه مستندات مربوط به استاندارد سیستم مدیریت دریافت شده.
  8. مشاوره جهت مستند سازی در سه جلسه به صورت رایگان.
  9. حق انتخاب بالا برای متقاضی بین CB های مختلف.

لازم به ذکر می باشد شرکت ایران گواه دارای گواهینامه ایزو 9001 و گواهینامه ایزو 10002 توسط یک CB معتبر از مرکز ملی تایید صلاحیت ایران می باشد. این یعنی خدمات مشاوره و اخذ گواهی و رضایتمندی مشتری توسط سازمان NACI تایید شده است. پس شما برای دریافت گواهینامه ایزو ریسک کمتری دارید.

سوالات متداول

CB مخفف چیست؟

CB در ایزو مخفف Certification Body یعنی مرجع صدور گواهینامه ایزو است که اصطلاحاً نهاد تایید صلاحیت برای صدور گواهینامه ایزو می باشد. اما سرتیفیکیشن بادی های زیادی در ایران فعالیت می کنند که برخی دارای اعتبار اصلی و بسیاری از آنها فاقد اعتبار اصلی هستند.

شرکت های CB معتبر در ایران کدامند؟

برای شناسایی CB های معتبر در ایران ابتدا باید وارد سایت مرکز ملی تایید صلاحیت ایران شوید، سپس در منو نهادهای تایید صلاحیت شده با توجه به نوع استاندارد ایزو درخواستی CB های تایید شده را شناسایی کنید.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 2 میانگین: 5]

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا