مفهوم استاندارد چیست؟ – تعریف، واژگان، معنا

استاندارد چیست؟. چیزی که توسط مقامات به عنوان قاعده ای برای اندازه گیری کمیت، وزن، وسعت، ارزش یا کیفیت تنظیم و تعیین شده است. استاندارد به عنوان یک مدل یا نمونه، هر چیزی که توسط اقتدار، عرف یا اجماع جهانی ایجاد شده است. همانند اینکه “رستوران آنها استاندارد بالایی از خدمات ارائه می دهد” یا “دستمزدها با استانداردهای امروزی پایین است”.

مفهوم استاندارد چیست؟ - تعریف، واژگان، معنا

تعریف استاندارد: «استاندارد سندی است که الزامات، مشخصات، دستورالعمل‌ها یا ویژگی‌هایی را ارائه می‌کند که می‌تواند به طور مداوم برای اطمینان از اینکه مواد، محصولات، فرآیندها و خدمات متناسب با هدف خود هستند مورد استفاده قرار گیرد.»

کمک استاندارد به فناوری: استانداردها به فناوری اجازه می دهند که یکپارچه کار کند و اعتماد ایجاد کند تا بازارها بتوانند به راحتی کار کنند. آنها: یک زبان مشترک برای اندازه گیری و ارزیابی عملکرد ارائه می دهند، قابلیت همکاری اجزای ساخته شده توسط شرکت های مختلف را ممکن می سازند.

تعریف استاندارد کیفیت: استانداردهای کیفیت چیست؟ استانداردهای کیفیت به مجموعه‌ای از دستورالعمل‌ها، سیستم‌ها، روش‌ها، الزامات و مشخصاتی که یک سازمان برای اطمینان از کیفیت محصول و فرآیند سازگار دنبال می‌کند، اشاره دارد.

استاندارد چه کمکی به سازمان ها می کند؟: فرآیندهای استاندارد به سازمان کمک می کند تا ریسک را کنترل کند. با شفاف کردن مسیر “ایمن”، فرآیندهای استاندارد نحوه انجام وظایف خود را به گونه‌ای انجام می‌دهند که قرار گرفتن در معرض خطر سازمان را کاهش دهد. یک نکته در اینجا – فرآیندهای استاندارد همچنین به کاهش خطر مرتبط با فرسایش کارکنان کمک می کند.

ما قبلاً در این وبلاگ در مورد “استاندارد ایزو چیست؟“، “علامت استاندارد ایران“، “استاندارد سازی“، “موسسه استاندارد بریتانیا BIS“، “سازمان بین المللی استاندارد ISO” و “لیست استانداردهای IEC اتحادیه اروپا” مقالاتی تدوین کرده ایم. در این پست می خواهیم اختصاصاً در مورد مفهوم، معنا، تعریف و واژگان استاندارد چیست صحبت کنیم. پس با ما همراه شوید.

استاندارد چیست؟ – تعریف، معنا، مفهوم و واژگان

استاندارد چیست؟: در اصل، استاندارد روشی توافق شده برای انجام کاری است. این می تواند در مورد ساخت یک محصول، مدیریت یک فرآیند، ارائه خدمات یا تامین مواد باشد – استانداردها می توانند طیف وسیعی از فعالیت هایی را که توسط سازمان ها انجام می شود و توسط مشتریان استفاده می شود پوشش دهند.

استانداردها اسناد داوطلبانه ای هستند که مشخصات، رویه ها و دستورالعمل هایی را با هدف اطمینان از ایمن، سازگار و قابل اعتماد بودن محصولات، خدمات و سیستم ها تعیین می کنند. آنها موضوعات مختلفی از جمله محصولات و خدمات مصرفی، محیط زیست، ساخت و ساز، انرژی و خدمات آب و غیره را پوشش می دهند.

هیچ تعریف پذیرفته شده واحدی برای استانداردها وجود ندارد، اما چارلز سالیوان آنها را چنین توصیف می کند:

“… دسته ای از اسناد که وظیفه آنها کنترل برخی از جنبه های تلاش انسان است.”

https://uark.libguides.com/Standards/WhatStandards

که یک تعریف کاری خوب است. استانداردها، برای بحث ما، شامل استانداردها، مشخصات، مقررات و دستورالعمل‌ها هستند. آنها به شفاف سازی، هدایت و کنترل فرآیندها و فعالیت های حیاتی برای عملکرد و زندگی روزمره ما کمک می کنند.

به طور خاص، آنها تعاریف، عملکرد و معیارهای طراحی را مشخص می کنند (به طوری که، برای مثال، ترمزهای خودرو همانطور که انتظار می رود کار کنند). آنها به ایجاد زبان مشترکی کمک می کنند که با آن مهندسان، محققان، مشاغل و دانش آموزان بتوانند با آن ارتباط برقرار کنند، ایجاد کنند و یاد بگیرند.

استانداردها می توانند داوطلبانه یا اجباری باشند و با تغییر تکنولوژی و نیازها، جایگزین شوند. آنها توسط جوامع صنعتی و ارگان های دولتی، در ایالات متحده و در کشورهای خارجی ایجاد می شوند. آنها متعدد هستند و در حال رشد هستند.

جهان اقداماتی را برای بهبود وضعیت استانداردها انجام داده است. پس از جنگ جهانی دوم، مؤسسه استاندارد ملی آمریکا (ANSI) به دو سازمان بین المللی نوپا، سازمان بین المللی استاندارد (ISO) و کمیسیون بین المللی الکتروتکنیکی (IEC) کمک کرد تا نقش خود را در عرصه استاندارد افزایش دهند. امروزه استانداردهای بین المللی با بیش از 7000 استاندارد ISO در حال حاضر یک حوزه مهم و رو به رشد نیز هستند.

3 دسته اصلی استاندارد اصلی کدامند؟

فهرست استانداردهای ISO 3000-4999

1. استانداردهای بین المللی

استانداردهای بین المللی توسط IEC، ISO و ITU برای کشورها جهت استفاده ملی ایجاد شده اند. کشورها همانند کشور ایران در جهت توسعه فرآیندهای ملی و صنعتی خود از استانداردهای بین المللی کمک می گیرند.

اتحادیه اروپا (EU)

2. استانداردهای منطقه ای

این استانداردها توسط یک منطقه خاص همانند استانداردهای EN اتحادیه اروپا تهیه می شوند. استاندارد EN اروپا برای دسته محصولات خاص است که نیاز به خرید و فروش در منطقه اقتصادی اروپا دارند. محصولات بر اساس EN تدوین شده باید گواهینامه CE را دریافت کرده باشند.

3. استانداردهای ملی

آشنایی با مرکز ملی تایید صلاحیت ایران, شرح در تصویر

اینها یا توسط یک نهاد استاندارد ملی (مانند سازمان استاندارد ایران) یا سایر نهادهای معتبر همانند مرکز ملی تایید صلاحیت ایران توسعه یافته اند. هر استانداردی که تحت نام استاندارد ایران توسعه یافته است در کشور ایران ایجاد شده است یا از استانداردهای بین المللی یا سایر استانداردها استفاده می کند.

انواع استاندارد

1. استانداردهای داوطلبانه

اینها استانداردهایی هستند که استفاده از آنها از نظر تئوری داوطلبانه است، اما در عمل به دلیل سهولت در ساخت، قابلیت تعویض و ایمنی به طور گسترده پذیرفته شده است. تقریباً تمام استانداردهای صنعتی استانداردهای داوطلبانه هستند. در مواقعی، چنین استانداردهایی به روشی انحصاری برای برتری دادن یک گروه یا سازمان بر رقبای خود استفاده شده است.

2. استانداردهای اجباری

استانداردهای اجباری در واقع قوانین هستند. عدم رعایت آنها می تواند منجر به مجازات قانونی و مسئولیت شود. آنها معمولاً به دلیل نگرانی برای ایمنی اتخاذ می شوند و توسط دولت ایران یا سازمان استاندارد یا سازمان غذا دارو منتشر می شوند. کدها گروه‌هایی از استانداردها در یک موضوع هستند که عموماً برای سازمان‌های دولتی ایجاد می‌شوند و بنابراین استانداردهای اجباری هستند.

3. استانداردهای مشخصات عملکرد

این استانداردها سطوح عملکرد یک آیتم یا فرآیند خاص، مانند درجه فولاد یا روش‌های آزمایش را مشخص می‌کنند. مهم نیست که یک کار چگونه ساخته یا انجام می شود، اما باید عملکرد سطح مشخصی را داشته باشد. این عملکرد می تواند در یک طیف باشد، با نقاط اصلی به عنوان درجه یا کلاس تعیین شده است.

4. استانداردهای معیار

استانداردهای معیار نحوه انجام یک فعالیت را مورد بحث قرار می دهند که نوعی «برعکس» استاندارد عملکرد است. استانداردهای معیار توصیه هایی را با در نظر گرفتن جنبه های خاصی از یک فعالیت، مانند پل سازی، یا فرآیند آزمایشگاهی تنظیم می کنند.

5. استانداردهای جایگزین شده

چون کیفیت، تکنولوژی و نیازهای انسان تغییر می کند، استانداردها نیز تغییر می کنند. گاهی اوقات منطقه تحت پوشش قوانین یک استاندارد جدید باید تغییر کند تا دستورالعمل های جدید مطابقت داشته باشد. در مواقع دیگر، فقط فعالیت های جدید باید مطابقت داشته باشند. استانداردهای جایگزین اطلاعاتی را در مورد نحوه انجام کارها ارائه می دهند، و اطلاعات ارزشمندی را هنگامی که یک حوزه فعالیت قدیمی (مانند قابلیت های یک آسانسور قدیمی یا نتایج آزمایشگاهی با استفاده از تکنیک های گزارش گیری قدیمی) در حال ارزیابی است، ارائه می دهند.

مزایای استانداردها

استانداردها به معنای ارزش بهتر برای همه است. آنها کیفیت و ثبات محصولات و خدمات را تضمین می کنند و به کسب و کارها و مصرف کنندگان آرامش بیشتری می دهند. آنها همچنین به اقتصاد، بهبود سلامت و ایمنی، حفاظت از منابع طبیعی و بهبود کیفیت زندگی ما کمک می کنند.

در اینجا شش مزیت کلیدی استاندارد آورده شده است:

  1. افزایش اعتماد: به لطف استانداردها، کسب‌وکارها و مصرف‌کنندگان می‌توانند مطمئن باشند که محصولات و خدماتی که توسعه می‌دهند و/یا استفاده می‌کنند، ایمن، قابل اعتماد و مناسب برای هدف هستند.
  2. افزایش نوآوری: استانداردها سکوی پرتابی برای ایده های جدید هیجان انگیز هستند. آنها را می توان با توجه به جهان در حال تغییر ما ایجاد، تکامل یا دور انداخت. استانداردهای جدید برای منعکس کردن آخرین فن آوری ها، نوآوری ها و نیازهای جامعه توسعه یافته اند.
  3. به محصولات مزیت رقابتی بدهید: از نظر مصرف کنندگان، محصولاتی که با استانداردهای ایران مطابقت دارند ارزش افزوده ای را ارائه می دهند. استانداردهای بین المللی به صادرکنندگان ایرانی مزیت رقابتی فوری در هنگام حرکت به بازارهای خارج از کشور می دهد.
  4. کاهش موانع تجارت بین‌الملل: صرف نظر از اینکه یک محصول در کجا ساخته می‌شود، استانداردها به این معنی است که می‌توان آن را در سراسر جهان فروخت و استفاده کرد. استانداردها که درهای جدیدی را به روی تجارت بین‌المللی باز می‌کنند، به کسب‌وکارهای ایرانی کمک می‌کنند تا در سطح جهانی و بازار گسترده‌تر رقابت کنند.
  5. کاهش تشریفات اداری: استانداردها به هماهنگی بین قوانین و مقررات ایران کمک می کند. آنها جایگزینی برای مقررات ارائه می دهند، هزینه های تجاری را کاهش می دهند و تشریفات اداری را کاهش می دهند، اما همچنان امنیت را برای مشاغل و مصرف کنندگان فراهم می کنند.
  6. به رونق کسب‌وکارها کمک کنید: استانداردها در کسب‌وکار ایران نقش اساسی دارند. آنها معاملات تجاری را ساده تر و کارآمدتر می کنند و به کاهش ریسک و انطباق کمک می کنند. به زبان ساده، استانداردها به رونق کسب و کار ما کمک می کنند.
برنامه ریزی پیشرفته کیفیت محصول (APQP)

استانداردهای کیفیت چیست؟

استانداردهای کیفیت به مجموعه‌ای از دستورالعمل‌ها، سیستم‌ها، روش‌ها، الزامات و مشخصاتی که یک سازمان برای اطمینان از کیفیت محصول و فرآیند سازگار دنبال می‌کند، اشاره دارد. استانداردهای کیفیت که عمدتاً در تولید رایج است، توسط هیئت های نظارتی صنعت برای کمک به جلب رضایت مشتری و حفظ انطباق ایجاد می شود. در سطح جهانی، استانداردهای کیفیت ISO پذیرفته شده ترین مجموعه استانداردهای قابل اجرا در صنایع مختلف هستند.

چرا کسب وکارها به استاندارد نیاز دارند؟

استانداردها طیف گسترده ای از موضوعات را از ساخت و ساز تا فناوری نانو، از مدیریت انرژی گرفته تا سلامت و ایمنی، از توپ کریکت تا تیرک دروازه را پوشش می دهند. آنها می توانند بسیار خاص، مانند نوع خاصی از محصول، یا عمومی مانند شیوه های مدیریت باشند.

هدف یک استاندارد این است که یک مبنای قابل اعتماد برای افراد به اشتراک بگذارد تا انتظارات یکسانی در مورد یک محصول یا خدمات داشته باشند. این کمک می کند تا:

  • تجارت را تسهیل کند
  • چارچوبی برای دستیابی به اقتصاد، کارایی و قابلیت همکاری فراهم می کند
  • افزایش حمایت و اعتماد مصرف کننده

سازمان ها به اخذ گواهینامه استاندارد نیاز دارند به دلیل اینکه:

نتیجه

استاندارد چیزی که توسط مقامات به عنوان قاعده ای برای اندازه گیری کمیت، وزن، وسعت، ارزش یا کیفیت تنظیم و تعیین شده است. استاندارد به عنوان یک مدل یا نمونه، هر چیزی که توسط اقتدار، عرف یا اجماع جهانی ایجاد شده است. استانداردها به سه دسته استاندارد بین المللی، منطقه ای و ملی تقسیم بندی می شوند و انواع استاندارد داوطلبانه، اجباری، استانداردهای عملکرد، معیار و جایگزین شده مشخص شده اند.

کسب وکارها می توانند با استاندارد سازی فرآیندهای کاری خود مزایای بسیاری به دست آورند و اقدام به اخذ گواهینامه نمایند. برای اخذ گواهینامه ISO، استاندارد بین المللی با مرکز ایران گواه در تماس باشید.

پرسش های متداول

استاندارد چیست؟

استاندارد چیزی که توسط مقامات به عنوان قاعده ای برای اندازه گیری کمیت، وزن، وسعت، ارزش یا کیفیت تنظیم و تعیین شده است. استاندارد به عنوان یک مدل یا نمونه، هر چیزی که توسط اقتدار، عرف یا اجماع جهانی ایجاد شده است. همانند اینکه “رستوران آنها استاندارد بالایی از خدمات ارائه می دهد” یا “دستمزدها با استانداردهای امروزی پایین است”.

تعریف استاندارد چیست؟

«استاندارد سندی است که الزامات، مشخصات، دستورالعمل‌ها یا ویژگی‌هایی را ارائه می‌کند که می‌تواند به طور مداوم برای اطمینان از اینکه مواد، محصولات، فرآیندها و خدمات متناسب با هدف خود هستند مورد استفاده قرار گیرد.»

تعریف استاندارد کیفیت چیست؟

استانداردهای کیفیت به مجموعه‌ای از دستورالعمل‌ها، سیستم‌ها، روش‌ها، الزامات و مشخصاتی که یک سازمان برای اطمینان از کیفیت محصول و فرآیند سازگار دنبال می‌کند، اشاره دارد.

استاندارد چه کمکی به سازمان ها می کند؟

فرآیندهای استاندارد به سازمان کمک می کند تا ریسک را کنترل کند. با شفاف کردن مسیر “ایمن”، فرآیندهای استاندارد نحوه انجام وظایف خود را به گونه‌ای انجام می‌دهند که قرار گرفتن در معرض خطر سازمان را کاهش دهد. یک نکته در اینجا – فرآیندهای استاندارد همچنین به کاهش خطر مرتبط با فرسایش کارکنان کمک می کند.

3 دسته اصلی استاندارد اصلی کدامند؟

1.     استانداردهای بین المللی
2.     استانداردهای منطقه ای
3.     استانداردهای ملی

انواع استاندارد کدامند؟

1.     استانداردهای داوطلبانه
2.     استانداردهای اجباری
3.     استانداردهای مشخصات عملکرد
4.     استانداردهای معیار
5.     استانداردهای جایگزین شده

مزایای استانداردها چیست؟

1.     افزایش اعتماد
2.     افزایش نوآوری
3.     به محصولات مزیت رقابتی بدهید
4.     کاهش موانع تجارت بین‌الملل
5.     کاهش تشریفات اداری
6.     به رونق کسب‌وکارها کمک کنید

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 2 میانگین: 5]

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا