دستورالعمل 2006/42/EC – استاندارد CE ماشین آلات

دستورالعمل 2006/42/EC چیست؟ دستورالعمل ماشین آلات اتحادیه اروپا (2006/42/EC) تعدادی از الزامات بهداشتی و ایمنی ضروری (EHSR) را مشخص می کند که برای تضمین ایمنی هر قطعه ماشین آلات صنعتی برای استفاده طراحی شده است. الزامات طیف گسترده ای از ماشین آلات و ماشین آلات را پوشش می دهد.

دستورالعمل 2006/42/EC

هدف از دستورالعمل 2006/42/EC اخذ گواهینامه CE مارک و ایجاد گردش بازار آزاد ماشین‌آلات و حمایت از کارگران و مصرف‌کنندگانی است که از چنین ماشین‌هایی استفاده می‌کنند. این الزامات ضروری بهداشت و ایمنی در کاربردهای عمومی را تعریف می کند که با تعدادی الزامات خاص تر برای دسته های خاصی از ماشین آلات تکمیل می شود.

دستورالعمل 2006/42/EC در مورد ماشین‌آلات، تجهیزات قابل تعویض، اجزای ایمنی، لوازم جانبی بالابر، زنجیر، طناب‌ها و بافته‌ها، دستگاه‌های انتقال مکانیکی قابل جابجایی و ماشین‌آلات نیمه تکمیل‌شده که در ماده تعریف شده اعمال می‌شود. کشورهای عضو اتحادیه اروپا باید تمام اقدامات مناسب را اتخاذ کنند تا اطمینان حاصل شود که ماشین آلات نیمه تکمیل شده تنها در صورتی می توانند در بازار عرضه شوند که مفاد مربوطه این دستورالعمل را رعایت کنند.

چه ماشین آلاتی براساس دستورالعمل 2006/42/EC می توانند گواهینامه CE مارک دریافت کنند؟

لیست محصولاتی که براساس دستورالعمل 2006/42/EC تایید می شوند جهت صدور CE مارک به شرح زیر است:

 • مجموعه ای که با یک سیستم محرکه غیر از تلاش مستقیم انسان یا حیوان که مستقیماً اعمال می شود، نصب شده یا در نظر گرفته شده است، متشکل از قطعات یا اجزای مرتبط، که حداقل یکی از آنها حرکت می کند، و برای یک کاربرد خاص به هم متصل شده اند.
 • مجموعه ای که در اولین تورفتگی (بالا) به آن اشاره شد، که فقط اجزای اتصال آن در محل یا منابع انرژی و حرکت را ندارد.
 • مجموعه ای که در بند اول و دوم (بالا) به آن اشاره شده است، آماده نصب است و فقط در صورت نصب بر روی وسیله حمل و نقل، یا نصب در ساختمان یا سازه، آماده نصب است و می تواند همانطور که هست عمل کند.
 • مجموعه‌ای از ماشین‌آلات اشاره‌شده در موارد اول، دوم و سوم (بالا) یا ماشین‌های نیمه تکمیل‌شده (همچنین یک اصطلاح تعریف شده، نگاه کنید به زیر) که برای رسیدن به همان هدف، مرتب و کنترل می‌شوند تا به عنوان یک انتگرال عمل کنند. کل
 • مجموعه ای از قطعات یا اجزای متصل، که حداقل یکی از آن ها حرکت می کند و به هم متصل شده اند، برای بلند کردن بارها در نظر گرفته شده است و تنها منبع تغذیه آنها مستقیماً تلاش انسان است.

بنابراین محصولاتی که فقط موتور الکتریکی ندارند و نیاز به نصب (مانند بازوی بالابر هیدرولیکی) روی وسیله نقلیه یا سازه/ساختمان دارند، یا باید با دیگران مونتاژ شوند، همگی به معنای دقیق ماشین‌آلات در نظر گرفته می‌شوند.

طبق ماده 2 دستورالعمل 2006/42/EC تجهیزات دیگری در دسته ماشین آلات قرار می گیرند که به شرح زیر است:

 • «تجهیزات قابل تعویض» به وسیله‌ای اطلاق می‌شود که پس از راه‌اندازی ماشین‌آلات یا تراکتور، توسط خود اپراتور با آن ماشین‌آلات یا تراکتور مونتاژ می‌شود تا عملکرد آن را تغییر دهد یا عملکرد جدیدی نسبت به این تجهیزات نسبت دهد.
 • “مولفه ایمنی” به معنای یک جزء است:
  • که در خدمت انجام یک عملکرد ایمنی است
  • که به طور مستقل در بازار عرضه می شود
  • جلوگیری از آسیب تجهیزات خراب شده که ایمنی افراد را به خطر می اندازد
  • که برای عملکرد ماشین آلات ضروری نیست، یا ممکن است اجزای معمولی برای عملکرد ماشین جایگزین شوند.
 • فهرستی از اجزای ایمنی در ضمیمه V مقررات تامین ماشین آلات (ایمنی) آمده است که ممکن است مطابق با ماده 8 (1) (الف) به روز شود.
 • «لوازم جانبی بالابر» به معنای قطعه یا تجهیزاتی است که به ماشین‌آلات بالابر متصل نیست و اجازه نگه داشتن بار را می‌دهد، که بین ماشین‌آلات و بار یا روی خود بار قرار می‌گیرد یا قرار است بخشی جدایی‌ناپذیر از بار را تشکیل دهد. و به طور مستقل در بازار عرضه می شود. تسمه ها و اجزای آن نیز جزء لوازم بالابر محسوب می شوند.
 • «زنجیره، طناب و تار» به معنای زنجیر، طناب و بافته‌ای است که برای اهداف بالابری به عنوان بخشی از ماشین‌آلات بالابر یا لوازم جانبی بالابر طراحی و ساخته شده است.
 • «دستگاه انتقال مکانیکی متحرک» به معنای یک جزء قابل جابجایی برای انتقال نیرو بین ماشین‌های خودکششی یا تراکتور و ماشین دیگر با اتصال آنها به اولین یاتاقان ثابت است. هنگامی که با حفاظ در بازار قرار می گیرد به عنوان یک محصول در نظر گرفته می شود.

محصولات مطابق با این تعاریف باید به گونه‌ای رفتار شوند که گویی ماشین‌آلات هستند و به همین ترتیب مشمول مقررات کامل دستورالعمل مشابه ماشین‌آلات (شامل اعلامیه انطباق، علامت CE و دستورالعمل‌های کاربر به زبان انگلیسی) هستند.

در مورد اجزای ایمنی (همانطور که در بالا تعریف شد، اما توجه داشته باشید که قطعاتی که به عنوان قطعات یدکی توسط سازنده اصلی ماشین عرضه می شوند، از محدوده خارج می شوند)، دستورالعمل استفاده باید به وضوح بیان کند:

 • چگونه جزء ایمنی باید نصب و استفاده شود (به عنوان مثال چگونه یک دستگاه کنترل دو دستی باید به سیستم کنترل ماشین موجود سیم کشی شود)،
 • و در صورت لزوم، محدودیت‌های استفاده (یعنی برای مواردی که مناسب نیست)، یا به عنوان مثال، اگر محافظ توری است، حداقل فاصله آن از قسمت‌های خطرناک برای برآورده کردن EHSRها باید چقدر باشد.

یک دسته دیگر از محصولات که تقریباً ماشین آلات هستند، در محدوده این دستورالعمل قرار می گیرند، اما با آنها کمی متفاوت با “ماشین آلات” همانطور که در بالا تعریف شد رفتار می شود:

 • «ماشین آلات نیمه تکمیل شده» به معنای مجموعه ای است که تقریباً ماشینی است اما به خودی خود نمی تواند کاربرد خاصی را انجام دهد. یک سیستم درایو ماشین آلات نیمه تکمیل شده است. ماشین آلات نیمه تکمیل شده فقط برای ادغام یا مونتاژ با ماشین آلات دیگر یا ماشین آلات یا تجهیزات نیمه تکمیل شده در نظر گرفته شده است، در نتیجه ماشین آلاتی را تشکیل می دهند که این دستورالعمل در مورد آنها اعمال می شود.

در مورد ماشین آلات نیمه تکمیل شده نباید دارای علامت CE باشد و به جای گواهینامه CE  باید با یک اعلامیه خود اظهاری همراه شود. همچنین باید دستورالعمل هایی برای ادغام ایمن آن در یک مجموعه با سایر ماشین آلات یا تجهیزات نیمه تکمیل شده برای تشکیل یک ماشین ارائه شود.

استاندارد CE ماشین آلات براساس دستورالعمل جدید

چه چیزی در محدوده دستورالعمل ماشین آلات نیست؟

ماده 1 (2) (تکثیر شده در جدول 3 مقررات تامین ماشین آلات (ایمنی)) فهرستی از محصولاتی را ارائه می دهد که از این دستورالعمل مستثنی شده اند، به عنوان مثال:

 • قطعات ایمنی در نظر گرفته شده برای استفاده به عنوان قطعات یدکی برای جایگزینی قطعات یکسان و توسط سازنده ماشین آلات اصلی عرضه شده است.
 • تجهیزات برای استفاده در نمایشگاه ها و پارک های تفریحی
 • وسایل حمل و نقل زمینی و دریایی (بیشتر تحت پوشش سایر دستورالعمل ها یا قوانین بین المللی دریایی)
 • برخی تجهیزات الکتریکی مانند لوازم خانگی برای مصارف خانگی، تجهیزات صوتی و تصویری، تجهیزات فناوری اطلاعات، ماشین‌های اداری معمولی و موتورهای الکتریکی (به جای آن تحت پوشش دستورالعمل ولتاژ پایین)

سایر ماشین‌های تحت پوشش سایر دستورالعمل‌ها نیز مستثنی هستند، برای مثال:

 • آسانسورهایی که مطابق با دستورالعمل آسانسور 95/16/EC (با اصلاح 2006/42/EC)،
 • خطوط کابلی مطابق با دستورالعمل 2000/9/EC راه های کابلی، و
 • ماشین‌آلاتی که همچنین یک دستگاه پزشکی هستند، بنابراین مشمول دستورالعمل تجهیزات پزشکی 93/42/EC (با اصلاحیه) می‌شوند، اگرچه آن دسته از EHSR‌های ماشین‌آلاتی که مرتبط هستند توسط دستورالعمل تجهیزات پزشکی “فراخوانی” شده‌اند.

جزئیات بیشتر در مورد این دستورالعمل ها و سایر دستورالعمل های اروپایی که با دستورالعمل ماشین آلات ارتباط دارند یا همپوشانی دارند در پاراگراف های 90-92 راهنمای کمیسیون اروپا در مورد کاربرد دستورالعمل ماشین آلات آورده شده است. برای کسب اطلاعات بیشتر اینجا کلیک نمایید.

مقررات جدید تدوین شده برای دستورالعمل ماشین آلات

مقررات جدید برای دستورالعمل ماشین آلات (مقررات (EU) 2023/1230) در 29 ژوئن 2023 منتشر شد.

این متن جایگزین دستورالعمل ماشین آلات 2006/42/EC می شود. مقررات ماشین‌آلات در نظر دارد فناوری‌های جدیدی مانند ماشین‌های متحرک مستقل (ربات‌ها)، اینترنت اشیاء با تجهیزات متصل یا هوش مصنوعی (AI) را پوشش دهد، جایی که ماژول‌های خاص هوش مصنوعی با استفاده از تکنیک‌های یادگیری، عملکردهای ایمنی را تضمین می‌کنند.

مقررات جدید دستورالعمل ماشین آلات 42 ماه پس از انتشار، یعنی 20 ژانویه 2027 لازم‌الاجرا خواهد شد. این بدان معناست که تولیدکنندگان باید تا 19 ژانویه 2027 از دستورالعمل ماشین آلات و از روز بعد با مقررات جدید ماشین آلات پیروی کنند.

آیین نامه ماشین آلات تغییرات مربوطه را معرفی می کند، از جمله:

 • وضعیت حقوقی: به عنوان یک مقررات، مقررات ماشین آلات هماهنگی بیشتر و همچنین کاربرد مستقیم در سراسر اتحادیه اروپا را فراهم می کند. تولیدکنندگان نیازی به انتظار برای انتقال هر کشور در قوانین ملی نخواهند داشت، که ممکن است الزامات ملی قوی تری را معرفی کند.
 • چارچوب قانونی جدید: مقررات ماشین آلات از اصول چارچوب قانونی جدید پیروی می کند، که قوانین اصلی را برای اعتباربخشی نهادهای ارزیابی انطباق و چارچوب نظارت بر بازار تعیین می کند.
 • بدون کاغذ: تولیدکنندگان می توانند دستورالعمل های محصول را در قالب دیجیتال ارائه دهند. اگر دستگاه برای کاربران غیرحرفه ای در نظر گرفته شده است، باید یک سند کاغذی حاوی اطلاعات اصلی ایمنی ارائه شود.
 • مشخصات مشترک: مقررات ماشین آلات قوانینی را برای توسعه مشخصات مشترک ارائه می دهد، در صورتی که مسائلی برای ایجاد یک استاندارد هماهنگ برای یک ماشین خاص وجود داشته باشد.
 • اصلاح اساسی: مفهوم “تغییر اساسی” معرفی شده است که تحولات/تغییراتی را که توسط کاربر نهایی ایجاد شده است را هدف قرار می دهد و باعث ایجاد تغییر در خطرات مهم مرتبط با ماشین اصلاح شده می شود.
 • ارزیابی انطباق: اصل کلی برای ارزیابی انطباق ماشین آلات خود انطباق است. ماشین آلات مندرج در فهرست مندرج در مقررات باید از طریق نهادهای اعلام شده (مراکز معتبر خارجی که توسط NANDO) تایید شوند. بر اساس دستورالعمل ماشین آلات، زمانی که یک استاندارد هماهنگ موجود تمام خطرات مربوطه را پوشش می دهد، امکان درخواست برای خود انطباق وجود داشت. طبق مقررات ماشین آلات، این امکان برای برخی ماشین آلات یا اجزای خاص لغو شد. به‌ویژه، شفت‌های درایو پرتاب برق (PTO) و حفاظ‌های آن‌ها یا به سادگی محافظ‌های PTO، زمانی که به تنهایی در بازار قرار می‌گیرند، باید توسط یک سازمان اطلاع‌رسانی تأیید شوند.
 • یادگیری ماشینی: سیستم‌های حاوی «رفتار کاملاً یا جزئی خود تکامل‌یافته حاوی رویکردهای یادگیری ماشین» اکنون در لیست ماشین‌هایی هستند که نیاز به تأیید اعتبار توسط یک سازمان اطلاع‌رسانی دارند. مقررات آتی هوش مصنوعی، زمانی که منتشر شود، این سیستم ها را به عنوان هوش مصنوعی پرخطر در نظر می گیرد و الزامات بیشتری را اعمال می کند.
 • ماشین آلات نیمه تکمیل شده باید قبل از اینکه در کل ماشین آلات ادغام شوند، با الزامات مقررات ماشین آلات مطابقت داشته باشند.
به چه محصولاتی نشان CE مارک تعلق می گیرد؟

اخذ گواهینامه CE برای ماشین آلات

برای دریافت گواهینامه CE ماشین آلات طبق دستورالعمل 2006/42/EC شما باید مستندات فنی و تکنیکال فایل مربوط به تولید را تکمیل نمایید سپس یک مرجع صدور گواهینامه CE معتبر تحت اعتبار ناندو انتخاب کنید. برای انتخاب مرجع صدور می توانید از مشاوره ایران گواه استفاده کنید. ما می توانیم در کمترین زمان ممکن و با حداقل هزینه گواهینامه CE درخواستی را برای شما دریافت کنیم. لطفاً مستندات مربوط به مشخصات فنی، کاتالوگ محصول و تکنیکال فایل را ارسال نمایید.

سوالات متداول

دستورالعمل 2006/42/EC چیست؟

دستورالعمل 2006/42/EC در مورد ماشین‌آلات، تجهیزات قابل تعویض، اجزای ایمنی، لوازم جانبی بالابر، زنجیر، طناب‌ها و بافته‌ها، دستگاه‌های انتقال مکانیکی قابل جابجایی و ماشین‌آلات نیمه تکمیل‌شده که در ماده تعریف شده اعمال می‌شود. دستورالعمل ماشین آلات اتحادیه اروپا (2006/42/EC) تعدادی از الزامات بهداشتی و ایمنی ضروری (EHSR) را مشخص می کند که برای تضمین ایمنی هر قطعه ماشین آلات صنعتی برای استفاده طراحی شده است.

مقررات جدید تدوین شده برای دستورالعمل ماشین آلات چیست؟

مقررات جدید برای دستورالعمل ماشین آلات (مقررات (EU) 2023/1230) در 29 ژوئن 2023 منتشر شد. این متن جایگزین دستورالعمل ماشین آلات 2006/42/EC می شود. مقررات ماشین‌آلات در نظر دارد فناوری‌های جدیدی مانند ماشین‌های متحرک مستقل (ربات‌ها)، اینترنت اشیاء با تجهیزات متصل یا هوش مصنوعی (AI) را پوشش دهد، جایی که ماژول‌های خاص هوش مصنوعی با استفاده از تکنیک‌های یادگیری، عملکردهای ایمنی را تضمین می‌کنند.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا