15 مزیت و عیب کار از راه دور

کار از راه دور می تواند باعث صرفه جویی در هزینه کسب و کار و کاهش غیبت شود. اما معایب خود را نیز به همراه دارد.

15 مزیت و عیب کار از راه دور

تقریباً تمام جنبه‌های زندگی در سال 2020 به یک قالب آنلاین تبدیل شد. اما بزرگترین تغییر تغییر از کار اداری به کار از راه دور بود.

دورکاری ایده جدیدی نیست. در گذشته، این یک تجملات بود که برای عده ای خوش شانس ارائه می شد. اما پذیرش گسترده آن به دلیل همه گیری همه گیر به یکی از مزایای شغل مدرن تبدیل شد. بسیاری از شرکت‌ها از قبل اهداف بلندمدتی برای راه‌اندازی محیط‌های کاری از راه دور داشتند، اما همه‌گیری این روند را تسریع کرد.

از آنجایی که بحران COVID-19 شروع به کاهش می کند و واکسیناسیون گسترده تر می شود، بسیاری از مردم می خواهند حداقل به صورت پاره وقت به کار از راه دور ادامه دهند.

کار از راه دور هم مزایا و هم معایبی دارد. در اینجا مواردی وجود دارد که کسب‌وکارها باید هنگام خروج جهان از قرنطینه و ورود به یک محیط کاری جدید به خاطر داشته باشند.

مزایای کار از راه دور

برخی از سازمان ها به سرعت در روال کار از خانه مستقر شدند. برای دیگران، زمانی که سیستم‌هایی را برای فعال کردن کار از راه دور راه‌اندازی کردند، زمان برد. هنگامی که سازمان ها پیچیدگی ها را بررسی کردند، دریافتند که این روش جدید کار مزایایی دارد.

 1. تعادل کار و زندگی بهتر
  یک شکایت مکرر در دنیای امروز دشواری ایجاد تعادل خوب بین کار و زندگی است. هشت ساعت یا بیشتر کار کردن در روز زمان کمی را برای خانواده باقی می گذارد — به خصوص زمانی که رفت و آمد و خواب در آن لحاظ می شود. و در روزهایی که کارمندان ملزم به شرکت در جلسات ویدیویی نیستند، می‌توانند هر طور که می‌خواهند لباس بپوشند – از جمله لباس خواب. این احساس راحتی بیشتر و تعادل بهتر کار و زندگی منجر به استرس کمتر می شود.
 2. بهره وری بالاتر
  بر اساس گزارش Great Place to Work، کارگران از راه دور در حین کار از راه دور در مقایسه با یک اداره، پایداری یا افزایش بهره وری را گزارش کردند. در طول سال 2020، شدیدترین پیشرفت‌ها در بهره‌وری در ماه‌های آوریل و می و در اوج همه‌گیری رخ داد. بیشتر اینها به دلیل حذف رفت و آمدهای روزانه و جلسات طولانی مدت حضوری بود.
 3. بهنگام بودن
  هنگام کار از خانه، بسیاری از عواملی که باعث تأخیر می شوند کاهش یا حذف می شوند. عوامل حذف شده عبارتند از خواب زیاد، گیر کردن در ترافیک و انتظار در یک صف طولانی در مسیر رانندگی برای نوشیدن قهوه صبح. اینکه بتوانید از رختخواب بیرون بیایید و شروع به کار کنید، صرفه جویی زیادی در زمان دارد.
 4. کاهش غیبت و کاهش گردش مالی
  اجازه دادن به کار از راه دور می تواند به کسب و کارها کمک کند تا کارمندان خود را حفظ کنند و از غیبت جلوگیری کنند. هنگامی که کارکنان دورکار احساس نمی کنند که مدیریت کوچکی دارند و معتقدند کارفرمای آنها به آنها اعتماد دارد، به احتمال زیاد احساسات مثبتی نسبت به رهبری سازمان پیدا می کنند. به نوبه خود، کارگران کمتر وسوسه خواهند شد که به دنبال شغل در جای دیگری باشند و حس وفاداری و فداکاری را ترویج کنند. حتی اگر کارگران به دنبال شغل جدید نباشند، ممکن است کمتر تمایل داشته باشند که به طور تصادفی بیکار شوند.
 5. صرفه جویی در هزینه
  تیم‌های راه دور به کسب‌وکارها این امکان را می‌دهند که فضاهای اداری کوچک‌تر را اجاره کنند – یا حتی به طور کامل به یک عملیات از راه دور و مبتنی بر ابر منتقل شوند. این باعث صرفه جویی در هزینه سازمان ها در اجاره، خدمات آب و برق و سایر لوازم اداری می شود.
 6. انعطاف پذیری
  کار از راه دور به این معنی است که کارمندان می توانند از هر کجا کار کنند — نه فقط در خانه خود. کافی شاپ ها، سواحل و سایر کشورها اکنون گزینه هایی هستند. اگر کار ناهمزمان مناسب باشد، سازمان ها حتی می توانند عملیات را فراتر از 9 تا 5 روز کاری معمولی گسترش دهند. ساعات کاری انعطاف پذیر می تواند موهبتی برای کارمندانی باشد که جغد شب هستند یا برای کسانی که بچه های کوچک دارند. این آزادی برای شرکت هایی که به دنبال افزایش ساعات کاری خود با کارکنان محدود هستند بسیار ارزشمند است. همچنین یک مزیت جذاب است که کارفرمایان را قادر می‌سازد تا از یک استخر عمیق‌تر نامزد در فرآیند استخدام استفاده کنند.
 7. انگیزه برای بهبود فناوری محل کار
  سازمان‌ها تلاش کردند تا ابزارهای مناسب را برای فعال کردن کار از راه دور در زمان شروع همه‌گیری در محل قرار دهند. بسیاری از شرکت ها از ابزارهای قدیمی استفاده می کردند و آنها را مجبور به ارتقای سیستم های خود کردند. در آن زمان، برخی از کسب و کارها قبلاً کار از راه دور را آزمایش می کردند و بهتر می توانستند با این چالش مقابله کنند. اما حتی آن‌ها هم برای تغییر مقیاس از تعداد معدودی کارمند با امتیازات کار از راه دور به کل نیروی کار مشکل داشتند.

شرکت‌ها به پیام‌رسان‌های تجاری، پلتفرم‌های کنفرانس ویدیویی، نرم‌افزار زمان‌سنجی، سیستم‌های مدیریت وظایف و خدمات ابری برای جایگزینی سیستم‌های قدیمی و فرآیندهای اداری فیزیکی نیاز داشتند. سپس آنها به VPN و سایر ابزارهای امنیت سایبری برای ایمن سازی این سیستم ها نیاز داشتند. در پایان، این سرمایه‌گذاری فناوری به سازمان‌ها کمک کرد تا به دنیای تجارت مدرن بپیوندند و آنها را در موقعیت برابرتری قرار دهند.

معایب کار از راه دور

در حالی که کار از راه دور مزایای خود را دارد، معایب خود را نیز دارد. در اینجا مواردی وجود دارد که باید قبل از تبدیل آن به بخشی دائمی از محیط کار در نظر بگیرید.

 1. حواس پرتی در خانه
  حواس پرتی زیادی در خانه وجود دارد که می تواند تمرکز یک کارمند را روی کارش کم کند. برخی از این عوامل عبارتند از: جیغ زدن کودکان، سر و صدای ناشی از عبور و مرور، به صدا درآمدن زنگ در، پارس کردن سگ ها و کارهای خانه. اگر کارمندان از خانه به کار خود ادامه دهند، مهم است که یک فضای کاری اختصاصی، دسترسی به مراقبت از کودکان و برنامه زمانی داشته باشند.
 2. انزوا
  کار از راه دور – به ویژه برای کسانی که تنها زندگی می کنند – می تواند منجر به احساس تنهایی و انزوا شود. حتی اگر یک کارمند دفتر خود را در یک ساختمان اداری فیزیکی داشته باشد، در طول روز دیگران را در راهرو، آسانسور و پارکینگ می بیند. آنها همچنین در هنگام رفت و آمد به محل کار و ناهار با مردم در پمپ بنزین ها، کافی شاپ ها و رستوران ها تعامل دارند. کارگران ممکن است فقط چیزهای خوشایند رد و بدل کنند، اما این یک تعامل اجتماعی است. کارمندانی که از خانه کار می کنند این مکالمات را از دست می دهند.
 3. از دست دادن تعادل کار و زندگی
  اگرچه تعادل بهتر بین کار و زندگی گاهی مزیت محسوب می شود، بسیاری از دورکارها برعکس آن را درست می دانند. برخی از کارمندان متوجه می شوند که کار بیشتر و بیشتر وارد زندگی خانگی آنها می شود. این می تواند به عنوان یک چیز ساده شروع شود، مانند پاسخ دادن به یک ایمیل پس از ساعت کاری روز. اما اگر کارگران مراقب نباشند، ممکن است بعد از ساعت کاری به چندین ایمیل یا انجام کار اضافی تبدیل شود. برای برخی، این یک روز هشت ساعته را به یک روز 10 ساعته یا بیشتر تبدیل می کند. مرز بین زندگی کاری و زندگی خانگی زمانی که محل کار در داخل خانه باشد محو می شود که می تواند منجر به فرسودگی شغلی و کاهش روحیه شود.
 4. افزایش نیاز به جلسات
  هنگامی که کارمندان یک شرکت به طور گسترده ای پراکنده شدند، رهبری می خواهد تا حدودی آنها را تحت نظر داشته باشد. در دنیای کار از راه دور، این بدان معناست که مدیران دیگر نمی‌توانند برای بررسی کارمندان خود در سراسر دفتر قدم بزنند. در عوض، آنها باید جلسات مجازی را برای بحث در مورد وظایف معمول مدیریت پروژه برنامه ریزی کنند. در حالی که جلسات دیجیتال می تواند کمتر از جلسات حضوری اختلال ایجاد کند، آنها به ندرت نقطه برجسته روز کاری هستند. و برگزاری جلسات زیاد اغلب باعث ناامیدی در میان کارمندان می شود.

در اینجا درباره بهترین موارد استفاده تجاری برای جلسات ویدیویی بیشتر بخوانید.

 1. نگرانی های امنیت سایبری
  امنیت همیشه در صدر فهرست اولویت های یک کسب و کار قرار دارد. اما زمانی حیاتی می شود که یک سازمان باید ترتیبات کاری از راه دور را در نظر بگیرد. هنگام استفاده از نرم افزار آنتی ویروس، فایروال ها و تنظیمات VPN برای اتصالات اینترنتی خانگی کارمندان، حفره های امنیتی احتمالی شرکت افزایش می یابد. مسائل پیچیده‌تر زمانی است که کارمندان تصمیم می‌گیرند از یک کافی‌شاپ یا مکان دیگری با وای‌فای عمومی کار کنند و وقتی دستگاه‌های شخصی را به شبکه تجاری می‌آورند. قبل از اینکه ایده کار از راه دور حتی ذکر شود، کسب و کارها باید مطمئن باشند که می توانند انتظارات امنیتی را برآورده کنند یا از آنها فراتر روند تا فاجعه امنیت سایبری را به حداقل برسانند.
 1. مشکل در حفظ رازداری
  سازمان ها همچنین باید با احتمال نقض محرمانه مقابله کنند. این می تواند شامل شنیدن یک بحث محرمانه یا دیدن اسناد حساس در رایانه کارمند باشد. کسب و کارها باید بر اهمیت حفظ رازداری تاکید کنند و کار را در فضاهای عمومی محدود کنند.
 2. دسترسی به اینترنت ناپایدار/ناسازگار
  اتصال اینترنت هیچکس در هر ثانیه ممکن کاملاً پایدار نیست. گذشته از قطع برق و اینترنت، سرعت و قابلیت اطمینان اتصالات در طول روز متفاوت است. برای افرادی که در مناطق شلوغ هستند، جایی که بسیاری دیگر نیز از خانه کار می‌کنند – مانند مجتمع‌های آپارتمانی و شهرهای پرجمعیت – سرعت پایین، بافر، و اتصالات صوتی و تصویری ضعیف رایج است.

این مشکل با نابرابری در دسترسی به اینترنت با کیفیت بالا در سراسر کشور تشدید شده است. خدمات اینترنتی قابل اعتماد هنوز یک کالا در مناطق روستایی است. طبق نظرسنجی مرکز تحقیقات PEW، دسترسی پهنای باند خانگی به طور کلی در خانه‌های سیاه‌پوست و اسپانیایی‌تبار در مقایسه با اقامتگاه‌های سفیدپوست کمتر است. خانوارهایی که سطح تحصیلات و درآمد پایین‌تری را گزارش می‌کنند نیز از نظر دسترسی به اینترنت با کیفیت محدود هستند.

 1. ناخوشایند برای استخدام های جدید
  شروع یک شغل جدید حتی در بهترین شرایط برای اکثر افراد استرس زا است. اما استخدام‌های جدید در یک سازمان ممکن است احساس غمگینی کنند اگر از یک دفتر سنتی به یک دفتر اصلی در خانه بروند. آنها نه تنها باید یاد بگیرند که چگونه در نقش جدید خود عمل کنند، بلکه باید یاد بگیرند که فناوری جدید را نیز هدایت کنند. در نتیجه، مدیران ممکن است زمان بیشتری را صرف مربیگری یک کارمند جدید از راه دور کنند.

انتقال به دفتر
پس از سنجش مزایا و معایب کار از راه دور، بسیاری از مشاغل ممکن است بخواهند کارمندان به دفتر بازگردند. این می تواند تمام وقت یا با استفاده از یک رویکرد ترکیبی باشد. ممکن است برخی از کارمندان از این موضوع استقبال کنند و برخی دیگر ممکن است از این ایده خودداری کنند. این به کارفرما بستگی دارد که این انتقال را تا حد امکان برای کارگران آسان و بدون دردسر کند. در اینجا چند راه برای سهولت انتقال مجدد به دفتر آورده شده است.

 • علنی و شفاف ارتباط برقرار کنید. در پایین یادداشت هفتگی شرکت، برنامه‌هایی را برای بازگرداندن همه به دفتر کار دفن نکنید. کسب و کارها باید به محض اینکه تصمیم گرفتند به دفتر بازگردند به کارمندان اطلاع دهند. مطمئن شوید که کارکنان از بازه زمانی پیش‌بینی‌شده آگاه هستند و با رسیدن به نقاط عطف در جریان قرار می‌گیرند.
 • توضیح دهید که چرا حرکت ضروری است. کارمندان نیازی به دانستن همه جزئیات در مورد طرح انتقال ندارند، اما از صداقت در مورد اینکه چرا کارفرما می‌خواهد آنها به دفتر بازگردند، قدردانی می‌کنند. همچنین اگر داده‌های سختی را برای حمایت از این تصمیم ببینند، تمایل بیشتری به دیدن دیدگاه کسب‌وکار خواهند داشت.
 • کارکنان را از تغییرات داخل دفتر آگاه کنید. سازمان‌ها باید مطمئن شوند که کارکنان قبل از بازگشت به دفتر، آنچه از آنها انتظار می‌رود، درک کنند. این شامل مواردی مانند اجرای مداوم فاصله گذاری اجتماعی یا اجازه دادن به افراد برای ادامه کار از خانه یک یا چند روز در هفته است.
 • به کارمندان اجازه دهید نظرات خود را ارائه دهند. بسیاری از سازمان ها توصیه های کارمندان را هنگام ورود به قرنطینه در نظر گرفتند. کارگران به کارفرمایان گفتند که چه ابزارهایی به آن‌ها کمک می‌کند تا کارشان را از مکان‌های دوردست انجام دهند. به همین ترتیب، کسب و کارها باید از کارمندان در مورد آنچه که به تسهیل انتقال به دفتر کمک می کند، بشنوند.
 • دارای صبر. کسب و کارها باید به کارمندان فرصت دهند تا دوباره با کار در دفتر سازگار شوند. این کار را می توان با بازگرداندن آنها به کارهای اداری معمولی در حالی که هنوز از خانه به صورت نیمه وقت کار می کنند انجام داد. همچنین، از کارمندان در مورد کاهش هر گونه اضطراب یا عدم اطمینان در طول انتقال بازخورد بخواهید. و مطمئن شوید که کارمندان می دانند که شرکت چه منابعی را برای ارائه دارد، مانند امکانات مهدکودک در محل.
برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا