استاندارد RAL چیست؟, گواهینامه کیفیت رال چیست؟

RAL یک سیستم تطبیق رنگ است که رنگ ها را برای پوشش ها و پلاستیک ها تعریف می کند. استاندارد RAL توسط موسسه RAL Deutsches für Gütesicherung und Kennzeichnung، واقع در بن (آلمان) اداره می شود. ‘RAL’ مخفف “Reichs-Ausschuß für Lieferbedingungen und Gütesicherung” است.

استاندارد RAL چیست؟, شرح در تصویر

موسسه رال آلمان یکی از بزرگترین و معتبرترین موسسات استاندارد دنیا است و یکی از شناخته شده ترین موسساتی است که گواهینامه کیفیتی برای محصول را صادر می کند. در حقیقت RAL یک گواهینامه نیست، بلکه یکی از موسسات استاندارد در آلمان است. در حال حاضر موسسه استاندارد RAL حدود 160 نوع گواهینامه کیفی را تضمین و صادر می کند.

ما با استاندارد RAL از طریق پروفیل UPVC در ایران آشنا شدیم. به واقع یکی از استانداردهایی که تولیدکنندگان درب و پنجره UPVC می توانند اخذ نمایند استاندارد RAL آلمان است. نشان کیفیت رال برای سیستم های مدیریت کیفیت درب و پنجره UPVC توسط موسسه RAL صادر می شود که مطابقت با مقررات RAL Deutsches Institut für Gütesicherung بوده و از لحاظ کیفیت و استحکام در محدوده استاندارد RAL GZ 716 باشند.

محصولات درب و پنجره UPVC که با این الزامات مطابقت داشته باشند از لحاظ کیفیت و استقامت دارای بالاترین سطح استاندارد هستند.

RAL به چه معنا است؟

RAL به چه معنا است, شرح در تصویر

در سال 1925، صنعت آلمان به همراه دولت وقت تصمیم به استانداردسازی و شفاف سازی شرایط فنی تحویل گرفتند. آنها الزامات کیفیت را برای محصولات انتخاب شده تعریف کردند و اطمینان حاصل کردند که پایبندی به این الزامات نظارت می شود. و بنابراین ایده برای تضمین کیفیت و RAL Gütezeichen (نشانه های کیفیت) متولد شد. بنیان “ReichsAusschuss für Lieferbedingungen” (هیئت ملی برای شرایط تحویل) – که از آن زمان به عنوان RAL شناخته می شود – توسط تجارت و سیاست یک نهاد مستقل را ایجاد کرد که تا به امروز مسئول تایید RAL Gütezeichen (علائم کیفیت) است.

RAL Deutsches Institut für Gütesicherung در طول بیش از 90 سال وجود خود به یک علامت تجاری قابل اعتماد تبدیل شده است. به عنوان ابزاری برای خودتنظیمی داوطلبانه اقتصاد، انجمن – وقتی برخلاف عملکرد فعلی آن در نظر گرفته شود – بسیار فراتر از انتظارات بنیانگذاران اصلی خود بوده است.

وظایف موسسه تضمین کیفیت و صدور گواهینامه RAL چیست؟

 • RAL یک سازمان بالادستی برای تمام انجمن های تضمین کیفیت است.
 • RAL نهاد مستقلی است که مسئولیت ایجاد فرآیندهای تضمین کیفیت در آلمان را بر عهده دارد.
 • RAL از سیستم علامت کیفیت (Gütezeichen) و عبارت “RAL Gütezeichen (علامت های کیفیت)” در برابر سوء استفاده محافظت می کند.
 • RAL با دفاع (از نظر وضوح و حقیقت) از سیستم تضمین کیفیت در بازار رقابتی اطمینان می دهد که RAL Gütezeichen (علامت های کیفیت) جهت گیری قابل اعتماد و قابل اعتمادی را برای مصرف کنندگان ارائه می دهد.
 • سازمان RAL از انجمن های تضمین کیفیت و اعضای آنها با ارائه خدمات متنوع، به ویژه از طریق کار روابط عمومی برای تقویت و افزایش آگاهی RAL Gütezeichen (علائم کیفیت) حمایت می کند.

علامت کیفیت رال چیست؟

مصرف کنندگان به طور فزاینده ای با تصمیم گیری های دشواری مواجه می شوند زیرا طیف محصولات و خدمات ارائه شده در داخل و خارج از کشور دائما در حال افزایش است. RAL Gütezeichen (علائم کیفیت) جهت گیری ایمن و محافظت در برابر اشتباهات گران قیمت را ارائه می دهد.

RAL Gütezeichen (علائم کیفیت)

 • علامت کیفیت رال اعتباری قابل مشاهده، مستقل و عینی از کیفیت خاص یک محصول یا خدمات است. این بدان معنی است که آنها از کیفیت بالایی برخوردار هستند و به دلیل استقلال آنها قابل اعتماد هستند.
 • علامت کیفیت رال نشان می دهد که یک محصول یا خدمات تمام الزامات مهم این ویژگی های تضمین کیفیت بسیار بالا را برآورده می کند. بنابراین، مصرف کنندگان می توانند با علم به این که مقررات سختگیرانه ویژگی های اساسی را که برای استفاده از یک محصول یا خدمات مهم هستند، ایمن باشند.
 • از طریق خودتنظیمی دائمی و نظارت مستقل خنثی که تولیدکنندگان و ارائه دهندگان خدمات داوطلبانه خود را به آنها تسلیم می کنند، از رعایت قابل اعتماد این استانداردهای با کیفیت بالا حمایت می کنند. این قابلیت اطمینان RAL Gütezeichen (علائم کیفیت) را تضمین می کند.

مشخصات کیفی برای دریافت استاندارد RAL چیست؟

کنترل مشخصات و آزمون های مختلف بر روی محصولات UPVC که توسط سازمان GKFP جهت تایید استاندارد RAL انجام می دهد به شرح زیر است:

 1. بررسی رنگ و براقیت پروفیل
 2. ابعاد پروفیل
 3. اندازه گیری جرم واحد طول
 4. اندازه گیری دانسیته پروفیل
 5. تست مقاومت محصول در مقابل افزایش دما
 6. تست مقاوت ضربه پذیری
 7. تست مقاومت در دمای پایین
 8. تست برگشت حرارتی
 9. تست مقاومت گوشه جوش خورده پروفیل
 10. کنترل مشخصات ظاهری محصول
 11. تست انحراف از خط راست
 12. تست دمای نرمی ویکات
 13. تست تعیین ثبات حرارتی
 14. تست خمشی و کششی محصول
 15. تست زنون
 16. تست ثبات رنگ
 17. تست مقاومت ضربه چارپی

علاوه بر آزمون های فوق که در استاندارد RAL GZ 716 ذکر شده است و در رابطه با محصول می باشد، آزمون های مواد اولیه که لازمه کارکرد صحیح مجموعه و اطمنیان از ثبات کیفیت مواد اولیه است در آزمایشگاه مورد تایید GKFP جهت صدور گواهینامه کیفیت رال صورت می پذیرد.

 1. تست اندازه گیری رطوبت پی وی سی
 2. اندازه گیری رطوبت کربنات کلسیم
 3. تست ریزش پی وی سی
 4. تست دانسیته ظاهری پی وی سی
 5. تست تعیین اندازه ذرات پی وی سی
 6. تست تعیین میزان مواد فرار مواد اولی

صدور گواهینامه کیفیت رال آلمان چگونه است؟

اخذ فوری گواهینامه تایید صلاحیت اداره کار چگونه است؟

مراحل حسابرسی، بررسی انطباق با استاندارد رال و صدور گواهینامه RAL آلمان برای محصولات UPVC به دو موسسه GKFP و SKZ مربوط است. پس شرکت متقاضی اخذ گواهینامه کیفیت رال آلمان باید از موسسه GKFP استاندارد RAL GZ 716 را خریداری کند و اقدام به اجرای الزامات این استاندارد در محیط کارگاهی و انطباق با الزامات استاندارد RAL نماید.

متقاضیان اخذ گواهینامه رال از موسسه GKFP باید الزامات زیر را اجرایی کنند:

 1. پیاده سازی سیستم مدیریت کیفیت ISO 9001.
 2. ارائه گواهینامه ایزو 9001 معتبر.
 3. مستندات مربوط به انطباق الزامات محصول با استاندارد RAL.
 4. تست (های) مربوط به استاندارد رال و کالبراسیون با این استاندارد.
 5. مستندات مربوط به دستورالعمل اجرای QMS.
 6. مستندات نتایج آزمون، روش (های) اندازه گیری و انجام کالیبراسیون.
 7. معرفی تکنسین کنترل کیفیت.
 8. مستندات مربوط به آموزش پرسنل

مراحل صدور گواهینامه کیفیت رال چگونه است؟

هدف از ممیزی داخلی چیست؟, شرح در تصویر

فرآیند ممیزی جهت صدور گواهینامه کیفیت رال به شرح زیر است:

 • حسابرسی توسط ممیزان RAL انجام می شود.
 • مصاحبه از پرسنل شرکت گرفته می شود.
 • مستندات مربوط به کالیبراسیون و نتایج آزمون چک می شود.
 • مستندات مربوط به QMS بررسی می شود.
 • نمونه محصول جهت تست به آزمایشگاه مورد تایید رال آلمان ارسال می شود.

پس از بررسی کلیه مستندات و تایید انطباق با استاندارد رال، موسسه GKFP گواهینامه کیفیت رال را تایید و صادر می کند.

پرسش های متداول

استاندارد RAL چیست؟

نشان کیفیت رال برای سیستم های مدیریت کیفیت درب و پنجره UPVC توسط موسسه RAL صادر می شود که مطابقت با مقررات RAL Deutsches Institut für Gütesicherung بوده و از لحاظ کیفیت و استحکام در محدوده استاندارد RAL GZ 716 باشند.

مراحل اخذ گواهینامه کیفیت رال آلمان چیست؟

مراحل حسابرسی، بررسی انطباق با استاندارد رال و صدور گواهینامه RAL آلمان برای محصولات UPVC به دو موسسه GKFP و SKZ مربوط است. پس شرکت متقاضی اخذ گواهینامه کیفیت رال آلمان باید از موسسه GKFP استاندارد RAL GZ 716 را خریداری کند و اقدام به اجرای الزامات این استاندارد در محیط کارگاهی و انطباق با الزامات استاندارد RAL نماید.

علامت کیفیت رال چیست؟

علامت کیفیت رال اعتباری قابل مشاهده، مستقل و عینی از کیفیت خاص یک محصول یا خدمات است. این بدان معنی است که آنها از کیفیت بالایی برخوردار هستند و به دلیل استقلال آنها قابل اعتماد هستند.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 1 میانگین: 5]

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا