پایداری سبز

هدف اصلی طرح‌های سبز ارائه پتانسیل اقتصادی توسط دارایی‌های طبیعی بر مبنای پایدار است. پایداری سبز به سازمان ها اجازه می دهد تا به مسائل مختلف اقتصادی و زیست محیطی بپردازند. همچنین راه را برای رشد در زمینه های مختلف هموار می کند. مقاله پایداری سبز جزو مقالات تحقیقی برای محافظت از محیط زیست است.

پایداری سبز

پایداری سبز کیفیت زندگی ما را بهبود می بخشد و از اکوسیستم ما محافظت می کند. برای سازمان ها در هر اندازه یا صنایع مهم و مرتبط است. همانطور که آگاهی اجتماعی در مورد نیاز به راه حل های سبز افزایش می یابد، سازمان ها می توانند چندین ابتکار سبز را برای کاهش اثرات منفی آنها بر محیط زیست انجام دهند. این موارد شامل استفاده از محصولات پاک کننده ارگانیک، کاهش استفاده از کاغذ، استفاده از محصولات سازگار با محیط زیست و استفاده از تجهیزات صرفه جویی در انرژی است.

هدف اصلی طرح‌های سبز ارائه پتانسیل اقتصادی توسط دارایی‌های طبیعی بر مبنای پایدار است. پایداری سبز به سازمان ها اجازه می دهد تا به مسائل مختلف اقتصادی و زیست محیطی بپردازند. همچنین راه را برای رشد در زمینه های مختلف هموار می کند، از جمله:

  • بهره وری: مشوق های سبز و استفاده از منابع طبیعی بهره وری را افزایش می دهد.
  • نوآوری: مشوق های سبز فرصت های بیشتری را برای نوآوری فراهم می کند و راه های جدیدی را برای رسیدگی به مشکلات زیست محیطی تحریک می کند.
  • بازارهای جدید: مشوق های سبز به دلیل افزایش تقاضا برای فناوری ها، خدمات و کالاهای سبز، بازارهای جدیدی ایجاد می کند. این نیز فرصت های شغلی را افزایش می دهد.

مسائلی مانند آلودگی اتمسفر، آلودگی و تغییرات آب و هوایی یکی از نگرانی‌های اصلی مردم، سازمان‌ها و دولت‌ها است. دوره آموزشی ISO 14001 ایران گواه الزامات اصلی را برای سازمان هایی که می خواهند عملکرد زیست محیطی خود را بهبود بخشند و کارایی عملیاتی خود را افزایش دهند، مشخص می کند. گواهینامه ISO 14001 به مشتریان و ذینفعان اطمینان می دهد که سازمان از تعهدات زیست محیطی آنها آگاه است و مایل است به آنها رسیدگی کند.

مقاله زیر جنبه های مهم رشد سبز و پایداری را توضیح می دهد.

مزایای پایداری سبز

دانلود متن فارسی استاندارد ایزو 14001

پایداری سبز مزایای متعددی برای سازمان ها و محیط کلی به همراه دارد. این مزایا از تعهدات بلندمدت زیست محیطی را به حداکثر می رساند. برخی از مزایای اصلی پایداری سبز عبارتند از:

اقتصادی

منابع انرژی تجدیدپذیر باعث کاهش مصرف انرژی و در نتیجه کاهش قبوض برق می شود.

سلامت

اثرات زیست محیطی مثبت پایداری سبز باعث بهبود سلامت افراد آسیب دیده، بهبود کیفیت هوایی که تنفس می کنند، غذایی که مصرف می کنند و مکانی که در آن زندگی می کنند، می شود.

محیط زیست

ابتکارات سبز تأثیر مثبت فوق العاده ای بر محیط زیست دارد. به عنوان مثال، انتشار گازهای گلخانه ای و آلودگی هوا توسط کشاورزی ارگانیک کاهش می یابد.

شهرت

سازمان هایی که به فرآیندهای تجاری سبز و پایدار روی آورده اند، بازخورد بسیار مثبتی از مشتریان دریافت کرده اند. این یک اثر شناخته شده است که ثابت کرده است برای سازمان ها بسیار مفید است.

افزایش سریع جمعیت، تولید و تولید سموم و انتشار گازهای گلخانه ای را افزایش داده است. بنابراین، همه سازمان‌ها باید روی شیوه‌های پایداری مانند استفاده از انرژی پاک یا کاهش ضایعات سرمایه‌گذاری کنند تا به ساختن آینده بهتر برای همه کمک کنند.

مدیریت انرژی عملی است که می تواند برای سازمان ها و جامعه بسیار مفید باشد. این به سازمان ها کمک می کند تا مصرف انرژی خود را کاهش دهند و از محیط زیست محافظت کنند. ایران گواه گواهینامه هایی را در برابر ISO 50001، یک استاندارد بین المللی مدیریت انرژی اختصاصی ارائه می دهد. ISO 50001 الزاماتی را برای سازمان ها برای پیاده سازی، نگهداری و بهبود مستمر سیستم مدیریت انرژی (EMS) فراهم می کند.

سبز در مقابل پایدار: تفاوت اصلی

استاندارد ایزو 14001

بسیاری از محصولات یا فرآیندهای “سبز” پایدار نیز هستند. اما، در حالی که ممکن است چیزی در همان زمان سبز و پایدار باشد، این دو اصطلاح تعاریف جداگانه و حتی تفاوت‌هایی دارند.

سبز شدن به معنای استفاده از محصولات و خدمات سازگار با محیط زیست است. پایداری به معنای استفاده از محصولات یا خدمات به گونه ای است که به منابع نسل های آینده آسیبی وارد نشود.

از این رو، در حالی که یک محصول نهایی ممکن است سبز باشد، فرآیند تولید ممکن است به هیچ وجه پایدار نباشد. به عنوان مثال، محصولاتی که برای تولید نیاز به انرژی زیادی دارند را نمی توان پایدار در نظر گرفت. اگر همین محصولات از منابع تجدیدپذیر ساخته شوند، می توان آنها را سبز در نظر گرفت.

به طور خلاصه، هنگام بحث در مورد تأثیر پایداری سبز بر نسل‌های آینده، هم سبز و هم پایداری اهمیت خاص خود را دارند، زیرا محصولات سبز به کاهش ضایعات کمک می‌کنند، در حالی که تولید پایدار به حداکثر رساندن بهره‌وری منابع کمک می‌کند.

پایداری سبز چگونه به دست می آید؟

استراتژی‌های دستیابی به پایداری سبز باید برای سازمان‌ها، کارمندان، شهروندان، دولت‌ها و غیره تشویق‌کننده باشد. هیچ استراتژی سبز یکسانی وجود ندارد، اما عناصر مشترکی وجود دارد که باید در هنگام ایجاد آن در نظر گرفت. یک سازمان آگاه از محیط زیست بیش از سود خود را در نظر می گیرد. آنها تأثیر خود را در محیط و جامعه در نظر می گیرند. چنین سازمان هایی پایدار در نظر گرفته می شوند.

برخی از راه های دستیابی به پایداری سبز عبارتند از:

  • خرید کمتر محصولات پلاستیکی
  • استفاده از لامپ های کم مصرف
  • اتکای کمتر به رانندگی با اتومبیل و پیاده روی یا استفاده از وسایل نقلیه جایگزین تا حد امکان
  • در صورت امکان به انرژی سبز تغییر دهید
  • پرهیز از بسته بندی های پلاستیکی مواد غذایی که قابل بازیافت نیستند
  • تلاش برای خرید و خریدی که دارای مزایای زیست محیطی باشد
  • امتناع از محصولاتی که حیات وحش را به خطر می اندازد

ISO 26000 یک استاندارد بین المللی است که راهنمایی های دقیقی را در مورد نحوه رفتار به شیوه ای مسئولیت پذیر اجتماعی ارائه می دهد. ایران گواه دوره های آموزشی و گواهینامه ها را در چندین زمینه از جمله مسئولیت اجتماعی ارائه می دهد. گواهینامه (1) ISO 26000 ایران گواه ثابت می کند که شما می توانید خدمات و محصولات را به گونه ای ارائه دهید که رفتار سازگار با محیط زیست را ارتقا دهد و پایداری را نشان دهد.

اگر می‌خواهید درباره گواهینامه‌های ایران گواه مرتبط با پایداری و دوره‌های آموزشی بیشتر بدانید، با ما در info@irangovah.com تماس بگیرید.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 1 میانگین: 5]

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا