ISO 128 (ایزو ۱۲۸) ویژه مستندات فنی محصول (TPD)

استاندارد ایزو ۱۲۸ یا ISO 128 به نام “مستندات فنی محصول (TPD) – اصول کلی نمایندگی” در سال 2020 به‌روزرسانی شد. این استاندارد در سه نسخه مورد بازنگری قرار گرفت:

  1. ISO 128:1982 – “نقشه‌های فنی – اصول کلی ارائه”
  2. ISO 128-1:2003 – “نقشه‌های فنی – اصول کلی ارائه – قسمت ۱: مقدمه و نمایه”
  3. ISO 128-1:2020 – “مستندات فنی محصول (TPD) – اصول کلی نمایندگی – قسمت ۱: مقدمه و الزامات اساسی”
 ISO 128 (ایزو ۱۲۸) ویژه مستندات فنی محصول (TPD)

ویرایش 2003 استاندارد ایزو ۱۲۸ نکات کلی برای اجرای نقشه‌های فنی و ارائه ساختار و شاخصی برای سایر بخش‌های این استاندارد را تعیین می‌کند. هدف اصلی این استاندارد ایجاد یک نمایش گرافیکی یکنواخت برای اشیاء در نقشه‌های فنی است که امکان تبادل بین‌المللی اطلاعات درباره نقشه‌ها را فراهم می‌کند و اطمینان از یکنواختی آن‌ها در یک سیستم جامع مرتبط با چندین عملکرد فنی را به ارمغان می‌آورد.

این ورژن از استاندارد ایزو ۱۲۸، برای انواع نقشه‌های فنی استفاده می‌شود که شامل نقشه‌های مهندسی مکانیک و ساخت‌وسازی (معماری، مهندسی عمران، کشتی‌سازی و غیره) است. این استاندارد قابل اجرا بر روی نقشه‌ها به‌صورت دستی یا مبتنی بر کامپیوتر است، اما برای مدل‌های سه‌بعدی CAD مناسب نیست.

ایزو ۲۰۲۰: ۱۲۸ – مستندات فنی محصول (TPD) – اصول کلی نمایندگی – قسمت ۱: مقدمه و الزامات اساسی

ویرایش ۲۰۲۰ از استاندارد ایزو ۱۲۸، قوانین کلی برای اجرای نقشه‌های فنی دوبعدی و سه‌بعدی و همچنین ارائه ساختار سایر بخش‌های مربوط به ایزو ۱۲۸ را ارائه می‌دهد. این استاندارد قابل استفاده در نقشه‌کشی فنی در زمینه‌های مهندسی مکانیک، ساخت‌وسازی، معماری، کشتی‌سازی و هر دو نوع نقشه فنی دستی و کامپیوتری می‌باشد.

 ISO 128 (ایزو ۱۲۸) ویژه مستندات فنی محصول (TPD)

برای اهداف این سند، عبارت “نقشه فنی” به معنای گسترده‌تری تفسیر می‌شود، که شامل کل بسته اسنادی است که محصول را مشخص می‌کند.

بررسی اجمالی ISO 128

کمیته فنی ISO/TC 10 (مستندات فنی محصول) به همراه همکاری کمیته فنی استانداردسازی اروپا، ویرایش ایزو ۱۲۸ را تدوین کرده است. این ویرایش از نظر فنی مورد بازبینی و جایگزینی ISO 128-1:2003 قرار گرفته است. تغییرات اصلی نسبت به نسخه قبلی عبارتند از:

  • شاخص به ISO 128-100 منتقل شده است.
  • مراجع برای ارجاع به بخش‌های بازبینی شده سری ایزو ۱۲۸ به‌روز شده‌اند.

چرا استاندارد ایزو ۱۲۸ اهمیت دارد؟

ایزو ۱۲۸ اهمیت بسیاری در حوزه نقشه‌های فنی دارد. این استاندارد برای نمایش گرافیکی اشیاء روی نقشه‌های فنی طراحی شده است و هدف آن تسهیل تبادل اطلاعات بین‌المللی درباره نقشه‌ها و اطمینان از یکنواختی آن‌ها در یک سیستم جامع که به چندین عملکرد فنی مرتبط است، می‌باشد.

 ISO 128 (ایزو ۱۲۸) ویژه مستندات فنی محصول (TPD)

ایزو ۱۲۸ چندین قسمت دارد؟

ایزو ۱۲۸ از سال ۲۰۰۳ شامل پانزده قسمت است که بین سال‌های ۱۹۹۶ و ۲۰۰۳ توسعه یافت. این استاندارد با خلاصه‌ای از قوانین کلی برای اجرا و ساختار نقشه‌های فنی آغاز می‌شود.

جهت اخذ انواع گواهینامه های ایزو با مرکز مشاوره ایران گواه در تماس باشید.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا