7 گام برای تعالی کیفیت

صدور گواهینامه ISO هفت مرحله مهم را دنبال می کند. بنابراین این مقاله برای سازمان هایی که نیاز به اخذ گواهینامه ایزو دارند برای اطلاع از شرایط دریافت گواهی ISO می تواند مهم باشد. شما برای اخذ گواهینامه ایزو معتبر باید 7 مرحله مهم را طی کنید که این 7 مرحله توسط مقاله “7 گام برای تعالی کیفیت” مکتوب شده است.

7 گام برای تعالی کیفیت

در این مقاله به 7 گام برای تعالی کیفیت خواهیم پرداخت. گواهینامه های ISO به دلیل ارتباط آن در دنیای تجارت رقابتی همیشه مورد تقاضا هستند. استانداردهای ISO هر 5 سال یک بار تجدید نظرهای دوره ای خود را دریافت می کنند. هر تجدید نظر مطابق با آخرین روندهای بازار است و تغییراتی در سیاست ها و فرآیندهایی دارد که متناسب با سناریوی تجاری مدرن است.

فرآیند صدور گواهینامه ISO ممکن است در ابتدا فرآیندی خسته کننده و طولانی به نظر برسد. انتخاب مشاور مناسب کلید موفقیت است.

7 گام برای تعالی کیفیت

سفر صدور گواهینامه ISO هفت مرحله اساسی را دنبال می کند که عبارتند از:

1. انتخاب استاندارد مناسب

سیستم مدیریت کیفیت ISO 9001 محبوب ترین سیستم برای شروع است. این به ایجاد یک سطح ثابت از کیفیت و رضایت مشتری کمک می کند. بر اساس نیاز صنعت و کسب و کار، استانداردهای ISO مختلفی برای انتخاب وجود دارد. پیشنهاد می شود صفحه “گواهینامه ایزو مشاغل” را مطالعه کنید.

مشاوران ایزو ایران گواه به شما کمک می کنند تا استاندارد مناسب را بر اساس فعالیت تجاری خود انتخاب کنید و شما را در مراحل اجرا و صدور گواهینامه راهنمایی کنند.

2. مشاور مناسب برای کسب و کار خود را انتخاب کنید

اطمینان حاصل کنید که مشاور در راستای اهداف سازمانی شما کار می کند. موفقیت گواهینامه ایزو به مشاور شما بستگی دارد.

اطمینان حاصل کنید که مشاوران ISO در مورد بازنگری های اخیر استانداردهای ISO، سیاست ها و الزامات انطباق، پشتیبانی اسناد و غیره آگاه هستند. همچنین ایجاد یک رابطه خوب با مشاور از ابتدا ضروری است.

برای بررسی اصالت مرجع صدور گواهینامه و اعتبار مشاور، می توانید به وب سایت مرجع مجوز ISO مربوطه مراجعه کرده و نمونه گواهینامه ها را از مشاوران درخواست کنید.

3. انجام تجزیه و تحلیل شکاف مداوم

موردی برای پیاده سازی ISO 9001

هنگامی که یک مشاور را نهایی کردید، گام بعدی این است که مشاور را به تیم خود وارد کنید. برای بحث در مورد سفر صدور گواهینامه، جلسه ای ترتیب دهید. مشاور یک تجزیه و تحلیل شکاف را برای شناسایی عملیات جاری کسب و کار، فرآیندهای دنبال شده و پیشنهاد بهبود فرآیند انجام خواهد داد.

نصب و انجام تجزیه و تحلیل شکاف یک مرحله مهم در فرآیند صدور گواهینامه ISO است. از آنجایی که مرحله شروع است و برنامه عملیاتی از جلسه اولیه و ارزیابی های فرآیند کسب و کار استخراج می شود. بهبودهای فرآیندی مورد نیاز باید برای توسعه یک سیستم مدیریت کیفیت که با الزامات ISO 9001:2015 مطابقت دارد، آغاز شود.

4. آماده سازی اسناد و چک لیست ها

استاندارد جدید ISO 9001 بر بهینه سازی فرآیند و کمتر بر مستندسازی متمرکز است. با این حال، اسناد بهبود فرآیند و سیاست‌ های مرتبط باید برای اجرای ساده استاندارد ISO 9001:2015 حفظ شود.

استاندارد ISO نشان می‌دهد که مستندات باید در مواردی ایجاد شوند که به فرآیند کار ارزش دهند. هدف اصلی استاندارد ISO 9001:2015 حفظ کیفیت اولین فرآیند/خدمات و افزایش رضایت مشتری است.

5. توسعه سیستم مدیریت کیفیت

توسعه یک سیستم مدیریت کیفیت بر اساس توصیه های حاصل از تجزیه و تحلیل شکاف. سیستم مدیریت مجموعه ای از اسناد است که فرآیندهای کسب و کار شما را مشخص می کند. پیاده سازی سیستم مدیریت کیفیت گامی حیاتی در فرآیند صدور گواهینامه ISO است.

سیستم مدیریت کیفیت شامل بهترین شیوه‌ های صنعت، اصول کیفیت، روش‌ شناسی برای پیاده‌ سازی فرآیندهای تجاری موثر برای ارتقای کیفیت محصول، ارائه تجربه مثبت به مشتری و غیره است. سیستم مدیریت کیفیت باید قبل از بازرسی توسط شخص ثالث (ممیزی توسط مرجع صدور گواهینامه ایزو) برنامه توسعه وجود داشته باشد.

هنگامی که پیاده سازی سیستم مدیریت کیفیت کامل شد، سازمان ها می توانند تحت یک ممیزی داخلی قرار گیرند تا اطمینان حاصل شود که تمامی پیاده سازی های فرآیند با استاندارد ISO مطابقت دارد.

ممیزی داخلی توسط مشاوران ISO انجام می شود و آنها با کارمندان مصاحبه می کنند، به نمونه گزارش های کار نگاه می کنند، عملیات تجاری را مشاهده می کنند و اقدامات اصلاحی را در صورت لزوم پیشنهاد می کنند.

6. ممیزی گواهینامه ISO را انجام دهید

ممیزی داخلی چیست

همراه با مشاوران ISO خود، مرجع صدور گواهینامه برای صدور گواهینامه خارجی را انتخاب کنید و مستندات سیستم مدیریت کیفیت خود را برای بررسی به بدنه خارجی ارسال کنید. نهاد خارجی یک نهاد صدور گواهینامه معتبر خواهد بود که پس از انجام ممیزی، گواهینامه ISO را بر اساس الزامات انطباق صادر می کند.

ممیزی خارجی توسط نهاد صدور گواهینامه معتبر در محل شما با بررسی عملیات تجاری انجام می شود. هر گونه عدم انطباق با الزامات (1) ISO منجر به تمدید صدور گواهینامه می شود. در توافقات متقابل، یک جدول زمانی بازنگری شده داده خواهد شد تا تغییرات را در بر گیرد تا فرآیندها با الزامات استاندارد ISO مطابقت داشته باشند و منجر به صدور موفقیت آمیز گواهی ایزو شود.

7. دریافت گواهینامه

هنگامی که همه الزامات در جای خود قرار دارند؛ گواهینامه توسط سازمان صدور گواهینامه صادر خواهد شد. گواهینامه های ISO به مدت 3 سال معتبر است. ممیزی مجدد برای صدور گواهینامه جدید انجام می شود تا اطمینان حاصل شود که سیاست ها وجود دارند و فرآیندهای تجاری مطابق با ISO هستند.

سوالات متداول

7 مرحله مهم برای دریافت گواهینامه ایزو چیست؟

1. انتخاب استاندارد مناسب
2. مشاور مناسب برای کسب و کار خود را انتخاب کنید
3. انجام تجزیه و تحلیل شکاف مداوم
4. آماده سازی اسناد و چک لیست ها
5. توسعه سیستم مدیریت کیفیت
6. ممیزی گواهینامه ISO را انجام دهید
7. دریافت گواهینامه

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 2 میانگین: 5]

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا